Влада не хоче відповідати за життя українців

2 коментувати
Які ризики чекають на власників багатоквартирних будинків

Минулого року парламент прийняв закон про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку. Сутність його в тому, що держава та місцева влада більше не несуть жодної відповідальності за житлові будинки і прибудинкові території, зокрема,  їх утримання, експлуатацію, благоустрій, поточний і капітальний ремонт тощо.

В теорії все виглядає красиво: будинком спільно володіють мешканці, вони і мають потурбуватися про спільний комфорт. Для цього можуть або створити організацію співвласників (ОСББ), або призначити іншого управителя будинку, тобто, укласти договір з будь-яким підприємством чи фізичною особою підприємцем на обслуговування будинку. До 1 липня 2016 року мешканці багатоквартирних будинків зобов'язані створити ОСББ або призначити «управителя», інакше його на свій розсуд призначить місцева влада.

Однак замислимось: чому ми ніде не бачили комерційних пропозицій «управителів», чому наші поштові скриньки не ломляться від листів щастя, мовляв, оберіть нашу компанію «управителем»? Тому що нема комерційного ринку управління будинками, все законодавство спрямоване на придушення конкуренції в цій сфері бюрократичною зарегульованістю та податковим пресом. Олігархам, які годуються на комуналці, конкуренції не потрібно.

На практиці є комунальні монополії, які контролюються олігархами і місцевими князьками та  мають  мінімальні зобов’язання перед власниками житла щодо мінімального рівня якості послуг та технічного стану житла. Жодному малому бізнесу не вдасться в обхід «договорняків» запропонувати людям вигідні умови обслуговування та модернізації житла.

В невеликих будинках без допомоги профільного малого бізнесу створювати ОСББ  нерентабельно

Також, створити ОСББ – затратний проект, який потребує високого рівня свідомості та відповідальності мешканців і культури побудови довірчих відносин. В невеликих будинках без допомоги профільного малого бізнесу, якого в нас немає, створювати ОСББ просто нерентабельно.

Внаслідок відсутності конкуренції на ринку через місцеву владу олігархи призначать своїх приватних  «управителів» в кожен будинок. «Управителі» виконуватимуть функції старих ЖЕКів, але, на відміну від тих, робитимуть лише те, за що зможуть зібрати кошти з мешканців, причому з надбавкою на рентабельність.

Зрештою, є ризик, що діяльність «управителів» зведеться до викачування наддорогої плати за опалення, електрику, воду, прибирання прибудинкових територій з мешканців будинків, які ще здатні хоч за щось платити. Житло може дістатися «управителям» – до такого рейдерства долучаться дуже ефективні приватні силові структури, юридичні та охоронні.

Багато організацій зараз почали пропаганду в стилі «будьте відповідальними власниками», іншими словами, кажуть нам цим лицемірним гаслом – виживайте як хочете, держава не зобов’язана вам допомагати.

Щоб не дати себе пограбувати, мешканці міст мають вимагати від місцевої влади фінансування нормального утримання комунального господарства і перед передачею  в управління згідно закону 1992 року вимагати проведення капітального ремонту за рахунок попереднього власника ( держави або місцевої влади).

Отже, в майбутньому маємо розмінувати цю бомбу уповільненої дії. Сподіваюсь, це зможе зробити новий, очищений від корупції парламент.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.