Синдром Шулявського мосту

5 коментувати
Наші еліти уражені синдромом обваленого Шулявського мосту. Конструкція дає тріщини, їх латають в надії, що вона ще протримається, адже служила стільки років. Але система втомилася. І скоро впаде

Речі крихкі. Автомобілі ламаються, шкарпетки рвуться, мости падають. Це природний процес. Фізики розкажуть вам про ентропію і втому матеріалу, проте все не так просто.

Філософ Нассім Талеб вчить нас розрізняти крихкість і антикрихкість. Крихкі речі не витримують напруги, антикрихкі, навпаки, під впливом випробувань стають сильнішими. Кришталева ваза у вас на шафі крихка, і кіт доведе вам це за одну хвилину. Однак сам кіт антикрихкий: історія з вазою змусить його бути хитрішим, швидше тікати і краще ховатися, і на відміну від вази, загалом піде йому на користь. Кажуть, що все механічне крихке, а живе — антикрихке, і це теж спрощення. П'ятикілометровий крос для антикрихкого спортсмена стане легкою приємною розминкою, а для крихкотілого прихильника жирної їжі, сигарет, дивана і телевізора може закінчитися в лікарні. Буревій вириває з корінням дерева, але траву лише пригинає.

Нестабільна економіка, заснована на старих підприємствах із застарілим обладнанням, що випускають продукцію з низькою доданою вартістю, схильну до значних коливань цін. І ніяка стратегія розвитку промисловості не допоможе, так само як і підтримка вітчизняного виробника. А ось інноваційна економіка антикрихка: стартапи вмирають тисячами, але невелика кількість проривних ідей створює величезні доходи і робочі місця. Антикрихкість системи досягається за рахунок крихкості та смертності окремих підприємств. Ресторанний бізнес антикрихкий і вічний, але це не значить, що кожному окремому ресторатору гарантований успіх — якраз навпаки.

Без антикрихкого суспільства з однією лише крихкою державою Україні був би кінець

Крихка олігархія, тому що вона не стає сильнішою від випробувань війною, екстрадицією і FATF. Малий бізнес антикрихкий і витягує країну на горбу, незважаючи на страждання, переживання і руйнування окремих підприємців.

Крихка авторитарна система влади, де смерть або хвороба правителя можуть надовго занурити країну в хаос. Антикрихка конфедеративна Швейцарія, де майже немає центрального уряду, а жителі самостійних кантонів приймають рішення на референдумах. А ось федеративна Україна буде дуже крихка, оскільки швидко розпадеться на феодальні фрагменти, які потрапляють в залежність від сусідів. Федерація хороша тоді, коли суб'єкти виростають знизу, історично, і отримують здоровий досвід самоврядування і самостійності, а потім сильна національна ідея змушує їх об'єднатися. А ось реформа децентралізації робить Україну менш вразливою, тому що будь-яка централізація надзвичайно крихка.

Нестабільна податкова система, заснована на високих податках на зарплату, щоб платити пенсії. Пенсіонерів стає більше, працюючих менше, і система руйнується незалежно від зусиль податкової міліції. Крихкою виявилася банківська система, побудована на кредитуванні своїх за рахунок чужих. Неймовірно крихкий ринок нерухомості, на якому люди купують квартири не для життя, а для вкладення грошей з метою подальшого перепродажу. Кому?

Українська держава виявилася неймовірно крихкою в момент вторгнення: армія слабка і деморалізована, інші силовики і місцеві чиновники вичікують або переходять на бік ворога. А от українське суспільство – антикрихким: війна згуртувала його і проявила не тільки кращі моральні якості, але й дивовижну здатність до самоорганізації. Фактично, саме Майдан і війна вивели суспільство зі сплячки і стали стимулом до розвитку і руху. Ще Гомер знав: народ починається з війни і мандрів. Без антикрихкого суспільства з однією лише крихкою державою Україні настав би кінець.

Крихка стара інфраструктура нашої країни: мости, трубопроводи, будинки, електростанції. Синдром Шулявського мосту — це наївна віра в те, що «стояло десятки років, простоїть ще трохи». А міст втомився. І впав.

Крихка інфраструктура сиплеться як доміно — впало тут, потім там, і пішло-поїхало, не встигаєш латати. Так само і в організмі людини, яка веде нездоровий спосіб життя, «вилітає» один орган за іншим. У крихкій застарілій бюрократичній системі колапс одного органу влади підсилює і прискорює колапс іншого. Воно прослужило стільки років, чому ж має впасти саме зараз? Строк, екстремальне навантаження, відсутність капітального ремонту, загальне моральне і фізичне старіння.

Наші еліти, політичні та економічні, культурні та медійні, військові та церковні – всі уражені синдромом Шулявського мосту. Система дає тріщини, і їх латають, а деколи просто замазують фарбою. Прослужила стільки років, і прослужить ще трохи. А вона втомилася. І скоро впаде.

Текст опублікований в журналі Новое Время від 10 березня 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.