Як справжній Іван Васильович міняв професію

7 коментувати
Чому Іван Грозний так рвався в Лондон? Чому його в Лондоні "відшили" незважаючи на економічно вигідний альянс? Чому російському цареві не вірили навіть гугеноти, за яких він заступився? І чому це має цікавити нас?

Восени 1572 року перший російський цар Іван (IV) Грозний пише імператору Священної Римської імперії Максиміліану II: "А что, брат дражайший, скорбишь о кровопролитии, что учинилось у Французского короля в его королевстве. Несколько тысяч и до сущих младенцев избито; и о том христианским государем пригоже скорбеть, что такое бесчеловечие Французский король над народом учинил, и кровь без ума пролил".

Так Іван IV висловив співчуття і гнів з приводу жахливої події в серці Європи, яка сталася в ніч з 23 на 24 серпня 1572 року в Парижі, і увійшла в історіографію, як Варфоломіївська ніч.

Тоді озвірілі католики вбили тисячі протестантів-гугенотів. Російський цар Іван IV (Грозний) засудив французького короля Карла IX за "таке поводження з народом".

Як там у Михайла Булгакова: "Іван Васильович змінює професію". Православний тиран, бузувір найвищої проби, той, хто втопив у крові Новгород, Твер, Москву тощо, раптом став в. о. гуманіста-миротворця.

Втім сотні тисяч гугенотів, що вижили, не оцінили ці "душі прекрасні пориви" і бігли в протестантську Англію, католицьку Польщу, різношерсті німецькі герцогства, але тільки не до розчуленого російського царя. Чому?

Репутація московського князівства, як епіцентра азіатської деспотії вже тоді була підмочена кров'ю земляків. Пік цього російського деспотизму припав на ті ж роки, коли в Парижі католики влаштували протестантам масову різанину.

Отже:

Пізньої осені 1569 року опричне військо московського царя Івана Васильовича вирушило в похід на Новгород. На шляху до цього, колись вільного, з республіканською формою правління міста, опричники знищували все живе. У Торжку винищили всіх полонених німців, поляків і татар, які перебували там .

Масова різанина в Новгороді почалася 8 січня 1570 і закінчилася там само - 6 лютого. От як раз на цьому тижні, тільки 446 років тому.

Народну пам'ять про звірства Івана Грозного в Новгороді зберіг фольклор. В одній з пісень царевич Іван Іванович нагадує батькові: "А которой улицей ты ехал, батюшка, всех сек, и колол, и на кол садил".

Новгородцев вбивали різними способами і на різний сатанинський смак: обливали вогняною сумішшю, підсмажували людей на сковорідці, заливали в горло смолу. Це не просто садизм, це ритуальне повторення страт, які ми бачимо в сценах страшного суду, на полотнах, яких повно як було, так і залишається в так званих християнських храмах. Іван Грозний вірив, що він і є вершитель страшного суду. Його люди і він особисто скидали новгородців живими під лід Волхова.

Тих, кому вдалося виплисти, заштовхували під лід палицями. Таким чином Іван Грозний символічно направляв віровідступників, тих хто спаплюжив себе зв'язком з католиками прямо в пекло. Одного з купців, Федора Сиркова, цар звелів прив'язати до мотузки і занурювати в холодну воду до тих пір, поки той не розкаже, де ховає скарби. Коли купця в черговий раз підняли і Іван Грозний насмішкувато запитав: що ти бачив під водою? - Сирков відповів, що був у пеклі і бачив там місце, приготоване для царя.

І ось цей психопат, перший російський цар (до нього правителі на Русі величалися – Великий князь. Тобто, перший серед рівних), шле депешу імператору Священної Римської імперії: "...о том христианским государем пригоже скорбеть, что такое бесчеловечие Французский король над народом учинил, и кровь без ума пролил". Цинізм – вічна опора російського трону.

 

Гугеноти не ідіоти, і на сентименти Івана Васильовича належної уваги не звернули. Однак залишається питання, а навіщо Василичу знадобився цей складний трюк з жалістю до протестантів? Бажання насолити католикам? Ну так в католицькому світі він був занадто дрібною монетою.

.... Британські історики проаналізувавши листування Івана Грозного з англійською королевою Єлизаветою I Тюдор, мабуть найвизначнішою королевою Англії, прийшли до висновку, що після новгородського погрому російський цар підшукував собі притулок. Де? Що за питання? В Лондоні. Іван Васильович, основоположник російської традиції, напаскудити у себе вдома, і сховатися в Лондоні. Щоправда, перший російський млинець вийшов комом.

Іван Васильович, основоположник російської традиції, напаскудити у себе вдома, і сховатися в Лондоні

Британці, на думку Грозного, були у великому боргу перед московським князем, так як він надав їм практично необмежені права і можливості торгувати з Московським царством.

Англійці з 1540-х везли в Московську Русь сукно, мідь, золото, срібло, порох. З Русі вивозили віск, льон, ліс, мед, хутра, руду, слюду, рідкий жир, що добували з сала морських ссавців, його використовували на мастильні матеріали.

Везли сировину, яку в своїй країні капіталізму, що зароджується, переробляли і перетворювали на продукцію з високою доданою вартістю. Наприклад кораблі, та спорядження до них, що в підсумку перетворило Англію на "володарку морів", і зумовило кінець морської домінанти Іспанії.

Щоб зміцнити своє становище на континенті, і заручитися підтримкою Англії в Лівонській війні, а також гарантувати собі тепле місце політичного притулку на випадок, як казав Попандопуло "грандіозного шухеру", Іван Грозний вирішив зробити Єлизаветі пропозицію, від якої важко відмовитися.

"У нього було параноїдальне ставлення до змов, що плетуться навколо нього, - стверджує британський історик Фелікс Прайор, - і він, безсумнівно, вважав, що Єлизавета знаходиться в такому ж становищі".

Іван IV запропонував Єлизаветі I руку і серце. Але королева йому відмовила. Крім того, Єлизавета відмовила московському гостю і в політичному притулку.

На цю відмову 28 жовтня 1570 року Іван Грозний дає англійській королеві образливу відповідь:

"Мы думали что ты правительница своей земли и хочешь чести и выгоды своей стране. <…>. А ты пребываешь в своем девическом чину как есть пошлая девица".

Іван Грозний, як і всі правителі того часу, вважав шлюб за правильний спосіб укладення політичних альянсів. У нього було шість дружин: три померли, з двома він розлучився, одна пережила його. З чого б це Єлизаветі було відмовити такій "красивій партії"?

Після 1570-го, в рік новгородського погрому настало охолодження стосунків Русі з Заходом. Англійців позбавили права торгувати на Волзі. Але Іван Грозний продовжував шукати союзників по той бік західного кордону. А де ж їх шукати якщо з католиками він на ножах, з протестантами на пістолетах, з братами православними взагалі нема про що говорити, так як у православному світі не було жодної країни, яка б до цього часу не потрапила під іноземний контроль, так і ортодоксальний християнський світ, після краху Візантії, традиційно був бідним і відсталим.

Довелося знову йти на уклін туди, де йому вказали на двері. Поневірятися по світу, у 1582-му Іван Грозний повернувся до теми укладення військово-політичного союзу з Англією і його одруження, але вже не на Єлизаветі, ну от хоча б на племінниці королеви Марії Гастінгс.

У січні 1583-го горда королева Англії знову відмовила Івану Грозному, навіть в одруженні на Марії Гастінгс. Англія не збиралася допомагати Московії в справі зміцнення росіян у Прибалтиці.

Іван Грозний тоді зажадав, щоб Англія почала війну з Польщею. Приблизно зрозуміло, якою була б відповідь Єлизавети. Але історію цієї "нелюбові" перервала смерть Івана Грозного в 1584 році. Після чого Московія покотилася до своєї наступної великої смути, а Англія, як і католицький світ, до свого процвітання.

На жаль, але в кабінетах іванагрозного так досі і не зрозуміли: процес євроінтеграції тривалий. Якщо хтось думає, що можна одружити на собі королеву Англії зачарувавши її чарами взаємовигідного економічного співробітництва, імітацією гуманізму, або навіть хорошою англійською мовою, то нам (Схід) доведеться ще років 500 чекати поки Захід і Схід зійдуться в одній точці.

Об'єднана Європа – це в першу чергу загальна система цінностей не на словах, а на чистій практиці: 1) права людини; 2) громадські свободи; 3) гарантія захисту прав приватної власності; 4) нульова толерантність до корупції; 5) гігієна гуртожитку.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.