Меч самурая та кишеня олігарха

15 коментувати
Запитайте кого завгодно, як називаються ті, хто має визначальний вплив на державу, і дев'ять з десяти скажуть — олігархи. Чим же закріплений статус і що час змінити в країні
Революція Мейдзі в Японії (1868-1889), крім іншого, заборонила самураям носити мечі. Але чому б не залишити для аристократів це почесне право? Тим більше епоха холодної зброї була далека від завершення, і в ці ж часи дворяни Західної цивілізації продовжували прикрашати себе шпагами та шаблями.

Безумовно, два самурайських мечі були символом суспільного статусу, ознакою стану,  могутність якого підірвав імператор Мейдзі. Іншим станам заборонялося носити зброю. Жорстокий звичай, що зветься «правом на пробу меча», дозволяв перевірити його на першому-ліпшому (згодом тільки на засуджених злочинцях, але пам'ять про традиції безмежної могутності залишилася). Загалом, меч — душа самурая. Забираючи мечі, імператор позбавляв військовий чин духовної сили.

Однак це не єдина і, мабуть, не головна мета. Зброя — інструмент влади, насильства. Зброя залишилася у військовослужбовців і поліцейських. Держава отримала монополію на насильство, і тим самим владу самураїв було підірвано набагато сильніше, ніж духовно. Відтепер самурай повинен був йти служити в регулярних формуваннях, або шукати себе в новому житті, стаючи адміністратором або викладачем. Втім, велика частина зайнялася комерцією і швидко збідніла, що не дивно: математика вважалася у самураїв ганебною наукою, на відміну від каліграфії або віршування.

Загалом, позбавлення самураїв права носити мечі стало важливим засобом перетворення Японії на сучасне процвітаюче суспільство.

Навідне питання: чому немає олігархів в США, Німеччині, Франції, Польщі?

Однак ця стаття зовсім не про право на зброю, і я не маю наміру обговорювати аргументи тих, хто пропонує дозволити обріз або заборонити навіть думати про це. Мова піде про політику та зброю привілейованих станів у станових товариствах.

Наше суспільство, безсумнівно, станове: запитайте кого завгодно, як називаються ті, хто має визначальний вплив на державу, і дев'ять з десяти скажуть — олігархи. Слово це застрягло в зубах, точно так само, як реформи, ліберали, технократи, патріоти і так далі. Однак роздратування, викликане надмірним вживанням слова, не означає, що поняття,яке воно означає,припинило існувати.

Чим олігархи відрізняються від великих бізнесменів, які заробляють гроші і живуть в своє задоволення? Навідне питання: чому немає олігархів в США, Німеччині, Франції, Польщі? Відповідь очевидна: олігархи активно втручаються в політику через вплив на політичні партії та мас-медіа. Там, де таке втручання обмежене, олігархів не буває.

Право олігархів на станові привілеї визначене сформованим розкладом і закріплено законом. Ні ви, ні я не зможемо стати олігархами (хіба що ви, читачу, вже їм є). У середньовічній Японії історія сім'ї визначала її становий статус, а закон закріплював його, в тому числі і право на носіння меча. В Україні історія перших 20 років незалежності визначає статус окремих людей та груп, а закон закріплює цей статус. І називається він закон про вибори.

У самурая було два мечі, в українського олігарха їх чотири. По-перше, мажоритарні округи, де гречка дозволяє без особливих зусиль поставити свого кандидата, хіба що двоє самураїв, вибачте, олігархів, не поділили територію. По-друге, закриті партійні списки, що дозволяють розподілити своїх людей, грамотно хеджуючи ризики і не складаючи всі яйця до одного кошика. По-третє, непрозоре фінансування партій, що дозволяє знайти вагомі аргументи для формування партійних списків. І, нарешті, важкий меч необмеженої політичної реклами, який розсікає мозок виборця, незважаючи на обладунки скептицизму та критичного мислення.

Побудова сучасного процвітаючого суспільства неможлива без ліквідації станів. Ось чому японська держава відібрала мечі та сконцентрувала монополію на насильство в руках військових і поліцейських (до речі, лише це зробило можливим появу сучасної армії та поліції). Ось чому українське суспільство має відібрати мечі олігархів і сконцентрувати монополію на політику в руках політичних партій. До речі, це лише зробить можливим поява політичних партій.

Новий закон про вибори — це ліквідація українського привілейованого стану, без чого ми не побудуємо сучасне процвітаюче суспільство. Обмеження політичної реклами, прозорість партійних фінансів, ліквідація мажоритарної системи та відкриті списки — ці чотири рішучих кроки ліквідують привілеї та оновлять політику. Самурайським мечам нині місце на майданчиках кіностудій, а не на вулицях Токіо.

Матеріал опубліковано в журналі " Новое Время від 25 березня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут


Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Валерій Пекар
Валерій Пекар

Підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник платформи Нова Країна

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.