Загибель останньої імперії людства затягнулася

11 коментувати
Час монархій прийшов до кінця. І тільки російський світ цього не зрозумів. Тому страждають і він, і його сусіди

Влітку 1920 року пізно ввечері в темну московську кімнату ввійшла молода поетеса з Одеси, Аделіна Висковатова.

- Ви Марина Цвєтаєва? – запитала вона господиню.

- Так.

- Ви так і живете без світла?

- Так.

- Чому ж ви не наказали полагодити?

- Не вмію.

- Полагодити чи звеліти?

- Ні того, ні іншого.

- Що ж ви робите по ночах?

– Чекаю.

- Коли запалиться?

- Коли більшовики підуть.

- Вони не підуть ніколи.

- Ніколи.

Після сказаного дами розсміялися.

- А я Адаліс. Ви про мене не чули? – продовжила пізня гостя Цвєтаєвої.

- Ні.

- Вся Москва знає.

- Я всієї Москви не знаю.

- Я прийшла спитати вас, чи ви будете читати на вечорі поетес.

- Ні.

- Я так і знала і відразу сказала Брюсову. Ну, а зі мною однією будете?

- З вами однієї, так.

- Чому? Адже ви моїх віршів не знаєте.

- Ви розумні та гострі і не можете писати поганих віршів. Ще менше - читати.

- Зі мною і з Радловою?

- Комуністка?

- Ну, жіночий комунізм...

- Згодна, чоловічий монархізм – краще, - резюмує Цвєтаєва.

Цвєтаєва - російська людина. Вона, як і вся Росія, під впливом чар такої конфігурації влади, коли ця сама влада неподільно належить одному - монарху.

Цвєтаєва - російська людина. Вона, як і вся Росія, під чарівністю такій конфігурації влади, коли ця сама влада безроздільно належить одному - монарху.

Із щоденника Марини Цвєтаєвої (її розмова з мамою, Марією Олександрівною Мейн).

— «Мамо, хто такий — Бонапарт?»
— «Тобі 6 років і ти не знаєш хто такий Бонапарт! Моя дочка!»
— «Але звідки я можу знати? Мені ж ніхто не казав!»
— «Та це ж в повітрі носиться!»

Пізніше Марина напише про це дитячому разі:

"Ніколи не забуду відчуття своєї найглибшої найбезнадійнійшої ганьби: я не знала того, що в повітрі носиться!"


zvetaeva


Дуже скоро вона зрозуміє, що чоловічий монархізм - це така ж наволоч, як і жіночий комунізм. А Наполеон гарний тільки в двох випадках: якщо це торт або якщо він не в твоїй країні.

Освічена Європа відносно недавно поборола в собі таку середньовічну форму правління, як монархія. Обмежила, де конституційно,а  де іншим чином, одноосібну владу.

В 1215 році, (у цьому році, до речі, ювілей – 800 років), барони змусили англійського короля Іоанна Безземельного видати так звану Хартію вольностей, що обмежує владу короля. Хартія стала прародителькою всіх європейських конституцій. Там і про децентралізацію:

Стаття 13

Місто Лондон повинно мати всі стародавні вільності і вільні свої звичаї як на суші, так і на воді. Крім того, ми бажаємо і зволяємо, щоб всі інші міста і бурги, і містечка, і порти мали всі вільності і вільні свої звичаї.

І цивільні права:

Ст. 28 Ні констебль, ні інший якою-небудь наш чиновник не повинен брати ні в кого хліб або інше майно інакше, як негайно ж сплативши за нього гроші.

Ст. 30 Ніякий шериф або бейліф наш або хто-небудь інший не повинен брати коней або вози у будь-якої вільної людини для перевезення інакше, як за згодою цієї вільної людини.

Ст. 38 Надалі ніякий чиновник не повинен залучати кого-небудь до відповіді (на суді, з застосуванням ордалій) лише на підставі свого власного усної заяви, не залучаючи для цього свідків, що заслуговують довіри.

Ст. 52 Якщо хто був позбавлений нами, без законного вироку своїх перів,(своїх) земель, (своїх) замків, (своїх) вольностей або свого права, ми негайно ж повернемо йому їх; і якщо про це виникла суперечка, нехай буде вирішена вона за вироком двадцяти п'яти баронів. і т. д.

В 1265 році, вже за наступного короля, Генріха III запрацював англійський парламент. (Цього року ювілей – 750 років). В 1295-му, за Едуарда I, парламент двопалатний.

У 1337 році – король Англії Едуард III просить парламент виділити гроші з казни на війну з Францією. Парламент відмовляє королю, і той плаче. У XIV столітті англійський парламент змусив короля плакати. Від безпорадності.

(Тільки коли королева запропонувала в обмін на фінансування військової кампанії чоловіка закласти все її майно і фамільні коштовності в заставу, парламент дав добро на бюджетні витрати. Так в Європі почалася Столітня війна). І т. д.

Пізніше за приборкання своїх монархів взялися у Франції, Австро-Угорщині, Німеччині.

Парад занепаду імперій призвів до процвітання цих держав. Пам'ятаєте, як в середині XIX століття говорив російський імператор Микола I: «Росія – держава військова, і її призначення - бути грозою світу». Ну так дорослі імперії цей етап вже переросли. Знайшли собі інше призначення.

Постімперська ностальгія легко лікується економічним процвітанням, розширенням громадянських і громадських свобод. Ми живемо в дивовижну епоху: вперше в історії людства у світі немає жодної імперії. Вони вже відіграли свою партію.

Імперії були необхідні на зорі людства для концентрації влади, з тим, щоб утворити ефективні інститути влади для керуванням величезними, безмежними територіями. Місія виконана. І сьогодні остання з імперій безпорадно опирається історичній необхідності піти. Чим довше вона чинить опір, тим страшнішим буде її кінець. Вона впаде. І на уламках самовладдя сучасники напишуть ще купу непристойних слів.

Намагатися знову зробити Росію імперією – значить поставити під сумнів її існування. Ризик руху в цьому напрямку високий (Єгор Гайдар)

«Намагатися знову зробити Росію імперією – значить поставити під сумнів її існування. Ризик руху в цьому напрямку високий», - написав у своїй книзі " Загибель імперії Єгор Гайдар.

Вибачте, відволікся. Отже, як же жилося Марині Цвєтаєвій в останньої з імперій сучасної цивілізації? Що там з чоловічим монархізмом?

Коротка історія Поета і монарха

Більшовики всього за кілька років перетворили ситу країну, найбільшого в світі експортера аграрної продукції в убогу, голодну державу.

У 1920 році денний робочий пайок в столиці становив: 124 грами хліба, 12 грамів м'яса, 12 грамів олії. І це якщо ще вдавалося картку отоварити.

Взимку 1919/1920 в дитячому притулку від голоду померла дворічна донька Цвєтаєвої - Ірина.

З 1920-го життя незгодних нестерпне. Арештована дочка Льва Толстого. Розстріляний Микола Гумільов. До смерті загнаний Олександр Блок і т. д. Багатотисячні селянські бунти по всій імперії. Їх тиснуть. Розстріли не припиняються.

У травні 1922-го Ленін запропонував замінити розстріли незгодниз висилкою за кордон. Троцький пояснив цю нову лінію партії: «Ми цих людей вислали тому, що розстріляти їх не було приводу, а терпіти було неможливо». Восени двома пароплавами до Німеччини, без засобів до існування, вислали понад двох сотень лікарів, юристів, вчителів, підприємців і т. д. Акція отримала назву Філософський пароплав. У 1922 – Цвєтаєвій дозволили виїхати за кордон до чоловіка, Сергія Ефрона. Вона поїхала разом з дочкою Алею.

Але в 1939-му, після довгих умовлянь Алі і Сергія, Марина разом з сім'єю повернулася до СРСР, де правив один з найбільш нещадних монархів сучасної Європи.

27 серпня 1939-го НКВС заарештував Алю. 10 жовтня у Бутирську в'язницю потрапив Сергій Ефрон, який, до речі, у Франції був таємним агентом НКВС.

У жовтні 1941-го Ефрона розстріляли. Алю на 17 років відправили у виправно-трудовий табір. (Цвєтаєва так і не довідається ні про загибель чоловіка, ні про більш пізню реабілітації дочки). Російська поетеса після повернення з Франції разом зі своїм 15-ти річним сином Георгієм, тулилася по чужих кутках московських квартир. Своєю не було.

З листа Цвєтаєвої до поетеси Віри Меркурьєвої. 31 серпня 1940 року:

Дорога Віра Олександрівна

Я не можу витравити з себе почуття — права. Не кажучи вже про те, що в колишньому Румянцевському Музеї три наші бібліотеки: діда: Олександра Даниловича Мейна, матері Марії Олександрівни Цвєтаєвої, і батька, Івана Володимировича Цвєтаєва. Ми Москву задарували. А вона мене викидає, вивергає. Завтра піду в Літфонд («ще багато-багато разів») — довідуватися про кімнату.»

У серпні 1941-го Цвєтаєва з сином евакуйована в місто Єлабуг. Просить взяти її домробітницею. Каже, що може мити посуд, підлогу, бути санітаркою, доглядальницею. Потім пише ось таку записку: «У раду Літфонду. Прошу прийняти мене на роботу в якості посудомийки в їдальню Літфонду, що відкривається. 26 серпня 1941 року».

Потім, 31 серпня 1941 року, вона повісилася.

Точно не відомо, де її могила, де могили її чоловіка і сина, якого вона лагідно називала Мур. Він загине в одному з перших своїх боїв у 1944-му.

В одній з передсмертних записок до сусідів Цвєтаєва висловила ось таке прохання:

«... у мене в сумці 450 р. і якщо постаратися розпродати всі мої речі. У скриньці кілька рукописних книжок віршів і пачка з відбитками прози. Доручаю їх Вам. Бережіть мого дорогого Мура, у нього дуже слабке здоров'я. Любіть, як сина - заслуговує. А мене — вибачте. Не винесла. МЦ».

P. S.

Рідна сестра Марини Цвєтаєвої Анастасія відсидить у радянських таборах 22 роки.

З ранніх спогадів Марини Цвєтаєвої. Бесіда її мами Марії Олександрівни зі своєю дочкою, і, відповідно, сестрою Марини – Асею (Анастасією):

— Мамо, що таке соціалізм? - запитала 11-річна Анастасія.

— Коли двірник прийде в тебе грати ногами на роялі — тоді це соціалізм! – відповіла мама.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.