Такий футбол нам не потрібен - частина 1-а

23 коментувати
Не хвилюйся, читачу, мова не про провал збірної України на Євро-2016 і не про поразки наших неспокійних північно-східних сусідів. Все набагато гірше.

10 липня 1936 року. Минають вирішальні хвилини матчу Динамо Ленінград – Локомотив Москва. І ось у найбільш невідповідний момент москвичі зносять з ніг форварда ленінградців, Петра Дементьєва. Блискучий улюбленець місцевих вболівальників отримує травму. Стадіон вибухає хвилею проклять і образ на адресу гравців Локомотива. У цей момент, найвідданіший, але завжди спокійний фанат ленінградського клубу, всесвітньо відомий композитор Дмитро Дмитрович Шостакович, зривається зі свого місця, і на все горло на адресу гравця з Москви кричить: «Хуліган! Хуліган!».

Нічого собі! Як для 1936 року досить сміливо. Свій зухвалий випад у бік москвичів Шостакович пояснить дивно точним визначенням: «Стадіон у Союзі - єдине місце, де можна кричати не тільки “за", але і "проти".


Шостакович на футболе

Дмитро Шостакович на футболі


Але це день вчорашній. Тепер і московські і пітерські повинні кричати виключно «за». Якщо не «за», то можна в прямому ефірі телеканалу Росія нарватися на питання «ви взагалі за Росію вболіваєте?». Його під час прямого телемосту Ліль-Москва, з московської студії ТК від якоїсь гості Марії, отримав російський футбольний коментатор Володимир Стогнієнко.

______________________

Ведучий ток-шоу розповів, що у матчі збірної Росії проти збірної Англії англійські фанати прорвалися на трибуну з російськими уболівальниками.

- Минулого разу англійські вболівальники пробралися в зону росіян, так були ось такі провокації, як цього разу? – запитує ведучий. - Яка була атмосфера і все інше?

- Там взагалі було навпаки, це наші пробралися – повідомляє з Ліля футбольний коментатор.

- Ви взагалі за Росію вболіваєте? А то  за вашим настроєм - обурюється в студії яскрава блондинка (студія аплодує) - так не можна підтримувати збірну.

- Я вболіваю за Росію більше, ніж будь-хто. Але якщо є проблема, треба говорити про цю проблему, - парирує Володимир Стогнієнко.


Ех, Володимире, Володимире. Зовсім ви у своїх закордонних турне обнюхались західних свобод. Ну нічого, ви скоро повернетесь додому, і пройдете інструктаж на тему «с чего начинается родина», і, головне, де вона закінчується.

Але я з вашого дозволу (або без нього) дограю цю партію по нотах Дмитра Дмитровича Шостаковича

Через кілька років, після тієї нещасливої для ленінградців гри з Локомотивом Шостакович про футбольному плюралізм висловився ще більш потужно. У своєму зошиті, куди композитор зазвичай заносив свої думки, які раптово проривалися на свободу, в тому числі назви майбутніх творів, він записав: «Футбол-це у нас єдине місце, де кожен може говорити те, що він думає про те, що він бачить».

Але не завжди і всім, це було дозволено.

Та хоч ти сам Шостакович.

Футбол це у нас єдине місце, де кожен може говорити те, що він думає про те, що він бачить (Дмитро Шостакович)

У 1929 році великому любителю футболу Дмитру Дмитровичу дали замовлення на написання музики до балету «Золотий вік». Спочатку він називався «Динаміада». Ось сюжет: дія розгортається в якійсь капіталістичній країні Фашландія, під час промислової виставки «Золотий вік». Туди прибуває радянська футбольна команда. Радянські футболісти виграють матч у команди «фашистів», їх заарештовує ворожа поліція, але потім тріумфально звільняє пролетаріат. Захід представлений канканами і фокстротами, а радянська команда — оптимістичними маршами, патетичними мелодіями. У фіналі радянські футболісти і робочі капіталістичної країни кружляють у вихорі танців солідарності трудящих. Шостакович не любив цей балет. Але він жив у країні, де йому і всім іншим вказували, за кого він повинен вболівати, і як підтримувати «рідну збірну». Та й музику до хореографічного номеру Футбол у виконанні ансамблю пісні і танцю НКВС, Шостакович написав не через велику любов до НКВС.

Звичайно на трибунах, куди Шостакович регулярно ходив зі своїми друзями Ісааком Глікманом, в майбутньому професором ленінградської консерваторії і композитором Матвієм Блантером панував зовсім інший дух, інші слова та вирази. Шостакович мріяв написати для футболу зовсім іншу музику, мелодію. Але його випередив його друг, той самий Матвій Блантер. З того часу і до останніх днів всі ігри внутрішньої першості у Росії і України починалися з цієї веселої музичної замальовки.

Коли перед матчами внутрішньої першості звучав цей футбольний марш, Шостакович з особливою насолодою говорив сусідам на трибуні: «Це наш Мотя написав». У цих словах була і гордість і туга. Туга, що самому Шостаковичу довелося писати для футболу не те, що йому хотілося, а те, що вимагала політична доцільність.

Почасти тому Шостакович і записав у своєму щоденнику: «Футбол-це у нас єдине місце, де кожен може говорити те, що він думає про те, що він бачить». Таким чином, він зафіксував найвищу ступінь несвободи країни, в якій він жив. Дмитро Дмитровичу, мир вашому праху. В країні, в якій ви складали свої великі твори, мало що змінилося. Лібрето балету Золотий вік, знову стає актуальним. «Говорити, що ти думаєш про те, що ти бачиш, тепер важко навіть на футболі.

Це не кричущий випадок. Це система. Загартування. Наступного понеділка, у щотижневій рубриці Момент в історії я розповім про її походження, про батьків-засновників цього радянського стилю «підтримувати збірну».

Як колись любили писати в радянських журналах: «далі буде».


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.