Макрон та реакція на футурошок

3 коментувати
Як почитати стрічку новин, то може здатися, що перемога Макрона — це перемога України над Росією. Чому ж ми так радіємо?

Насамперед, стрімке зростання і перемога Макрона — це спільна (хоча і з різними мотиваціями) реакція французького суспільства та французького істеблішменту на загрозу руйнування сталого порядку. (Однак, можливо, якраз істеблішменту не було чого боятися, він вміє пристосовуватися до будь-яких умов.)

Кажуть, що Макрон занадто ліберал для Франції. Ха-ха, для Франції, яка є батьківщиною лібералізму у класичному розумінні. На мій погляд, трошки лібералізму не завадить і французькій бюрократії, і французькому держмонополізму. Принаймні, так вирішив французький виборець.

На більш високому рівні, звичайно, це перемога відкритого світу над закритим. Кремлівська банда воює з усім вільним світом (давно я не чув цей термін, з кінця 80-х, з часів «холодної війни»), аби розбити його єдність і довести, що демократія слабка і ні на що не здатна. Війна в Україні, як і війна у Сирії, є лише елементами цього процесу (адже немає кращого способу створити проблему для ЄС, ніж криза біженців), так само як підтримка правих, хакерські атаки тощо.

На ще більш високому рівні підсумок французьких виборів — це перемога майбутнього над минулим. Справа не в тому, що Макрон молодий, і не в тому, що кінець об’єднаної Європи став би кроком назад, і навіть не в тому, що праві пропонують шаблони 80-річної давнини. Зростання популярності правих в Європі — це реакція на футурошок.

На ще більш високому рівні підсумок французьких виборів — це перемога майбутнього над минулим

Футурошок — це шок від того, що майбутнє настає занадто швидко. Стрімкі технологічні зміни найближчим часом призведуть до зникнення сотень професій та десятків (якщо не сотень) мільйонів робочих місць. Змін зазнають не лише бізнес-моделі, а й економічні відносини та загалом суспільні договори. Зміни загрожують традиційним соціальним структурам й обіцяють викликати ще більше розшарування між поколіннями, соціальними групами та країнами. Все це разом (і багато іншого, не згаданого тут) складає величезну соціально-економічну та культурно-технологічну трансформацію людства. Ми присутні при черговому фазовому переході — дуже рідкісна подія, що відбулася лише три рази в історії людства, а нині четвертий.

Присутність при таких масштабних подіях не робить людей щасливішими. Навпаки, когнітивний дисонанс, помножений на девальвацію всіх знань і навичок, втрату роботи, певності, заощаджень, ідентичності та інших важливих речей, створює неймовірний тиск, що призводить до адаптаційного зриву, — футурошок.

Природною і передбачуваною реакцією на футурошок є бажання, аби «майбутнє не наставало так швидко».

Футурошок зносить дах громадянам у всіх розвинених країнах, від США до Росії, від Великої Британії до Польщі, від Туреччини до Угорщини. Українці ще не пережили шок від війни та економічної кризи, тому для нас футурошок ще попереду. Але готуватися його подолати треба вже зараз. Для цього треба відмовлятися від шаблонів минулого і запроваджувати шаблони майбутнього. Вже зараз, аби футурошок не зніс дах нам. У нас імунітету нема, радянська спадщина дуже сильна, а запропоновані їй альтернативи — так само з минулого.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.