Погляд зсередини. Як США та їх союзники воюють проти ІДІЛ

3 коментувати
Завдання авіації у війні проти Ісламської держави відрізняються від місії в Афганістані

В їдальні американської військової бази, розташованої в пустелі, десь в районі Перської затоки, час обіду. Чотири пілоти винищувачів A-10 Thunderbolt II за обідом розмовляють про боротьбу проти Даєш (Daesh) – так американські військові та їхні партнери по коаліції називають ІДІЛ.

Незважаючи на коротку стрижку та коричневі костюми для польотів, нічого не видає в них військових льотчиків. Вони зійшли б за будь-якого середньостатистичного американця у віці 30 років. Льотчики часто посміхаються під час розмови і жартують один над одним, адже вони живуть і працюють разом 24 години на добу сім днів в тиждень протягом майже п'яти місяців. У більшості з них є сім'я та діти, які залишилися вдома. Скаржаться вони на звичайні речі, які хвилюють учасників розгорнутих військ, в тому числі обмеження щодо розміру вусів, що стало головною темою обідньої розмови. Напевно, обід у їдальні американських військових в 1944 році особливо нічим не відрізнявся від цього.

Загалом під час розмови льотчики використовують загальноприйняту лексику та жаргони військової авіації. Тим не менш, серед типової лексики в їх розмові часто зустрічається одне незвичне слово – «полювання».

«Я займаюся тут такими речами, про які раніше й подумати не міг, – говорить один з пілотів, майор Військово-повітряних сил США. – Ми полюємо. Таких вильотів, коли ти не стріляєш, дуже мало».

Іноді один льотчик вбиває десятки бойовиків ІДІЛ за один виліт

Багато військових льотчиків та інший персонал вирішили не розкривати своїх імен з міркувань безпеки. В основному вони стурбовані можливою помстою з боку прихованих прихильників ІДІЛ, які живуть у США, по відношенню до їх сімей – загроза, яку вони вважають смертельно небезпечною.

Льотчики кажуть, що вильоти на цій війні відрізняються від тих, що були в Афганістані (більшість з них брали участь у бойових діях і там). В Афганістані, розповідає пілот, у них була оборонна тактика. Пріоритет - захист наземних американських військ тісною підтримкою з повітря. Тим часом, у війні проти Даєш, за їх словами, тактика стала наступальною. Крім безпосередньої підтримки з повітря та бомбардувань, вони також роблять вильоти в пошуках можливої мети. Іншими словами, полюють на бойовиків ІДІЛ з метою знищити їх. І багатьох вони вбивають. Іноді один льотчик вбиває десятки бойовиків за один виліт.

Пілоти здійснюють бойові вильоти кожні 1-3 дні, і за місяць налітають більше 100 годин. Через велику повітряну територію, яку вони патрулюють, польоти бувають тривалими. Іноді - близько восьми годин. Льотчики готуються за допомогою масажів та спеціальних тренувань, щоб витримувати фізичні навантаження в тривалих місіях, сидячи в кріслі одномісного штурмовика.

«Ми як професійні спортсмени в кінці сезону, - говорить один з пілотів. – Воюємо в законній війні, і війна ця активна».

Глухий кут

В ході операції «Непохитна Рішучість» (військова операція в Іраку і Сирії проти невизнаної держави ІДІЛ, очолювана збройними силами США) знищується близько 1000 бійців ІДІЛ в місяць. Число загиблих приблизно відповідає кількості новобранців, яке ІДІЛ в змозі поставити в стрій кожен місяць, не зменшуючи при цьому свій середньостатистичний контингент в 30-40 тис. бійців.

«Ми багато вбиваємо, - каже полковник Майкл Кощески (Michael Koscheski). – Реально багато. Число жертв відіграє важливу роль. Це не єдиний фактор, але це фактор. Цікаво подивитися, наскільки довго Даєш зможе підтримувати нинішню плинність кадрів».

Хоча в операції «Непохитна Рішучість» беруть участь понад 60 країн, лише 12 з них активно проводять авіаудари. За даними Департаменту оборони США, опублікованими 8 вересня, коаліція провела 6700 авіаударів і приблизно 53,278 бойових вильотів.

«Ми доб'ємося успіху, якщо Даєш подірвется зсередини, - продовжує Кощески. – З часом він перетвориться в ракову пухлину, яка з'їсть себе зсередини».

«Але тут повинні воювати іракці, причому робити це для себе, - сказав він. - Це кінцева мета. Без іракських сухопутних військ, які повертають контроль над своєю територією, ефективність повітряних сил обмежена».

За оцінками Кощески, участь США у війні проти ІДІЛ буде тривалою, і затягнеться ще на 5-7 років. «Американці хочуть чіткого закінчення війни та переможного параду з мішурою, однак тут такого не буде, - підсумовує він. – Тим не менш, це не означає, що ситуація безнадійна».

Війна проти ІДІЛ триває вже близько року, і вже зайшла в глухий кут. У ІДІЛ немає ні людських можливостей, ні озброєнь для того, щоб захоплювати нові території – одні лише авіанальоти зупинили їх наступ. Але можливості сил авіації у боротьбі проти Ісламської держави також досягли своєї межі. Щоб відвоювати захоплену територію і досягти остаточної перемоги над бойовиками, необхідний ефективний наземний наступ.

«Щоб повернути територію, знадобиться час. У нас немає наземних сил, щоб продовжити боротьбу, - говорить старший офіцер коаліційних сил на умовах анонімності з міркувань безпеки та обмежень по комунікації зі ЗМІ. – Настав час іракцям взяти ініціативу на себе».

Просто війна

У тому, як пілоти A-10 говорять про знищення бойовиків, є якась покірна невблаганність. Вони сміються та їдять морозиво, обговорюючи при цьому, як бойовики ІДІЛ панікують, почувши характерний звук 30-міліметрових гармат Gatling на їх штурмовики. Або як один з бойовиків кинувся з кручі, намагаючись втекти від атаки американського літака.

«Вони кажуть, що люблять смерть більше, ніж ми любимо життя», - говорить один з пілотів, капітан. - Але під час атаки вони завжди тікають. Я ніколи не бачив, щоб хоч один не спробував піти».

Пілоти кажуть, що люблять свою роботу, але особливе задоволення приносить виконання місії з точністю і без помилок. «Це особисте, але в професійному плані, - пояснив один пілот. - Це наша робота. Але ІДІЛ - чисте зло, і у нас немає ніяких проблем з тим, щоб вбивати їх».

У них немає сумнівів щодо справедливості цієї війни. Американські пілоти і їх партнери по коаліції кажуть, що вони борються в Іраку та Сирії, щоб запобігти поширенню «ракової пухлини» під назвою ІДІЛ.

«Ми дивилися відео, - каже один з пілотів, посилаючись на поширені бойовиками записи з розтинанням та стратами ув'язнених. – Це прибирає будь-які сумніви. Єдине, що змушує мене задуматися, це те, що може відбутися у випадку, якщо доведеться катапультувати».

Доля 26-річного йорданського пілота F-16, лейтенанта Муаза аль-Касасіба, якого бойовики ІДІЛ спалили живцем, і випустили після цього відео страти в інтернет, довела, наскільки важливо врятувати збитих американських та коаліційних льотчиків, перш ніж вони потраплять в руки супротивника.

«Це змінило правила гри, - сказав Кощески, говорячи про відео. - У В'єтнамі і в минулих війнах захоплені пілоти могли розраховувати на те, що їх будуть бити чи навіть катувати. Але їх не спалювали живцем в клітці. Тут немає плану Б. Або ви рятуєте хлопця, або він буде страчений».

Більше точок зору читайте тут.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.