17 листопада 2018, субота

Три пори політики

6 коментувати
В країні йде боротьба між партіями минулого, теперішнього і майбутнього

Події, що відбуваються в українській політиці, стають більш зрозумілими, якщо їх описати в термінах трьох часів. Отже, у нас є партія минулого, партія теперішнього і партія майбутнього. Всі інші відмінності в назвах, кольорах та символіки абсолютно несуттєві.

Належність до цих партій не має нічого спільного з поточними політичними проектами, партійними списками і парламентськими фракціями і визначається виключно переконаннями (як, власне, і повинно бути).

Представники партії минулого вважають, що найкраще було за часів Леоніда Даниловича. Великий бізнес мав рівні можливості, олігархічний баланс оберігався суворим, але справедливим арбітром, а малий і середній бізнес мав можливість спокійно виживати і навіть деколи розвиватися. Народ не бунтував, з Росією були стабільні відносини, а багатовекторність зовнішньої політики дозволяла успішно маневрувати між великими державами. Партія минулого представлена в парламенті приблизно 170 мандатами. Це не тільки Опозиційний блок і депутатські групи, але і багато депутатів з різних фракцій правлячої коаліції. Адже партійні списки створювалися не за ідеологією, а за домовленістю.

Соціальна база партії минулого досить численна: це всі ті, хто "лише б не було війни", "держава нам винна" і так далі. Проблема партії минулого в тому, що минуле не повернути. Хоча дерева були зеленішими і дівчата любили більше, але не можна двічі увійти в ту саму річку. Як мінімум були тоді нині відсутні ресурси, їх саме тоді і з'їли. З'їли весь радянський спадок, що служив матеріальною базою скромного процвітання. Минуле пішло назавжди.

Проблема партії минулого в тому, що минуле не повернути

Натомість у партії теперішнього все чудово. Представники цієї партії перемогли, і тепер основні важелі в їх руках. Вони розуміють необхідність реформ, адже далі так жити не можна. Але реформи повинні бути акуратними і косметичними, щоб не торкнутися основи. Адже саме вона формує нинішній успіх цієї партії, це її винагороду за перемогу.

Партія теперішнього представлена у всіх п'яти фракцій правлячої коаліції і серед позафракційних, вона налічує приблизно 200 мандатів і без проблем збирає більшість, блокуючись то з партією минулого, то з партією майбутнього. Крім того, у партії цього багато різноманітних міністерських портфелів. Але соціальна база цієї партії дорівнює нулю: адже це у них все добре, а у решти громадян країни все значно гірше.

Політикам партії теперішнього часу здається, що вони рухаються вперед, але насправді застрягли між минулим і майбутнім. Вони тактики, а не стратеги, і виграють безліч боїв, ризикуючи програти війну. Основна їхня проблема полягає в тому, що поточний час - швидкоплинний. Як ми пам'ятаємо, доктор Фауст за зупинку прекрасної миті був змушений заплатити велику ціну. Бізнес-партнер доктора Фауста завжди готовий цю ціну прийняти, проект договору у нього під рукою, і дуже складно часом утриматися від спокуси його підписати. Але ні, не можна, і тому прекрасне сьогодення пролітає.

Представники партії майбутнього повною мірою усвідомлюють, що система себе вичерпала. Їх місія — зруйнувати мертве минуле і відкрити шлях майбутньому. Іноді вони добре уявляють собі це майбутнє, іноді лише інтуїтивно відчувають його контури. Важливо, що вони прийшли з кувалдами для зламу і лопатами для вигрібання сміття. І хоча нерідко їх хапають за руку, часто їм вдаються важливі тактичні перемоги.

Партія майбутнього налічує в парламенті не більше 50 мандатів, розпорошених по п'яти фракцій коаліції та позафракційним депутатам. Проте їй дісталося кілька міністерських портфелів (а міністри призначили заступників, і так далі). Соціальна база партії майбутнього — це активна меншість, яка прагне до модернізації країни. Власне, це активна меншість через Майдан, добровольчий рух (не тільки у батальйонах, але і в регулярних частинах), волонтерські організації, реформаторські ініціативи намагається проштовхнути в майбутнє країну, яка міцно засіла в сьогоденні, ухиляючись від чіпких рук мертвого минулого.

Партія майбутнього — найслабша з трьох. Але час працює на неї. Кожну мить, кожну хвилину минуле вмирає, сьогодення пролітає, а майбутнє набирається сили. Людина не може це зупинити, можна лише прискорити або загальмувати незворотний процес, або ж залишитися нейтральним спостерігачем. Цей вибір кожен з нас робить сам.

Колонка опублікована в журналі Новий час від 14 серпня 2015 року

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Валерій Пекар
Валерій Пекар

Підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник платформи Нова Країна

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.