"Куля в лоб, так куля в лоб", як це було в XVI столітті

10 коментувати
Чи настане в Україні епоха Відродження? Все залежить від готовності реформаторів йти до кінця. До свого кінця.

Жовтень 1536 року, місто Вілворт (Бельгія). Кати прив'язують до стовпа виснажене тортурами тіло 42-х річного чоловіка. Йде підготовка до його спалення. Нещасного звуть Вільям Тіндаль. Його вина – він переклав на доступну англійську мову Писання, книги Нового Завіту і сприяв поширенню Євангелія всією. Англією. Континентальну Європу охопив дух реформації.

Церква, в обмін на збереження Вільяму Тіндалю життя, зажадала від бранця публічного зречення від його твердження, що «Віра в Євангеліє - це все, що потрібно для спасіння душі» і від своїх слів висловлених одному з англійських священиків: «Для мене папа і всі його закони – ніщо. Якщо Бог дасть мені прожити довше, я доб'юся, щоб будь-який сільський хлопчина знав Писання краще за вас».

Тіндаль не зрікся. «Куля в лоб, то куля в лоб».

Тіндаль не зрікся. «Куля в лоб, то куля в лоб». Його задушили, а потім спалили. Останні слова Тиндаля, які чули спостерігаючі за страчею городяни: «Господи, відкрий очі королю Англії». (Так і сталося, король Англії Генріх VIII, за наказом якого Тіндаль був страчений, в 1538 році видав указ, щоб переклад Священного Писання зроблений Тиндалем був у кожній англійської церкви).


Томас МорТомас Мор

За рік до страти Тіндаля, в 1535 році Генріх VIII провів ще одну показову страту. В цей раз відомого гуманіста, лорд-канцлера Томаса Мора. Ті, хто вчився ще в радянських школах, пам'ятають, як нам викладали вчення Томаса Мора, як першого комуніста Європи. (Для шукачів гуманного приводу випити підказую - відомій праці Томаса Мора, написаній в 1516-му - Утопія (з грецької - місто, якого немає), в цьому році виповнюється 500 років).

Так ось у 1535 році король Англії зважився на страту свого давнього старшого друга, Мора. Все тому що Мор відмовився схвалити розлучення короля Генріха VIII з Катериною Арагонською і його одруження з Анною Болейн. Але і це ще не все. Дозволу на королівське розлучення Генріха VIII не давав і Папа Римський. Тоді англійський король вирішив скасувати в Англії і вплив понтифіка. Тобто захотів заснувати на Туманному Альбіоні самостійну англіканську церкву і очолити її. І ось Мор виступив категорично проти цього акту.

І не тільки тому, що був ревним католиком. Річ в тому, що католицька церква в Англії контролювала великі площі земель, на яких працювали десятки тисяч селян. Якщо Рим втратить ці землі, селяни залишаться без роботи і змушені будуть або піти в розбійники, або вийти з простягнутою рукою на вулиці та дороги країни.

А в XVI столітті в Англії діяв суворий закон проти бродяжництва, його ініціював Генріх VIII. За порушення цього закону страчували. І вже тисячі жебраків склали голову на пласі. Так що в розумінні Мора, підтримати Генріха VIII в його антикатолицьких настроях, це означає приректи населення на жебрацтво, переслідування та масові страти.

Мор знав, що має справу з тираном, але поступитися своїм принципам не міг. «Куля в лоб, то куля в лоб». Томаса Мора викликали в Суд, щоб він прийняв умови Генріха VIII і відрікся від своїх переконань. Мор був дуже популярний в Англії, і король хотів заручитися його моральним авторитетом.

«Бій виграно». Томас Мор

При виході з Суду Томас шепнув на вухо своєму зятю Роберту: «Бій виграно». Роберт подумав, що Томас Мор врятував своє життя шляхом зречення. Насправді Мор мав на увазі, що його не зламали, і він не зрікся.

6 липня 1535-го 57-річний Мор зійшов на ешафот. Його останні слова були адресовані катові: «Шия у мене коротка, цілься краще і не бий косо, заради збереження своєї честі». Той так і зробив.

Це була одна з небагатьох страт, при якій простий народ плакав. Коли друг Томаса Мора, Дезедерій Еразм (Еразм Ротердамский) дізнався про те, що сталося, він впав духом, захворів і менше ніж через рік помер.

Еразм і сам був людиною непохитної волі. Його перу належать знаменитий уїдлива праця Похвала дурості, яку він написав у 1509 році в будинку свого друга Мора. Це була гостра сатира. Гостра як за часом ще щодо невільним часи.

На всьому, що писав Еразм Ротердамский стояло клеймо церкви «заборонено». Але нідерландський учений теж був людиною принципу. Куля в лоб то куля в лоб.

В 1572 році 24-річний Філіппо Ноланський, більш відомий нам під ім'ям Джордано Бруно отримав сан священика. Однак рухаючись вгору кар'єрними церковними сходами він прихопив з собою не ті книги. Бруно захопився працями польського вченого Миколая Коперніка (1473 – 1543 рр.). Він з цікавістю прочитав «Про обертання небесних тіл». І тоді Джордано прийшов до ясного розуміння того, що Сонце це лише зірка, одна з мільйонів. Земля ж не центр світу, а лише одна з планет, які обертаються навколо Сонця.

Майже відразу ж у келії Джордано Бруно відповідні служби провели обшук і виявили тут книги Святих отців. Це добре. Але з саркастичними коментарями Еразма Ротердамського. Ця крамола у другій половині XVI століття все ще пахла багаттям.

Тоді в 1576 році Бруно вдалося уникнути покарання шляхом втечі з сонячної Італії в туманну Англію, де за протестантки Єлизавети I (дочки Генріха VIII), вже панували відносно вільні порядки.

У 1584-1585 рр .. в Лондоні він опублікував шість діалогів італійською мовою, в яких виклав систему свого світогляду. Тут вперше прозвучали ідеї множинності світів, які заперечують традиційне уявлення про Землю як центрі Всесвіту.

І все ж 23 травня 1592 року за доносом свого псевдоученика, у рідній Італії Бруно був заарештований і відправлений у катівні Святої Інквізиції. Там він пережив вісім років тортур і допитів. Від нього вимагали дрібниці - зречення. У перекладі з італійської на українську відповідь Бруно звучала приблизно так: «Куля в лоб, то куля в лоб».

У перекладі з італійської на українську відповідь Бруно звучала приблизно так: «Куля в лоб, то куля в лоб».

17 лютого 1600 р. на Площі квітів у Римі зібралися десятки тисяч католиків зі всього світу. Сюди ж кати призвели Джордано Бруно.

«Може, ви з більшим страхом вимовляєте цей вирок, ніж я його вислуховую!», - останні слова, звернені Бруно до суддів інквізиції.


Рим. Площадь цветов. Памятник Джордано Бруно на месте его сожжения 17 февраля 1600 годаРим. Площа квітів. Пам'ятник Джордано Бруно на місці його спалення 17 лютого 1600 року

На цьому XVI століття закінчене.

На плечах гуманістів з міцними моральними жилами, людство повільно вповзло в епоху Відродження.

Фіналізую свій огляд «Куля в лоб зразка XVI століття» уривком з моєї улюбленої сатиричної п'єси Миколи Ердмана – «Самогубець» (1928 рік)

БАТЬКО ЕЛПАДІЙ: Ми повинні завоювати молодь.
АРІСТАРХ ДОМІНІКОВІЧ: Так, але чим?
ВІКТОР ВІКТОРОВИЧ: Чим? Ідеями.
АРІСТАРХ ДОМІНІКОВІЧ: Але пригадайте, як це робилося раніше. Раніше люди мали ідею і хотіли за неї вмирати. В даний час люди, які хочуть помирати, не мають ідеї, а люди, які мають ідею, не хочуть помирати. З цим треба боротися...


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.