Страшна історія, як в 1968-му чехи напали на СРСР

36 коментувати
Брехня, яка нарешті обурила нинішнього президента Чехії Мілоша Земана

Зі спогадів Олени Боннер, дружини академіка Андрія Сахарова:

«Через три роки (після празьких подій 1968 року) ми з Андрієм Дмитровичем їхали в таксі. Водій був молодий, балакучий, розповідаючи щось про себе сказав: «це було, коли чехи на нас напали». Сахаров здивовано вигукнув: «Хто на кого напав?». «Ну чехи в Празі. Не пам'ятаєте, чи що».

А тепер короткий зміст попередніх серій.

«Це було, коли чехи на нас напали». Сахаров здивовано вигукнув: «Хто на кого напав?». «Ну чехи в Празі. Не пам'ятаєте, чи що».

5 січня 1968 року першим секретарем ЦК Компартії Чехословаччини став Олександр Дубчек. Новий лідер негайно змінив команду і повів країну шляхом ринкових і суспільних реформ, не замахуючись при цьому на саму комуністичну концепцію побудови суспільства. Суть концепції була визначена так: «Соціалізм з людським обличчям». Образливі слова. А з яким обличчям тоді будується соціалізм в СРСР?

4 березня новий Закон про друк скасовує цензуру. Було допущено формування й інших, крім КПЧ – партій. До червня 1968-го близько 70 політичних організацій подали заявку на реєстрацію. З'явилися громадські об'єднання: КАН — «Клуб ангажованих безпартійних» (KAN чеш. Klub angažovaných nestraníků) та Клуб—231, який складався з колишніх політичних в'язнів (231 — стаття Кримінального кодексу, по всій Чехословаччині було до 80 тисяч членів клубу). Дубчек також засудив Сталінізм.

Зі спогадів Андрія Сахарова:

«Здавалося, що в Чехословаччині нарешті відбувається те, про що так багато мріяли в соціалістичних країнах, - соціалістична демократизація (скасування цензури, свобода слова), оздоровлення економічної та соціальної систем, ліквідація всесилля органів безпеки всередині країни і збереження за ними лише зовнішньополітичних функцій, безумовне і повне розкриття злочинів і жахів сталіністського періоду («готвальдівского» в Чехословаччині). Навіть на відстані відчувалася атмосфера збудження, надії, ентузіазму, що знайшла своє вираження в помітних, емоційно-активних виразах – «Празька весна», «соціалізм з людським обличчям».

Захоплення лібералізмом чеських товаришів налякав кремлівських старців і їх союзників по Варшавському договору.

21 серпня, без оголошення війни воєнізовані підрозділи Польщі, Болгарії, Угорщини, НДР, СРСР увійшли в Злату Прагу. Дубчек і інші реформатори празької весни вивезені в СРСР.

Минулої осені в Чехії я спілкувався з однією літньою сім'єю, яка пережила ті лихі дні. Як раз в ці дні подібні жахіття Кремль творив в Україні. В наших спогадах було багато паралелей і аналогій. Головна з них: «нас все життя вчили що росіяни нам брати». Ця подружня пара, як і мільйони їхніх співвітчизників не могли зрозуміти, як же так росіяни, які звільнили їх від німців. Через 23 роки разом з німцями, окупували країну.

Зате радянській людині все було максимально ясно роз'яснено.


20150807_135205


У середу, 21 серпня 1968 року в центральній пресі вийшло заява ТАРС:

ТАСС уповноважений заявити, що партійні і державні діячі Чехословацької Соціалістичної Республіки звернулись до Радянського Союзу та інших союзних держав про надання братньому чехословацькому народу невідкладної допомоги, включаючи допомогу збройними силами». (Нічого не нагадує?).

Загалом, операція, Брежнєв прийди, врятуй нас, здійснювалася за інспірованим Кремлем проханням антиреформаторських сил ЧССР. В радянській пресі їх звичайно називали «здорові сили».

У ролі нездорових сил виступали все ті ж, Захід, імперіалісти і внутрішні вороги соціалізму.


20150807_135249


У статті: Як створювалося контрреволюційне підпілля в Чехословаччині великими літерами виділено: «хто ховається під вивісками різних політичних клубів * «опозиціонери» з кримінальних злочинців * відновлення соціал-демократів * НИТКИ ЗМОВИ ВЕДУТЬ НА ЗАХІД.

Всередині статті ще страшніше.

«Відверто контрреволюційну організацію Клуб 231, очолили такі люди як старий фашист Бродський, колишній буржуазний генерал Палечек....»

«Між тим Клуб 231 зібрав 40 тисяч членів з карних злочинців...»

«Філії цього клубу з'явилися навіть у Сполучених Штатах Америки, в Канаді.

У суботу, 24 серпня в газеті Известия виходить Звернення до громадян Чехословацької соціалістичної республіки. Починається воно епохально голосно:«Брати наші, чехи і словаки!»

А завершується відозва:

«Дорогі друзі! Сьогодні на допомогу до вас прийшли брати по класу».

Як саме виглядають ці «однокласники.ру» демонструють лубочні фотографії, де щасливі чехи мирно розмовляють з радянськими танкістами.

Дійсність, як завжди була іншою. Радянські танки увірвалися в Прагу руйнуючи все на своєму шляху. Збожеволілі чехи гнали «братів» і «однокласників» додому не соромлячись у виразах і жестах. Але сили були не рівні. Як не рівні вони були і в Москві в неділю 25 серпня 1968 року

В цей день, на Червону площу з акцією протесту вийшли всього сім чоловік: Вадим Далане, Наталія Горбаневська, Віктор Файнбег, Володимир Дремлюга, Павло Литвинов, Лариса Богораз, Костянтин Бабицький. Рівно в 12 годин дня вони розгорнули плакати з гаслами: «Хай живе вільна і незалежна Чехословаччина!», «Ганьба окупантам!», «Руки геть від ЧРСР!», «За вашу і нашу свободу!», «Свободу Дубчеку», «Ми втрачаємо найкращих друзів».

Ми втрачаємо найкращих друзів (мова про чесько-радянську дружбу)

Чи треба говорити, що всі вони були заарештовані? П'ятеро засуджені за «поширення наклепницьких вигадок, що ганьблять радянський суспільний і державний лад»). Двоє: Файнберг і Горбаневська були визнані неосудними, і поміщені в психіатричні клініки.

Сахаров йде до Інституту Кібернетики в кабінет Анатолія Александрова, президента Академії Наук СРСР, і звідти дзвонить по спецзв'язку в кабінет Юрію Андропову, шефу КДБ. Сахаров каже, що стурбований долею заарештованих на Червоній площі. Андропов відповідає, що вкрай заклопотаний у зв'язку з подіями в Чехословаччині.

Втім, до цього часу наймолодший академік СРСР, Сахаров вже і сам напрацював на те, щоб бути під ковпаком КДБ.

На Заході вийшла стаття Сахарова: "Роздуми про прогрес, мирне співіснування та інтелектуальну свободу". Із його спогадів: «Я писав про злочини сталінізму (не приглушено, як в радянській пресі, а в повний голос) і про необхідність його повного викриття, про вирішальну важливість для суспільства свободи переконань і демократії, про життєву необхідність науково регульованого прогресу і небезпеки некерованого, хаотичного прогресу, писав про необхідні зміни зовнішньої політики <...> Наступний дуже важливий крок - захист прав людини взагалі, захист відкритості суспільства як основи міжнародної довіри та безпеки, основи прогресу».

Напередодні виходу статті у світ науковий керівник Сахарова, Юрій Харитонов побував на прийомі у Андропова, про що він повідомив у своєму підлеглому.

- Мене викликав до себе Андропов. Він заявив, що його люди виявляють на столах і в речах у деяких осіб рукопис Сахарова, що розповсюджується нелегально. Зміст його такий, що у разі його потрапляння за кордон буде завдано великої шкоди. Андропов відкрив сейф і показав мені рукопис, - Андропов просив мене поговорити з вами. Ви повинні вилучити рукопис з поширення.

- Я дам вам почитати цю статтю, вона зі мною, - відповів Сахаров.

Вранці ми знову зустрілися.

- Ну як?

- Жахливо.

- Форма жахлива?

- Про форму я і не кажу. Жахливий зміст.

- Зміст відповідає моїм переконанням, і я повністю беру на себе

відповідальність за поширення цієї роботи. Тільки на себе. «Вилучити» її вже неможливо.

P. S.

У 1969 році в Стокгольмі відбувся чемпіонат світу з хокею. Чехи тоді двічі обіграли радянських хокеїстів. Перший матч закінчився їх перемогою з рахунком 2:0. Другий 4:3. Сотні тисяч чехів вийшли на вулиці, щоб відзначити успіхи своєї команди. В їх устах і в їх руках були гасла: «За серпень», «ЧССР—окупанти 4:3», «Ви нам танки — ми вам бранки (шайби у ворота)». У Празі  натовп закидав камінням офіс «Аерофлоту», а також сусідній магазин «Радянська книга під час цього святкування».

Через три дні на радянську базу в Міловіці прилетів міністр оборони СРСР маршал Гречко. Він зустрічався в Празі з генералом Дзуром й закликав владу вжити заходів, щоб не допустити повторення подій у майбутньому. Інакше «боротьбою з контрреволюцією» займеться Радянський Союз, — попередив Гречко. Крім того, маршал повідомив представників ЧССР, що згідно з рішенням ЦК КПРС розглядається збільшення чисельності радянського угруповання військ в країні з 10 до 15 тисяч чоловік, що допоможе місцевим органам влади підтримувати порядок.


Криваві події 1968 року позначилися і на житті головної чеської хокейної зірки сучасності — Яромира Ягра. Де б він не грав у збірній, у НХЛ або навіть в російській хокейній лізі на його светрі незмінний номер – 68. Це на пам'ять. При введення військ в Чехословаччину постраждали його рідні. В якості пам'яті про ті дні Ягр грає під номером 68. У той же час, хокеїст у кожному своєму інтерв'ю підкреслює, що светр з 68-м номером він носить не через те, що погано ставиться до росіян, а через свою нелюбов до комуністів.

 P.S.S.

Російське телебачення бреше і нічого іншого, окрім того, що це журналістська брехня, я додати не можу. Мілош Земан, президент Чехії

У 2015 році в Росії вийшов документальний фільм Варшавський договір. Розсекречені сторінки, в якому вторгнення військ Варшавського договору в 1968 році представлене, як вимушений захід для перешкоджання перевороту інспірованого НАТО і фашистами.

Не витримали нерви навіть у президента Чехії Мілоша Земана (друга Кремля). Спростовуючи сказане у фільмі, він заявив, що події 1968 року це злочини проти його країни. «Я наполягаю саме на такому формулюванні - підкреслив Земан, - російське телебачення бреше і нічого іншого, окрім того, що це журналістська брехня, я додати не можу».

Нарешті і до нього це дійшло.

Погляд у майбутнє:

Москва. 2023 рік. Таксист везе подружню пару і розповідає про свою юність. Ті уточнюють про які роки йдеться. «Це було, коли українці на нас напали». Пасажир здивовано вигукне: «Хто на кого напав?» «Ну українці в Донецьку. Не пам'ятаєте, чи що».


images_1


images_2 
images 


 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.