Гра з ненульовою сумою

7 коментувати
Багато українців живуть в системі поглядів win-lose. Я виграв — ти програв. Ти виграв — я програв. Але є й інша формула — та, що веде до успіху всіх

Багато хто підозрює, що корінь наших проблем  в голові. Питання тільки, в чиїй голові. Одні кажуть: винні верхи, вони не виправдали надій. Інші: винні низи, вони самі вибрали такі верхи. Обидві тези подаються вірними, і не тільки тому, що "кожен народ має той уряд, на який заслуговує" (розхожа фраза без єдиної краплі конструктиву і надії), але й тому, що верхи і низи, безсумнівно, поділяють одні й ті ж цінності та погляди.

Обидві ці частини народу  як політико-економічні еліти, так і більшість мас  живуть в системі поглядів win-lose (виграш-програш). Я виграв — ти програв. Ти виграв  я програв. Життя  гра з нульовою сумою, як преферанс.

В результаті ті, що вибралися наверх, розуміють тільки перерозподіл, віджимання, напрямок потоків, "дешево купити і дорого продати", схопити, відбігти і заховати. Решта внизу живуть в тій же парадигмі. Розбагатів  значить, вкрав. Тобі краще  значить, комусь гірше. Тобі гірше — значить, це хтось інший забрав собі те, що належало тобі.

Саме тому основна маса людей з підозрою ставиться до будь-якого підприємництва. Розбагатіти можна тільки шляхом відбирання і віджиму — в цьому сьогодні переконані, звичайно, менше людей, ніж 25 років тому, але це все ще більшість. Зростаюча кількість прикладів, що спростовують це переконання, ніяк на нього не впливає.

Саме тому значна кількість наших співгромадян з підозрою ставиться до Європи. Достаток і чистота, порядок і культура? Ясна річ, вони ж століттями експлуатували колонії. Америка теж хороша, століттями експлуатувала негрів.

Будь-які можливі зміни розглядаються прихильниками гри з нульовою сумою в рамках цієї ж парадигми. Наприклад, реформи — це еліти роблять собі краще, а іншим гірше. Адже навряд чи вони будуть робити іншим краще, а собі гірше, чи не так? Значить, від змін нічого доброго чекати не варто, тому давайте залишимо все як є.

Ті, що вибралися наверх, розуміють тільки перерозподіл, віджим, «дешево купити і дорого продати»

Світогляд, в якому життя представляється грою з нульовою сумою, пригнічує будь-яку ініціативу, оскільки виграш одного представляється програшем іншого, а значить, вимагає відновлення балансу. Неможливість відновлення балансу викликає почуття, яке визначається марксистами-ленінцями як класова ненависть.

Але win-lose  не єдина можлива парадигма життя. Принаймні 15% українців бачать світ в парадигмі win-win, як гру з ненульовою сумою. Можна заснувати бізнес, який буде створювати нову вартість, ні у кого нічого не віднімаючи, а збільшуючи обсяг суспільного багатства. Багатство не дано спочатку в обмежених обсягах, а є продуктом людини, її праці і творчості. Так піднялися Європа і Америка. Виграв ти  виграв і я. Ці люди зазвичай працюють в нових бізнесах, а не на старих приватизованих підприємствах. Цих людей багато в новій креативній економіці, у великих містах.

У цій парадигмі реформи відкривають можливості для всіх. В одних книгах це називається переходом від закритого до відкритого порядку, в інших — від екстрактивних систем до інклюзивних. Звичайно, ті, хто нагорі з великими активами, в результаті реформ стають багатшими. Але одночасно також зростає добробут і тих, хто внизу з меншими активами або взагалі без нічого. Природно, за умови, що вони активно намагаються допомогти собі самі, а не чекають дива від держави.

Історія підтверджує, що реформи зазвичай роблять представники еліт, які завжди знали або раптово зрозуміли: краще зробити новий більший пиріг, ніж перерозподіляти старий маленький (а в наших умовах він ще й скорочується  це природна деолігархізація, подивіться на цифри падіння їх станів). Еліти відкривають систему, щоб стати багатшими (в першу чергу через зростання капіталізації країни), але одночасно створюються можливості розбагатіти для всіх, у кого є талант, сила, натхнення, пристрасть до нового, креативність, готовність до ризику і відповідальності  те, що робить людину підприємцем або винахідником, вченим або художником.

Якби життя було грою з нульовою сумою, все людство повинно було б мати сьогодні ту ж сукупність благ, що і в Середньовіччі. Замість цього ми бачимо, що багатство світу відтоді неймовірно зросла. Це завдяки win-win, завдяки креативному підприємництву, завдяки інноваціям. Завдяки людям з іншим баченням світу, яких в Україні вже не менше 15%. Їх проникнення вгору, де лежать ключі від замків, і відкриття їх руками всіх дверей для всіх, хто здатний йти,  лише питання часу.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна прграма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 14 вересня 2017 року. Републвкування повної версії заборонене

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Валерій Пекар
Валерій Пекар

Підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник платформи Нова Країна

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.