Російський рабовласницький лад на експорт

7 коментувати
250 років політичного диктату з перервами на бунти - осмисленими, але нещадними.

20 лютого 1766 року молода російська імператриця Катерина II надсилає київському губернатору Глібову Указ. Треба вибрати в київський магістрат нового війта. «Извольте магистрату приказать – пишет Екатерина II, - выбор сделать по их привилегиям четырех кандидатов, а мы вам рекомендуем им внушить от себя, чтобы четвертым кандидатом поставили Киевской губернской канцелярии прокурора Пивоварова».

Але от біда, кияни наплювали на всякі «навіювання» Центру, і проголосували за іншого кандидата.

До Києва терміново направляється генерал-аншеф Федір Воєйков. Йому, новому генерал-губернатору Київської губернії, імператриця наказує порвати протоколи виборів київського війта, і призначити нові вибори на 3 серпня 1766 року.

Воєйков прибув у Київ. Тут він, кого зміг - купив, кого не зміг, в загальних рисах роз'яснив їм специфіку клімату Сибіру. Коротше, рішення «за» «великороса» Григорія Пивоварова все він продавив. 12 вересня 1766 року з Петербурга прийшов указ про затвердження того київським війтом.

Який-ніякий, а в цьому році ювілей. 250 років як російські царі «прищеплюють», «підкуповують» або іншим чином визначають, кому в Києві бути війтом, кому князем, кому президентом чи якоюсь іншою політичною дичиною.


1767 год. Заседание Комиссии, которая закончилась очередной большой кровью1767 рік. Москва. Кремль. Засідання Комісії, яка закінчилася черговою великою кров'ю. На жаль, не останньою.


Але тоді у вересні 1766 року Катерина II увійшла у смак.

30 липня 1767 рік. Щасливо вдовуюча російська імператриця Катерина II в Грановитій палаті Московського Кремля урочисто відкрила засідання Комісії скликаній для створення Нового уложения. Нове законодавство – це звід законів, який з 1649 року не змінювався. Тобто з того часу, коли ніякої Росії, і вже тим більше Російської імперії ще не було, а була Московія, і правив у ній батько Петра I, Олексій Михайлович Романов. А ось тепер вже на дворі кінець XVIII століття і тут править невістка онука Петра I Катерина. 118 років застою.

Нові реалії вимагали нового підходу. Європа розвивалася, перетворювалася на найбільший світовий хаб капіталізму. Пробувала на смак перші громадські свободи, смакувала плоди нової епохи – Ренесанс, що дало потужного стусана наукам, мистецтву та іншим бонусам цивілізації. Коротше, всього того, чого в імперії Катерини не проводилося, а дуже хотілося.

Ось і зібрали перед престолом Комісію, в яку увійшли депутати від дворян. Вони вже п'ять років як розкуті. Їх від кріпацької повинності встиг у 1762 році звільнити чоловік Катерини, Петро III (онук Петра I, до того часу покійний, вбитий). Так само до катерининської Комісії увійшли міські депутати, козаки і зовсім трохи від селянства, але тільки державного, поміщицьким і монастирським доступ закрили. Всіх присутніх депутатів – 565 душ.

У перших рядках Наказу імператриці Уложенной комиссии записала: Боже сохрани, чтобы после окончания сего законодательства был какой народ больше справедливый, и следовательно больше процветающ на земли».

Бог завжди готовий слухати і почути молитви віруючих, але Всевишній точно не готовий слухати їхні Накази. (Вибачте мій ліричний відступ, так би мовити, за цей зигзаг від історії).

Комісія засідала довго. Потрібно було ознайомитися з існуючими Уложениями і зрозуміти, що застаріло, що ще стане в нагоді, що потрібно впровадити. У травні 1768 року, тобто 10 місяців потому справа дійшла до читання старих законів про покарання селян. Дворянські депутати зажадали, щоб ці покарання були радикально посилені. А також щоб була створена державна служба розшуку втікачів.

Присутні низи запропонували щось нечуване для тієї Росії (та й в якійсь мірі для нинішньої, це теж ноу-хау).

Канцелярист Сухопрудский з Угличів заявив, що перш ніж приймати такі суворі закони, потрібно з'ясувати причини, чому це селянин, покинувши рідну землю, сім'ю, майно біжить, біжить, біжить.

Слово взяв казанський однодворець Кипенський. Він стверджував, що селяни тікають не від чого іншого, як від виснажливої праці, поборів, злиднів, утисків і катувань поміщиків. А якщо так, то треба не жертву стратити, а винуватців «торжества» обмежити їх звірячих забавах. Потрібно щоб у селян було більше прав і свобод. Потрібно, щоб правосуддя їх захищала.

Революційні ідеї Кипенського підхопив артилерійський офіцер Короб'їн. Треба, каже він присутнім, законодавчо визначити обсяг робіт і платежів селян, закріпити за ними землю (ого!!! – ринок землі), з тим, щоб поміщик не міг її відібрати.

Тут же офіцера Короб'їна підтримали нижегородський орний солдат Жеребцов і архангельський селянин Чупров, офіцер Козельський і хоперский козак Алейников. А білгородський однодворець Маслов запропонував відібрати у поміщиків землю і віддати її селянам. Свою аграрну революцію з вигодою для всіх Маслов пояснив буквально на пальцях: Селяни будуть платити державі податки, а держава з цих податків може віддавати дворянам згідно з їхнім чином.

...украинские крестьяне – Мороз и Моренец были лишены звания депутатов и преданы суду за «переписку с избирателями возмутительного свойства», за то, что они сеяли среди выбравших их крестьян «соблазн и непослушание».

Дебати Катерина перервала №2. Вона зупинила роботу Комісії. І більше її вже ніколи не збирала. Майже всі виступаючі за нові свободи, хто добровільно, хто під натиском склали з себе депутатські повноваження. Депутати уральських приписних Єрмаков, козаків – Денисов і українських селян – Мороз і Моренець були позбавлені звання депутатів і віддані суду за «листування з виборцями обурливої властивості», за те, що вони сіяли серед вибрали їх селян «спокуса і непослух».

Ця перша частина «катерининського балету» закінчилася тим, чим і повинна була закінчиться - селянським повстанням, Пугачовські бунтом. Тим самим бунтом, про який пізніше Олександр Пушкін напише: «бессмысленный и беспощадный».

У вересні 1773 року донський козак Омелян Пугачов підняв повстання на Уралі. Військо зростало за рахунок селян, які доєднувалися до бунтарів щодня, солдатів і т.п. Раз вже їм заборонила Катерина «голосувати ногами, значить доведеться голосувати кулаками.

12 липня 1774 року під Пугачовим впала Казань. Повстанці влаштували в місті різанину. В кінці-кінців великою кров'ю бунт придушили. 10 січня 1775 року Пугачова стратили.

До кінця цього року Катерина II проводить радикальну губернську реформу. Реформа в Росії, це не свободи і права, це зовсім навпаки.

На чолі губернії стояв губернатор, який призначається та звільняється Катериною II. У повітових містах влада належала городничому.ю якого теж призначали. Керівництво кількома губерніями доручалося генерал-губернатору, який був під безпосереднім контролем імператриці та Сенату. В 1775 році було ліквідовано Запорізьку Січ, а більшість козаків переселили на Кубань. Київ позбувся особливого статусу, міста з самоврядуванням, яке він мав на підставі Магдебурзького права, ще з XV століття. У 1783 році 14 травня Катерина покріпачила селян (Малоросії) України, які до цього дня ще були відносно вільними людьми.

"В нашей крови есть нечто, враждебное всякому истинному прогрессу", - Петр Чаадаев (1836 год)

Тим самим Катерина №2 забезпечила Російській імперії два наступних ненудних століття - селянських бунтів, кривавих переворотів і гарантованої бідності. А якщо врахувати що до середини XIX століття 82% населення Імперії – це селяни, то можна сказати, що лермонтовська «країна рабів» не таке вже велике перебільшення.

"В нашей крови есть нечто, враждебное всякому истинному прогрессу", — написав російський філософ, Петро Чаадаєв, в 1836 році своїх Перших філософських записках . — Ми жили і продовжуємо жити лише для того, щоб послужити якимось важливим уроком для віддалених поколінь, які зуміють його зрозуміти; нині ж ми, у всякому разі, складаємо прогалину в моральному світопорядку".

З часу написання цього важливого листа минуло 180 років. Пробіл «в моральному світопорядку», так і залишився незаповненим. Головний урок сучасності так і не засвоєно, будь-які зазіхання на свободу знайдуть тільки один відзвук у серцях низів – тотальне опір, бунти і акти непокори. Мені здається, що верхи в Україні, це починають розуміти. Ну або на шляху до такого висновку. За сусідів не ручуся. Як писав Федір Тютчев, - сунутися в Росію з розумом, так це просто даремно витратити час. Все одно її нам «не зрозуміти».


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.