Три пори політики

6 коментувати
В країні йде боротьба між партіями минулого, теперішнього і майбутнього

Події, що відбуваються в українській політиці, стають більш зрозумілими, якщо їх описати в термінах трьох часів. Отже, у нас є партія минулого, партія теперішнього і партія майбутнього. Всі інші відмінності в назвах, кольорах та символіки абсолютно несуттєві.

Належність до цих партій не має нічого спільного з поточними політичними проектами, партійними списками і парламентськими фракціями і визначається виключно переконаннями (як, власне, і повинно бути).

Представники партії минулого вважають, що найкраще було за часів Леоніда Даниловича. Великий бізнес мав рівні можливості, олігархічний баланс оберігався суворим, але справедливим арбітром, а малий і середній бізнес мав можливість спокійно виживати і навіть деколи розвиватися. Народ не бунтував, з Росією були стабільні відносини, а багатовекторність зовнішньої політики дозволяла успішно маневрувати між великими державами. Партія минулого представлена в парламенті приблизно 170 мандатами. Це не тільки Опозиційний блок і депутатські групи, але і багато депутатів з різних фракцій правлячої коаліції. Адже партійні списки створювалися не за ідеологією, а за домовленістю.

Соціальна база партії минулого досить численна: це всі ті, хто "лише б не було війни", "держава нам винна" і так далі. Проблема партії минулого в тому, що минуле не повернути. Хоча дерева були зеленішими і дівчата любили більше, але не можна двічі увійти в ту саму річку. Як мінімум були тоді нині відсутні ресурси, їх саме тоді і з'їли. З'їли весь радянський спадок, що служив матеріальною базою скромного процвітання. Минуле пішло назавжди.

Проблема партії минулого в тому, що минуле не повернути

Натомість у партії теперішнього все чудово. Представники цієї партії перемогли, і тепер основні важелі в їх руках. Вони розуміють необхідність реформ, адже далі так жити не можна. Але реформи повинні бути акуратними і косметичними, щоб не торкнутися основи. Адже саме вона формує нинішній успіх цієї партії, це її винагороду за перемогу.

Партія теперішнього представлена у всіх п'яти фракцій правлячої коаліції і серед позафракційних, вона налічує приблизно 200 мандатів і без проблем збирає більшість, блокуючись то з партією минулого, то з партією майбутнього. Крім того, у партії цього багато різноманітних міністерських портфелів. Але соціальна база цієї партії дорівнює нулю: адже це у них все добре, а у решти громадян країни все значно гірше.

Політикам партії теперішнього часу здається, що вони рухаються вперед, але насправді застрягли між минулим і майбутнім. Вони тактики, а не стратеги, і виграють безліч боїв, ризикуючи програти війну. Основна їхня проблема полягає в тому, що поточний час - швидкоплинний. Як ми пам'ятаємо, доктор Фауст за зупинку прекрасної миті був змушений заплатити велику ціну. Бізнес-партнер доктора Фауста завжди готовий цю ціну прийняти, проект договору у нього під рукою, і дуже складно часом утриматися від спокуси його підписати. Але ні, не можна, і тому прекрасне сьогодення пролітає.

Представники партії майбутнього повною мірою усвідомлюють, що система себе вичерпала. Їх місія — зруйнувати мертве минуле і відкрити шлях майбутньому. Іноді вони добре уявляють собі це майбутнє, іноді лише інтуїтивно відчувають його контури. Важливо, що вони прийшли з кувалдами для зламу і лопатами для вигрібання сміття. І хоча нерідко їх хапають за руку, часто їм вдаються важливі тактичні перемоги.

Партія майбутнього налічує в парламенті не більше 50 мандатів, розпорошених по п'яти фракцій коаліції та позафракційним депутатам. Проте їй дісталося кілька міністерських портфелів (а міністри призначили заступників, і так далі). Соціальна база партії майбутнього — це активна меншість, яка прагне до модернізації країни. Власне, це активна меншість через Майдан, добровольчий рух (не тільки у батальйонах, але і в регулярних частинах), волонтерські організації, реформаторські ініціативи намагається проштовхнути в майбутнє країну, яка міцно засіла в сьогоденні, ухиляючись від чіпких рук мертвого минулого.

Партія майбутнього — найслабша з трьох. Але час працює на неї. Кожну мить, кожну хвилину минуле вмирає, сьогодення пролітає, а майбутнє набирається сили. Людина не може це зупинити, можна лише прискорити або загальмувати незворотний процес, або ж залишитися нейтральним спостерігачем. Цей вибір кожен з нас робить сам.

Колонка опублікована в журналі Новий час від 14 серпня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.