Що уряд нам готує на 2017 рік

0 коментувати
Аналіз урядового проекту основних напрямків бюджетної політики

Відповідно до положень статті 33 Бюджетного кодексу, уряд має до 1 квітня схвалити та протягом трьох днів подати Верховній Раді України проект Основних напрямків бюджетної політики на 2017 рік. У даному ж випадку порушення вимог Бюджетного кодексу України щодо строку подання склало понад 2 місяці.

Проект Основних напрямів бюджетної політики на 2017 рік гpунтується на Програмі діяльності Кабінету міністрів України, Коаліційній угоді, Стратегії сталого розвитку "Україна-2020", положеннях програм співпраці з Міжнародним валютним фондом, ЄС та іншими міжнародними фінансовими організаціями.

Основні прогнозні макропоказники, вказані в проекті, склали:

- номінальний ВВП – 2 584,9 млрд. грн.;

- реальний ріст ВВП +3%;

- інфляція 8,1%;

- рівень безробіття 8,6%;

- обмінний курс гривні до долара США – 27,2 грн./долар;

Також вказані основні завдання бюджетної політики, у тому числі:

-граничний обсяг дефіциту держбюджету – 3% ВВП;

- частка перерозподілу ВВП через зведений бюджет на рівні не вищому, ніж в Держбюджеті 2016 року (у 2016 році – 33,1%);

- граничний обсяг державного боргу – не більше за 66,8% (слід зазначити, що статтею 18 Бюджетного кодексу граничний рівень державного і гарантованого державою боргу обмежується на рівні 60%);

- підвищення прожиткового мінімуму темпами, що не менше ніж на 2% перевищують показник прогнозного рівня інфляції (враховуючи прогнозну інфляцію, підвищення складе 10% на кінець року);

- пріоритетні завдання податкової політики (зазначено виключно декларативні положення);

- механізм реалізації державних цільових програм (не наведено перелік таких програм, а зазначено лише – виконуватимуться в межах ресурсу бюджету);

- відносини державного бюджету з місцевими бюджетами (зазначені декларативні положення);

інші питання, вирішення яких необхідне для складання проекту Державного бюджету України на 2017 рік.

Я виділив кілька недоліків цього законопроекту.

По-перше, проект Основних напрямків бюджетної політики на 2017 рік має «формальний» характер та не містить чітких положень, що мають бути передбачені і реалізовані в Держбюджеті на 2017 рік для забезпечення прискореного економічного відновлення країни.

По-друге, розміри прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та граничного рівня державного боргу мають бути визначені як у відносних, так і в абсолютних показниках.

По-третє, мають бути визначені саме ті державні (цільові) програми, які отримуватимуть фінансовий ресурс із державного бюджету, а не зазначити, що виконуватимуться такі програми виконуватимуться в межах коштів бюджету;

По-четверте, у розділі "Інші питання, вирішення яких необхідне для складення проекту закону про Державний бюджет України", більшість положень дублюють основні завдання та функції центральних органів виконавчої влади та не є предметом даного документу (зокрема, реалізація Стратегії національної безпеки України, формування системи громадського здоров'я, реалізація комплексу заходів щодо профілактики захворювань, зниження рівня захворюваності та смертності населення, раннього виявлення захворювань; підготовка спортсменів високого класу, розвитку спорту вищих досягнень та утвердження міжнародного авторитету України та ін).

Також мають бути зазначені положення, які необхідно виконати у 2016 році до моменту формування показників проекту державного бюджету на 2017 рік. Однак окремі положення потребують більш тривалого часу для їх виконання, наприклад, монетизація субсидій та пільг, створення електронної системи охорони здоров'я та впровадження нової моделі надання первинної медичної допомоги (новий механізм фінансування, оновлений стандарт медичних послуг, гідні умови лікарям тощо).


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.