Вісім з половиною жінок

8 коментувати
Вісім з половиною жінок
Жінка за кермом це біда? А якщо жінка за кермом державної машини? Це біда державного масштабу. Так по-чоловічому думав король Англії Генріх VIII. Він жахався такої перспективи. І програв.

 22 квітня Генріх VIII який тільки-но зійшов на англійський престол, прибувши до Тауеру, проголосив загальну амністію. Люди плакали від щастя. Далі юний король наказав заарештувати двох посадових осіб, відповідальних за збір королівських грошей». Коротше, почав боротьбу з корупцією згори.

Придворний Вільям Блаунт написав гуманісту Еразму Ротердамскому захоплений лист: «якби Ви знали, як світ радіє, Ви б не змогли стримати сліз від радості. <...>Наш король не бажає золота, багатства, дорогоцінних каменів та металів, а чесноти, слави й безсмертя».

Але щось пішло не так.

Генріху було всього 17 років. Він був дуже миловидний. Вишукана мова і статура атлета. У нього вперше за останні 110 років англійської історії були безперечні права на престол. І щоб напевно їх отримати, Генріх VIII одружився зі вдовою свого старшого брата Артура (помер у 1502 році) – Катериною Арагонською.

Щоб зміцнити династію, Генріх чекав від цього шлюбу спадкоємця.

Від цього шлюбу був всього одна жива дитина, і,напревеликий жаль для короля, це була дівчинка. Батьки назвали її Марія.

Наприкінці 1520-х королеві Катерині було під 50 років, а Генріху ще не було і 30. Королева вже не могла завагітніти, а чоловіка-спадкоємця все ще не було. Була тільки дочка. Але жінка ніколи ще не правила Англією. Спроби були. У XII столітті це була Матильда – дочка Генріха I, потім Аелінора Аквітанська, дружина Генріха II й мати Річарда I (Левове серце). У XIV столітті спробу встановити гендерну рівність в королівському правлінні зробила дружина Едуарда II – Ізабелла. Але все це були невдалі спроби. Вони почалися погано і закінчилися жахливо. Генріх VIII добре пам'ятав про це і тому намагався забезпечити англійському трону спадкоємця , а не спадкоємицю.

Молодий король вирішив позбутися літньої дружини і одружитися з молодою. Так тому і бути. Генріх VIII насолодившись Марією Болейн, в якості коханки починає доглядати за її рідною сестрою – Анною Болейн. Коли він вирішив, що одружується з нею, король обкрутив дільце за яким шлюб з Катериною Арагонською, (дружиною його брата) визнавався недійсним, а Марія– незаконнонародженою. Папа римський був проти. І тоді Генріх VIII скасував в Англії Папу. (Катерина Арагонська тоді ще не знала що добре відбулася).

У 1533 році король одружився з Анною, сподіваючись, що цей шлюб дасть йому сина, а Англії спадкоємця. Анна вже була вагітна. Король Англії чекав на народження сина, але знову не вгадав. Народилася дівчинка. Її назвали Єлизаветою. Дівич-вечір навколо Генріха VIII став загрозливо розростатися.

У 1536 році Катерина Арагонська, перша дружина Генріха, помирає. Проблема з колишньою королевою зникла. Але чотири місяці потому королю доповіли, що Анна Болейн йому не вірна. Іншими словами – рогатий король. Сурмлять роги. Не факт, що повідомлення про невірність Анни було правдою. Вона могла стати жертвою протиборчих партій.

Гнів Генріха VIII був нестримний. Анна могла б ще завагітніти. Але тоді б виникли сумніви від кого саме вона завагітніла. Сина короля після смерті короля могли б визнати незаконнонародженим. Відбувся суд над Анною та можливим коханцем. Цей суд був прямою пародією на Печерський суд і закінчився стратою Анни. Шлюб анулювали, народжену в цьому союзі принцесу Єлизавету визнали незаконнонародженою. Менше ніж через два тижні Генріх одружився з Джейн Сеймур, у солодкому передчутті, що цього разу він все ж випросить у небес хлопчика.

Ура! Джейн народила хлопчика. Його назвали Едуардом. На жаль, сама Джейн під час пологів померла. Що було не рідкістю в ті часи. Але на трон тепер є претендент, як тепер люблять говорити, з яйцями. (Хоча, як мені здається вони відіграють найважливішу роль у прийнятті державних рішень).

Щасливий вдівець розпочав пошуки дружини під №4.

У короля адже тільки один син – маленький принц Едвард. Це ризиковано. Не погано б закріпити результат. Томас Кромвель, канцер-скарбник Англії став шукати підходящу пару за кордоном.

Серед можливих претенденток була красуня Герцогиня Мілана. Дізнавшись про такий вибір вона сказала: «Якщо б у мене було дві голови, я б прийняла пропозицію його Величності». Генріх VIII вже створив про себе сумну репутацію на шлюбному ринку Європи.

Жінки в прямому, але все частіше в переносному смислі слова, в його присутності втрачали голову.

У підсумку було обрано німецьку принцесу – Ганну Клевську. Союз з лютеранською Німеччиною потрібен був англійській короні, щоб протистояти католицькій Франції та Іспанії, королі, які хотіли силою повернути Туманний Альбіон у сферу впливу Ватикану.

Генріх VIII послав свого придворного художника Ганса Гольбейна намалювати портрет нареченої. Кромвель попросив художника намалювати майбутню королеву якомога привабливіше. Генріх закохався в портрет. Коли 23 річна Ганна прибула в Лондон, її 48-річний наречений приїхав на оглядини оригіналу і був неприємно вражений розбіжністю між портретом і натурою. І все ж таки 6 січня 1540 року Генріх VIII вчетверте, але не востаннє зіграв весілля. Під час урочистості Генріх вимовив: «Мілорди, якщо б не світ і моя держава, я б не зробив те, що я повинен зробити ні за що на світі». Чудовий весільний тост. Потрібно буде комусь запропонувати його виконати.

Молодята дуже погано підходили одне одному. Генріх – тепер дуже товстий з  ногою, вкритою виразками та вибуховим характером, думав що його 23-річна дружина була дуже простою, від неї погано пахло і в неї були простакуваті манери. Обидва дуже швидко зрозуміли, що їхній шлюб – помилка.

На щастя швидко з'ясувалося, що ще раніше Анна була заручена з герцогом Лоранським. Ця зачіпка дала підстави Генріху після пишного весілля з Анною Клевською зайнятися анулюванням шлюбу. Анна жінка не дурна, вона розуміла, що ще легко відбулася. Крім того Генріх дарував їй незалежність. При дворі фрау Клевській продовжили надавати VIP-почесті. А король називав її не інакше як: «наша сестра».

9 липня 1540 року, через півроку після весілля їх шлюб було визнанио недійсним. Кромвелю, який влаштував, або ж навіть  навмисно влаштував цей шлюб 28 липня 1540 року відрубали голову.

Цього ж місяця Генріх VIII одружився з фрейлін його четвертої дружини – молодою і сексуально бадьорою Катериною Говард. Генріх був щасливий, щасливий, щасливий, поки не дізнався, що його п'ята дружина невірна йому. Число її коханців перевищувало всі санітарні норми. У лютому 1542 року Генріх VIII відрубав голову своій п'ятій дружині. Голови її коханців були виставлені на Лондонському мості.

У липні 1543-го 51-річний Генріх шостий і останній раз став молодим. Цього разу його обраницею стала вихователька дітей - Катерина Парр. Особливу прихильність мачухи викликала середня дочка короля – Єлизавета. Старша донька – Марія не полюбила Катерину, бо та була протестанткою, а Мері ревною католичкою. Едуард прохолодно ставився до чергової мами.


Великолепная шестерка и корольЧудова шістка і король


Парр довго вмовляла Генріха VIII повернути прихильність до своїх дочок. Доки в 1547 році смерть не зробила Генріху VIII іншу пропозицію.

Смерть англійського короля принесла всім полегшення. На престол, як і мріяв Генріх, зійшов його син Едуард. Едуард VI. Але через 6 років, хворобливий 15-ти річний король помер. І в 1553 році сталося те, чого так боявся мучитель жінок. Юний король Едуард оголосив своєю спадкоємицею онуку Генріха VII, протестантку Джейн Грей.

Джейн Грей дізнавшись, що їй належить стати першою королевою Англії, зомліла. Вона не розраховувала на корону і не мала особливих прав на неї, але стала частиною гри регента Едуарда – Джона Дадлі. (Але це інша історія і їй не судилося мати щасливий кінець).

Джейн Грей встигла побувати королевою всього 9 днів. Старша сестра покійного Едуарда, Марія Тюдор підняла повстання. У бійку за англійський престол за браком інших законних спадкоємців вперше вступили ....о, ні! О, так! Жінки.

Їх було три (ні, чотири, ще була шотландська королева Марія Стюарт). Леді Джейн Грей, Марія Тюдор і потім Єлизавета Тюдор.

Ймовірно в цей час Генріх VIII обертався в труні, як пропелер Карлсона.

Коли Марія поїхала до Лондона на власну коронацію, її процесію всюди зустрічали захоплені англійці. Оттакої, жінка буде правити Англією.


Мария Тюдор КроваваяМарія Тюдор Кривава


Марія повернула до країни католицтво і його порядки, вийшла заміж за наймогутнішого правителя того часу, іспанського короля Філіпа II – католицького фанатика. Але іспанський король не отримав прав на Англію. Це Марія була королем Англії. А Філіп II – був всього лише англійською королевою. З усіма її правами. Філіп був злий, але нічого вдіяти не міг.

Не здатна до пологів і до мирного життя Марія Тюдор, названа за свою тиранію Марія Кривава, найгірша правителька Англії, в 1558 році померла. З нагоди її смерті було стільки ж радості, як і з нагоди коронації.

Її місце зайняла Єлизавета. Дочка Анни Болейн.


Елизавета IЄлизавета I


Єлизавета вирішила не виходити заміж. Це означало б появу короля. Ним мав бути або іноземець, або хтось із придворних. Вона вирішила стати королевою і королем.

Єлизавета правила 45 років. Довше ніж хто-небудь із її попередників (Крім Едуарда III 1327-1377). Вона перетворила Англію в могутню наддержаву, посунувши з цієї позиції Іспанію. За Єлизавети Англія стала володаркою морів. За її правління ній розквітла культура і стали пробиватися релігійні свободи. Вона, будучи ревним протестанткою, дозволила своїм підданим бути за своїм вибором або католиками, або протестантами.

Під час правління Єлизавети розквітло драматичне мистецтво. Вона іноді і сама брала участь в аматорських виставах. У 1582 році під патронатом Єлизавети I було створено Королівську трупу, до якої належав Вільям Шекспір.

За сорокап'ятилітне правління монарха «у спідниці» Єлизавети I, Англія пожвавила свою міжнародну торговельну присутність. Цей час - початок англійської заморської колонізації, в тому числі Індії та Америки. Бурхливе зростання торгового флоту забезпечило розвиток суконної мануфактури, поширення фермерства і т. д..

Єлизавета підтримувала революцію в Нідерландах з метою послаблення Іспанії. Англійські кораблі нападали на найпотужніший, як на ті часи, іспанський флот, що йшов з Америки в Іспанію. Філіп II, колишній чоловік сестри Єлизавети I – Марії Тюдор в 1588 році здійснив свій похід «Непереможної Армади» проти Англії і був переможений. У 1600 році Єлизавета організувала Ост-Індську компанію – знаряддя англійської колоніальної політики в Індії. Єлизавета I досі найшанованіша королева Англії. Її вік названий не інакше як Золотий.

Зрозуміло, підґрунтям цього успіху була каторжна праця чоловіків династії Плантагенетів (1152 – 1399); Ланкастерів (1399 – 1461); Йорків – (1461 з перервою – 1485 рр.). Тюдорів (Генріх VII (1485 – 1509) Генріх VIII (1509-1547).

Генріх VIII явно перестарався, щоб утримати на троні чоловічі сідниці. Шість разів одружувався. Двох дружин стратив. З двома анулював шлюб. Одна померла при пологах, і тільки остання пережила його самого.

І все ж жінки перемогли. Після Єлизавети вони ще не раз надовго піднімалися на англійський престол, призначений для чоловіків. В XIX столітті – королева Вікторія правила неповних 64 роки!!! Найдовше в історії Англії. І нинішня Єлизавета II при скіпетрі – 63 роки. Наступного року вона може побити рекорд Вікторії. Якщо, звичайно, Бог почує молитви британців: «Боже, бережи королеву».

Перші королеви довели що можуть бути такими ж успішними державними менеджерами, як і чоловіки. І до речі так само лютими. Марія Кривава стратила свою 16-річну конкурентку нещасну Джейн Грей. У боротьбі за чистоту католицької віри живцем спалила 277 осіб через їх релігійні погляди.

Протестантка Єлизавета I, щоб перешкоджати католицькому ревізіонізму в особі її кузини Марії Стюарт, в 1587 році стратила свою родичку. Їй відрубали голову. В Англії це була перша публічна страта коронованої особи.

У 1603 році після смерті Єлизавети I трон повернувся до чоловіків. На англійський престол сів син Марії Стюарт, Яків Стюарт I. І в XVII столітті в Англії знову все пішло не так.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.