"Залишайся людиною там, де не залишилося людей".

2 коментувати
Це епіграф з методички викладачів історії Голокосту в Міжнародній школі вивчення Катастрофи (Єрусалим), Він є досить актуальним для нас, тих, що ось вже більше двох років живуть в метафорах війни. А від цього контексту іноді втрачаєш людське обличчя.

У двері будинку по вулиці Покровській, будинок 7, де жив православний священик, постукала молода жінка. Вона попросила прийняти її 10-річну доньку Іру. Нічого незвичайного, якби не три «але». 1. жінку звали Ізабелла Наумівна Міркіна – вона єврейка. 2. Справа була в перших числах жовтня 1941 року в окупованому нацистами Києві, тобто через кілька днів після масового розстрілу євреїв у Бабиному Яру. І те що чоловік Ізабелли – росіянин, ніяк не пом'якшувало її відповідальності перед Третім Рейхом. 3. Будинок священика Олексія Глаголєва знаходився поряд з поліцейською ділянкою і німецьким військовим госпіталем. За переховування євреїв, йому та його родині загрожувала смертна кара. І все-таки Глаголєви ризикнули.

Зі спогадів Міркіної:

«Тетяні Павлівні (дружина Олексія Глаголєва) - спав на думку відчайдушний здум: віддати свій паспорт і метричне свідоцтво про хрещення мені. На паспорті, замість фотокартки Тетяни Павлівни, потрібно було помістити мою фотокартку. На щастя, така операція полегшувалася тим, що паспорт по краях обгорів і був залитий водою при гасінні пожежі, в колишній квартирі Глаголєвих. Друк на ньому був неясний і розпливчастий. Операція з заміною фотографії вдалася. В селі у знайомих селян я проживала під ім'ям Глаголєвої 8 місяців».

Як раз в цей період будинок Глаголєвих відвідав гестапівський патруль. Так як у Тетяни Павлівни не виявилося паспорта, її вирішили забрати до дільниці. Звідти вже ніхто не повертався. «Ледь-ледь вдалося їх переконати залишити дружину у спокої, - згадував Олексій Глаголєв. - Засвідчивши свідченнями свідків її особистість».


семья Глаголевыхсім'я Глаголєвих


У селі Злодієвка (відмінне назву для продовження сюжету), в якому проживала Міркіна за документами Тетяни Глаголєвої до дивного новосела стали "злодієвськи" придивлятися. Викликали до сельуправи. Задавали питання. Цікавилися аусвайсом та іншими тонкощами біографії. І тоді Ізабеллі довелося знову пізно ввечері постукати в двері сім'ї Глаголєвих, до тих, хто під час нацистської окупації у Києві, вже вкривали її доньку, і кілька єврейських сімей. Та й не тільки їх. Тут мешкала дружина Червоного командира з шістьма дітьми. На яку куди треба (точніше куди не треба) донесли сусіди з Печерська.

До Глаголєва за допомогою звернулась київська сім'я Димитрій і Поліна Пасічні, і з ними мати дружини - Євгенія Шевельова. Переслідувані, незалежно від їхньої національності та віри, знаходили тимчасовий притулок під дахом Глаголєвих. Щоб врятувати людей від примусових робіт у Німеччині, або від смерті, Олексій Глаголєв видавав їм довідки про те, що вони є півчими, паламарями і сторожами у Покровській церкві. Восени 1943 року Олексія з сином Миколою, було заарештовано. На щастя, їм вдалося втекти.

12 вересня 1991 року спеціальна комісія, очолювана членами Верховного суду Ізраїлю присвоїла Олексію і Тетяні Глаголєвим, а також їхній донці Магдалині почесне звання Праведник народів світу. На їхню честь у Єрусалимі в Меморіальному комплексі Катастрофи і Героїзму, Яд ва-Шем висаджено дерева на Алеї праведників. 8 жовтня 2000 року цього ж почесного звання був удостоєний і син Глаголєвих - Микола.

Ще одна маленька Історія. Її героїня, Антоніна Шибак.

У роки окупації львів'янка була змушена працювати прислугою в будинку німецького офіцера. Це було відносно безпечно. Але над її подругою Рівкою Холландер, нависла смертельна загроза. Всім євреям було наказано прибути в гетто, звідки вже був тільки один вихід – у могилу. Тоня запропонувала Рівці не йти в гетто, а перечекати, сховатися у комірчині для прислуги, в квартирі німецького офіцера за платтяною шафою. Відмінне місце куди ніколи не прийдуть з обшуком. Коли господарі квартири були вдома, Рівка нерухомо сиділа в цьому укритті. З часом жити в квартирі нациста стало занадто ризиковано. Антоніна переховала Ривку в більш надійне місце, і всі роки окупації піклувалася про неї. У 1989 році група ізраїльських школярів приїхала до Польщі, де тоді жила вже стара Антоніна Шибак. Хлопці запитали Праведницю: навіщо вона це зробила?

Антоніна відповіла, що напередодні війни Рівка вийшла заміж. Нареченого майже відразу призвали в Червону Армію. Рівка завжди носила в кишені його фотографію, бо шалено любила свого Натана. «Я пообіцяла, що спасу її та буду про неї дбати, щоб вони змогли зустрітися, коли закінчиться війна. Це було найбільш християнським вчинком у моєму житті», - пояснила Антоніна.

Таких історій – тисячі. Особливо в Україні.

На 1 січня 2016 року Інститут Катастрофи і героїзму Яд ва-Шем визнав Праведниками світу 26.119 людину з 51 країни.

Українці, в числі найбільш праведних. Це важливо пам'ятати. Культивувати.

Ось, якщо так можна висловитися, ТОП-20 країн за кількістю Праведників Народів Світу.

1. Польща – 6620

2. Нідерланди – 5516

3. Франція – 3925

4. Україна – 2544

5. Бельгія – 1707

6. Литва – 889

7. Угорщина - 837

8. Італія - 671

9. Білорусь - 618

10. Німеччина – 587

11. Словаччина – 558

12. Греція – 328

13. Росія – 197

14. Латвія – 135

15. Сербія – 135

16. Чехія – 115

17. Хорватія – 115

18. Австрія – 107

19. Молдова – 79

20. Норвегія - 62

Відповідно до закону про увічнення Пам'яті про Голокост, який було прийнято в 1953 році, Ізраїль зобов'язується шанувати пам'ять тих, хто в роки Катастрофи, ризикуючи своїм життям, рятував євреїв. Закону вже більше 60 років. Такі люди досі мають право на пільги та матеріальні винагороди, якщо вони або їхні діти перебралися до Ізраїлю (це теж частина винагороди). А також їм надається матеріальна та моральна підтримка, якщо вони вирішили залишитися жити у своїй країні, або будь-якій іншій частині світу.

У Відомстві Національного страхування Ізраїлю окремим рядком виведено: "Праведники народів світу: Щомісячна виплата у розмірі, що дорівнює середній заробітній платі 9,464 н. ш. (починаючи з 01.01.2016) (трохи менше $2,5 тис). Виплата на оздоровлення та пільги на муніципальний податок: для праведників народів світу та їхніх дружин / чоловіків – виплата на оздоровлення за 8 днів (кожному з подружжя), згідно з тарифом, установленим для державних службовців, а також пільги при сплаті комунального податку (до 66%)".

Діти та онуки Праведників, які живуть поза межами Ізраїлю (після смерті Праведника) мають право працювати і проживати в Ізраїлі від двох до п'яти років і т. д. Це зараз Ізраїль багата країна, з ВВП на душу населення $ 30 тис (в Україні трохи більше $2 тис). А 50-40-30 років тому Ізраїль був бідний. Але Закон все ж захищав праведників і заохочував людяність.

16 червня 2016 року, в Києві в Національному музеї Історії України та Другої світової війни, Ізраїльське посольство проведе чергову церемонію нагородження українських Праведників світу.

Будь-яка війна це не тільки битва зла зі злом, але і можливість проявитися тим, про кого в ізраїльському посібнику для викладачів історії Голокосту зазначено: «Залишайся людиною там, де не залишилося людей...».

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.