Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Переговори з МВФ на казковому Балі

12 жовтня, 12:16
2465
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На цьому тижні у ринків був привід чи то святкувати, чи то задуматися

Американська економіка відновила рекорд, і поточний економічний цикл тепер офіційно вважається найтривалішим в історії, яка ведеться від моменту закінчення громадянської війни Півночі і Півдня. Поточний цикл триває вже 129 місяців. І можна радіти з цього приводу або задуматися про тлінність буття, усвідомлююючи, що ніщо не вічне під Місяцем. Загалом, ринки, як колись у Мюнхгаузена, коли спочатку намічалися урочистості, а потім арешти, а потім вирішили поєднати. І відзначили святкову дату різким і глибоким падінням. Востаннє така сильна корекція траплялася в січні. Чи є поточний процес корекцією, яка скоро закінчиться, або частиною набагато більшого процесу, ми ще подивимося. У будь-якому разі літописці фондового ринку вже відзначають, що низка активів поводяться так само, як вони робили це славного літа 2007 року, коли стриптизерки ще щосили купували квартири в кредит. Ранок п'ятниці індекс S&P500 відкриє на позначці в 2728 пунктів.

Як завжди, коли щось глобальне трапляється, починають шукати винних. Президент Трамп вирішив, що поки всі не звинуватили в усьому його торговельні війни, краще першим звинуватити когось і почав грати в Ердогана, знайшовши крайніх в особі ФРС. Заявивши, що це підвищення ставок ставить під загрозу зростання фондових ринків, який стався тільки стараннями партії Батьківщина, тьху ти, стараннями самого Дональда Трампа. У ФРС сидять пристойні люди, тому вони поки мовчать, хоча могли б нагадати, що торгові війни пана президента щойно привели до перегляду прогнозу зростання світової економіки від МВФ у бік зниження. Правда і в тому, що зростання ставок дійсно стало однією з причин поточної корекції. Прибутковість американських казначейських облігацій зростає, особливо активно протягом останніх кількох тижнів. Любителі проводити лінії на графіках, адепти технічного аналізу, навіть помітили, що стався перелом спадного тренда з прибутковості десятирічних казначейських зобов'язань, який тривав з 1981 року. З того моменту, коли велика частина сьогоднішніх спекулянтів ще навіть не народилася. З іншого боку, однією з причин падіння стала переоцінка майбутнього економічного зростання в США, яка, о диво, стала наслідком тих самих торгових воєн, які теоретично мали повернути «на Батьківщину» тисячі робочих місць. Загалом, не важливо, звуть тебе Ердоган чи Дональд Трамп, і навіть якщо ти найстабільніший і найгеніальніший альфа-самець у світі, але закони економіки все одно не підвладні тобі.

Український сегмент єврооблігацій був під тиском, але поки не таким сильним, як могло б здатися на тлі бурі в штатах. За останній тиждень суверенні папери втратили приблизно один пункт, продовжуючи очікувати результатів переговорів з МВФ. Сам Фонд цими днями проводить свої щорічні зустрічі, вибравши для цього казкове Балі. Що стало причиною вибору місця не зрозуміло, чи то загар мадам Лагард з'явився через її любов спостерігати за молодими серфінгістами, чи то просто випадковість, але туди вирушила й українська делегація і отримала ще один шанс провести переговори. Про що зараз ведуться переговори добре видно з інтерв'ю глави Світового Банку в Україні Сату Кахконен, яка окреслила головні проблеми. І це вже не ціна на газ, за ​​якою цифра в 25% тарифів сприймається як факт. Це в першу чергу податок на виведений капітал і податкова амністія. Перший є передвиборчою фішкою президента і нової популістською загрозою, адже якщо раніше перед виборами активно роздавали гроші, то зараз їх немає, і доводиться активно обіцяти зниження податків. Суть операції одна і та ж, зростання дефіциту бюджету, що звісно, не може порадувати МВФ. А податкова амністія, під яку явно намагатимуться протягнути і політиків, які відчувають незручності як з НАБУ, так і з західними банками (яким треба пояснювати джерело своїх доходів і варіанти «виграв у лотерею» і «вся сім'я скинулася" не прокочують), загрожує боротьбі з корупцією, яка також є пріоритетом програми МВФ. Як результат, переговори і застопорилися на цьому етапі.

Зла іронія в тому, що якби українська сторона не морочила голову МВФ з антикорупційним судом майже рік, а завершила переговори ще навесні, то давно був би отриманий транш, який забезпечив би залучення іншого необхідного фінансування. І зараз не було б критичної залежності від МВФ і можна було б собі дозволити перед виборами набагато більше. Але традиційна стратегія знову дала традиційний збій. Правда, поки що економіка тримається добре. Гривня другий тиждень зміцнюється, даючи змогу НБУ викуповувати валюту в резерви і вже трохи сильніша рівня в 28,0 за долар. Щоправда, оприлюднені дані стосовно інфляції виявилися трохи вище від очікувань НБУ. Рік до року інфляція тепер становить 9%. Традиційне сезонне зростання інфляції у вересні становило 1,9% і драйвиться тепер не цінами на продукти, а бензином. Виняток становлять ціни на яйця, які сіпнулися на 14%, але з ними вічно така історія. Чомусь немає в Україні продукту, чия ціна була б більш волатильною, ніж вартість яєць.

Реакція Нацбанку на зростання інфляції, його вербальна комунікація, змушує очікувати чергове підвищення облікової ставки. Особливо якщо з МВФ не вдасться домовитися найближчим часом. Прибутковість ОВДП на первинному ринку продовжує своє зростання. Водночас навіть таке зростання не приносить поки уряду істотних дивідендів. Прибутковість валютних ОВДП вже досягла 7,5%, цілком конкуруючи зі ставками єврооблігацій. А решта фондового ринку знову потрапила під пильний вплив СБУ, зокрема, завдяки тим самим державним облігаціям. Після того, як силовики забрали ліцензію в Української Біржі і вивели з ринку найліквіднішу акцію, вони, напевно, дуже здивувалися, що ринок досі не загнувся. І прийшли перевірити і біржі, і низку фондових компаній. Причина, через яку вони це зробили, може бути цілком реальною, адже багато українських політиків або самі СБУшники нині намагаються придумати, звідки у них гроші (а також будинки і російські паспорти у їхніх дружин), і деякі використовують для цього інструменти фондового ринку. Наганяючи дохід, ганяючи туди-сюди ОВДП. Інша справа, що мало хто в Україні вірить, що якщо до тебе прийшло економічне крило СБУ, то це заради захисту інтересів держави. Якось погано у них з іміджем. І тут одразу виникає версія, що або люди прийшли «вирішувати питання», або «помилилися дверима». Остання версія має право на життя, адже в першу чергу вломилися до Тараса Козака, глави інвесткомпанії Універ. І тут є підозра, що українські пінкертони просто переплутали Тараса Козака здорову людину і Тараса Козака курця. Останній, Козак курець, недавно купив відомий інформаційний смітник NEWS ONE, активно фронтирує Медведчука і явно має викликати інтерес у контррозвідки через свої російські контакти. Цілком можливо, що саме до нього з обшуком повинні були прийти з СБУ, але помилилися дверима. Адже завжди хочеться вірити в краще.

"Change your life today. Do not gamble on the future, act now, without delay."

                                                                                                   Simone de Beauvoir

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua