Американські гвинтівки в Україні. Бути чи не бути?

6 коментувати
Україна планує виробляти американські гвинтівки M16 як для власних потреб, так і на експорт

Автомат Калашникова – один з найбільш впізнаваних символів радянської армії. AK-47, AKM, AK-74 і AK-103 – всюдисущі нагадування про спадщину Червоної Армії. Вони використовуються арміями колишніх країн Варшавського договору та інших держав зі сфери впливу Радянського Союзу. Сьогодні автоматами Калашникова користуються терористи і найманці по всьому світу, що служить доказом активного поширення радянської зброї протягом Холодної війни.

3 січня в рамках довгострокового плану запровадження військових стандартів НАТО, Україна зробила крок до звільнення від пережитків радянського минулого.

Укроборонпром заявив, що його дочірнє підприємство, Укроборонсервіс, спільно з американською компанією Aeroscraft, почне випускати в Україні одну з версій американської гвинтівки M16. «Проект випуску гвинтівки M16 був задуманий деякий час тому в рамках переходу української армії, прикордонної служби та Національної гвардії на стандарти НАТО», – сказав засновник і виконавчий директор Aeroscraft Ігор Пастернак 3 січня під час прес-конференції в Києві.

Запланована до випуску в Україні варіація M16 називається WAC47. Зверніть увагу, у WAC47 використовуються радянські боєприпаси, а не стандартні НАТОвські патрони 5,56×45 мм

План щодо випуску M16 в Україні – це перший крок на шляху переходу на стандарти НАТО, мета, якої український президент Петро Порошенко хоче досягти до 2020 року.

Війська НАТО можуть обмінюватися боєприпасами в бою, навіть якщо використовують різні види зброї

WAC47 можна модифікувати під НАТОвські патрони. Опція «змінних калібрів» стала однією з причин, чому Укроборонпром вирішив зупинитися на цьому варіанті. «Для нашої країни і української армії виробництво M16 є реальним кроком на шляху до євроатлантичних структур», – йдеться в заяві Укроборонпрому на його сайті. До того часу як Україна повністю прийме військові стандарти НАТО, у неї буде запас гвинтівок M16, які можна модифікувати під боєприпаси НАТО.

Укроборонпром зазначає, що ідея виробництва американської штурмової гвинтівки народилася під час спільних операцій української армії з військами НАТО, які зіткнулися з проблемою сумісності. «Українські солдати вже беруть участь у спільних маневрах з НАТО, – йдеться на сайті Укроборонпрому. – І щоразу однією з проблем стає логістика». Наприклад, українським військовослужбовцям, розгорнутим для підтримки місії НАТО в Афганістані, довелося позичати німецькі штурмові гвинтівки у литовських військ через проблеми з несумісністю набоїв.

Стандартної штурмової гвинтівки серед країн НАТО немає, тільки угода про використання однакового калібру набоїв стрілецької зброї. Угода НАТО зі стандартизації №4172 встановлює новий стандарт малого калібру зброї - 5,56×45 мм. Теоретично війська НАТО можуть обмінюватися боєприпасами в бою, навіть якщо використовують різні види зброї.

Стандарти НАТО

M16 стала стандартною гвинтівкою американської піхоти у 1967 році. Американська версія M16 використовує стандартні для НАТО патрони, а українська – спроектована під патрони калібру 7.62×39 мм, які використовуються, наприклад, в AK-47 і AKM.

Як зазначалося вище, українська армія планує прийняти стандарти НАТО до 2020 року. Отже, українську зброю потрібно адаптувати під боєприпаси НАТО. За словами військового експерта, який консультував The Daily Signal, гвинтівки WAC47 можна модифікувати під НАТОвський калібр 5.56×45 мм, але ціна такого кроку може бути непомірно високою.

«Перекалібровка гвинтівки під інші патрони може відбуватися за певних обставин, – говорить старший науковий співробітник оборонних програм The Heritage Foundation Дакота Вуд. – Але ціна може бути настільки високою, що дешевше купити нові гвинтівки, призначені для НАТОвських патронів».

Щоб модифікувати українські M16 під НАТОвські боєприпаси, доведеться замінити затвор і ствол, говорить Брайан Саммерс, ветеран армії США і військовий експерт. Крім того, потрібно буде замінити магазин, оскільки він призначений під конкретний калібр. Утім, він вважає, що це не дуже кардинальні зміни.

Гвинтівка М16 складається з двох основних компонентів – коробки ударно-спускового механізму і ствольної коробки. Щоб перейти на НАТОвські боєприпаси після радянського калібру, потрібно модифікувати тільки ствольну коробку – замінити ствол і затвор. За своєю конфігурацією і калібром, система M16 є «однією з найбільш універсальних збройових платформ», говорить Саммерс. Війська можуть тренуватися на одній платформі, і при переході на новий калібр їх не потрібно буде перенавчати. Ядро платформи, коробка ударно-спускового механізму, не змінюється. До того ж, будь-яку оптику можна перемістити.

У 1990-ті роки Colt Defense LLC, перший виробник M16, випустив спеціальну цивільну версію військової штурмової гвинтівки, призначеної для використання радянських патронів калібру 7,62×39 мм «У мене самого така гвинтівка. Якщо я хочу постріляти з 5,56-міліметрового калібру, просто міняю верхній ресивер на відповідний затвор і магазин, – каже Саммерс. – На це йде дві хвилини».

Ідея випускати модифіковану під радянський калібр зброю не нова для України. Українське збройне підприємство RPC Fort випускає одну з версій ізраїльської гвинтівки Tavor, на яку ізраїльтяни перейшли після M16. В ізраїльських Tavor використовується стандартний НАТОвський калібр 5.56×45 мм. Українська версія, тим часом, призначена для радянського калібру, але може бути модифікована під НАТОвські патрони.

(...) Україна планує виготовляти гвинтівки M16 як для власних потреб, так і на експорт. Це частина більш широкого плану з реформування і розширення української оборонної індустрії. Спільні підприємства з іноземними партнерами є ключовим елементом реформування оборонно-промислового комплексу України.

«Виробництво зброї, що відповідає стандартам НАТО, є важливою частиною розвитку і реформування української оборонної промисловості», - говорить Сергій Микитюк, голова Укроборонсервісу.

Aeroscraft, американська фірма, яка співпрацює з Укроборонсервісом для виробництва M16, розташована в Каліфорнії. Це авіаційна компанія, що спеціалізується на виробництві суден, які легші, ніж повітря, в тому числі дирижаблів, призначених для використання у військових цілях США. Пастернак, засновник і виконавчий директор Aeroscraft, народився в радянському Казахстані, а свою першу компанію, Aeros Ltd., заснував в Україні. Згідно з опублікованою на сайті Aeroscraft біографією Пастернака, він емігрував до США в 1994 році.

Українські чиновники також хочуть зробити Україну одним з провідних експортерів зброї у світі. «Україна активно нарощує військовий потенціал, – писав Порошенко. – Наша стратегічна мета – увійти в першу п'ятірку експортерів зброї».

За підсумками 2014 року вона увійшла в першу десятку.

Переклад НВ

Повну версію колонки Нолана Петерсона читайте на The Daily Signal

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.