Про шведського снайпера на війні в Україні

42 коментувати
Події на сході України змінили Мікаеля Скілта

Це була звичайна розвідувальна місія, але ситуація несподівано ускладнилася. Вони пробиралися через ліс, щоб не видати себе, коли за кілька сотень метрів біля дороги зупинився джип з чотирма сепаратистами всередині. Залишалося два варіанти: бігти або придумати щось інше.

Мікаель Скілт схопився за американський ніж Smith&Wesson. Але вирішили дочекатися настання темряви. Скілт був незвично стривожений. Зазвичай перед боєм він входить у той стан, який сам називає «робочим режимом», відключаючи всі непотрібні думки та емоції. У такому ж стані він перебував і тоді, в Іловайську, за позиціями сепаратистів. Однак сьогодні він відчував своє серцебиття, що було для нього незвичним.

Швед Скілт убив у боях багато людей, але на цей раз все було інакше. Зазвичай він дивиться на ворога через приціл снайперської гвинтівки. Крім того, найчастіше обличчя його ворога прикриває балаклава. Та й у школах снайперів не вчать дивитися в обличчя тим, кого збираєшся вбити.

З настанням ночі настав час вирушати. Джип сепаратистів стояв на тому ж місці. Бойовики опустили скло, курили і пили горілку якийсь час. Напевно, вони п'яні, подумав Скілт.

Скілт не боїться обговорювати своє неонацистське минуле, називаючи колишні переконання «ідіотизмом»

Підповзаючи до автомобіля, Скилт зайшов з боку водія. Його друг, ще один швед, який приєднався до батальйону Азов, щоб воювати за Україну, зайшов з боку пасажира. Людина на сидінні водія спала. Скілт увіткнув і витягнув ножа. Приречений чоловік зробив кілька булькає звуків і з жахом подивився на Скілта. Він спробував замахнутися і вдарити шведа, але сил на це не вистачило. Через 15-20 секунд все було скінчено.

Його друг зробив те ж саме з боку пасажирського крісла.

З боку водія відкрилася задні двері, з яких вискочив чоловік. Він спробував втекти, але послизнувся. Скілт кинувся слідом. Він трохи нервував, тому теж послизнувся, але незабаром знайшов рівновагу. Він завдав удару в очі, після чого відчув металевий запах крові.

Вони з другом відтягли трупи в ліс і повернулися на свої позиції. Наступного ранку під'їхав інший автомобіль. З нього вийшов чоловік, подивився на номери закривавленого джипа, а потім зник.

«Часом я чую цей неприємний звук, - каже 38-річний Скілт зі шведським акцентом майже  через рік після описаних подій. – Коли кров йде з трахеї. Іноді перед сном я чую цей звук і запах крові. Якщо і є щось, від чого я хотів би позбутися, то саме від цих спогадів».

Криза ідентичності

У Скілта короткострижене, червонувато-світле волосся і борода. Спокійний характер; говорить тільки по ділу. Часто жартує над собою, рідко відводить очі. Він носить американську форму Мультикам із позначкою «снайпер української армії», прикріпленою до лівої сторони грудей. Тепер він виглядає трохи м'якше, ніж на фотографіях з лінії фронту, оскільки зараз веде осілий спосіб життя в якості інструктора на базі Азова в центрі Києва. І, як він сам каже, через страви його дівчини Анни. «Українські жінки не люблять худих чоловіків», - пояснює він.

«Може бути, це не найбільш захоплююча річ, яку я зробив», - додає Скілт. - Але це точно найважливіше. Адже я був на фронті протягом дев'яти місяців, і є багато речей, яким я можу навчити».

Раніше все здавалося чорно-білим

Гуляючи приміщеннями бази Азова в декількох сотнях метрів від Майдану або по самому Майдану, можна помітити, наскільки Скілта поважають солдати. У підрозділі, що уникає традиційних військових чинів і протоколів, солдати сприймають його, як командира. Бійці встають, коли він входить в кімнату, і розступаються, даючи пройти.

17 місяців тому не можна було уявити, що життя Скілта обернеться подібним чином. Він служив снайпером у шведському народному ополченні, був членом шведських правих радикалів і членом кількох неонацистських груп. До війни в Україні кілька разів сидів у в'язниці і працював на будівництві.

Скілт не ухиляється від обговорення свого неонацистського минулого, говорить про це відкрито, називаючи свої колишні переконання «ідіотизмом» або «помилкою». Він стверджує, що його військовий досвід в Україні зруйнував попередні стереотипи, і спонукав відмовитися від націонал-соціалістичних поглядів.

«Я не нацист і не вірю в націонал-соціалізм», - говорить Скилт. - Коли я приїхав в Україну 17 місяців тому, був реальним мерзотником. У мене були стереотипи стосовно євреїв, чорношкірих, арабів. Але я воював разом з ними, і тепер вони для мене як брати. Раніше деякі речі здавалися чорно-білими. Але тепер я знаю, що немає нічого певного. Є хороші і погані люди різних кольорів шкіри. Тепер я бачу, що світ насправді сірий».

«Мікаель 17-місячної давності почав би бійку з Мікаелем нинішнім. Але новий Мікаель здобув би перемогу», - додає він.

Скілт допоміг перетворити підрозділ цивільних добровольців кількістю близько 100 солдатів в батальйон Національної гвардії, санкціонований Міністерством внутрішніх справ, з 1400 бійців і базами по всій Україні.

Неонацистська меншість

Батальйон Азов відіграв ключову роль в українській війні. Але підрозділ не включили в програму Fearless Guardian (американська навчальна місія українських військових в Яворові) з причини нібито неонацистської ідеології.

В якості підтвердження часто згадують символіку Азова, яка нагадує нацистський Вольфсангель. Самі солдати батальйону з цим не згодні. Вони вважають, що їх символ означає «ідея нації».

Тим не менш, в батальйоні є меншість з украй правими неонацистськими переконаннями. Бійці не намагаються цього приховувати. У деяких з них набиті татуювання з нацистською свастикою і символами SS, інші носять прикраси з нацистською символікою і вночі в ліжках читають книгу Адольфа Гітлера «Майн Кампф».

Однак переважна більшість солдатів Азова кажуть, що вони борються за суверенітет України проти того, що вони називають «російським вторгненням» на свою батьківщину. Бійці з украй правими переконаннями живуть і воюють пліч-о-пліч із солдатами з 22 країн і різних верств населення, в тому числі з арабами, росіянами і американцями, а також християнами, мусульманами та іудеями.

«Молоді люди часто мають крайні погляди, - каже Скілт. - Вони хочуть ділити все на хороше і погане».

«У будь-якій армії є трохи поганого м'яса. Наприклад, у шведській армії я був тим невеликим відсотком поганого м'яса. Але хіба бажання померти за свою країну стає менш героїчним, якщо людина при цьому є націоналістом?», - додає Скилт.

Переклад НВ

Повну версію статті Нолана Петерсона читайте на The Daily Signal

Текст публікується з дозволу автора


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.