Як нас нагріли і нагрівають тютюнники

7 коментувати
Америка диктувала всьому світу моду на тютюн. Тепер вона диктує моду на відмову від куріння. Ми відставали з першим трендом, тепер не встигаємо за другим.

27 липня 1586 року Волтер Релі, фаворит королеви Англії Єлизавети I першим з англійців привіз з Америки тютюн. Єлизавета сприйняла новинку з побоюванням. Їй навіть стало погано від тютюнового диму. На той час континентальна Європа вже щосили диміла. Катерина Медічі, французька королева-мати, взагалі вважала тютюнопаління порятунком від мігрені.


Кадр с фильма. Елизавета и Рэли

Кадр з фільму. Єлизавета і Релі


Ще в 1571 році іспанський лікар Ніколас Мондарес опублікував працю про цілющі рослини Нового Світу. У ньому він зазначав, що тютюн може виліковувати від 36 різноманітних хвороб. Тютюн жували, нюхали, робили з нього компреси, але більше, подібно до американських індіанців, розкурювали в люльках.

Сер Релі, той, що привіз з-за океану в Англію тютюн сказав Єлизаветі, що здатний зважити тютюновий дим, тим самим бажаючи розважити даму свого серця, і викликати її прихильність до американської дивини. Релі викурив унцію тютюну (близько 28 грам). Потім він зважив попіл. Різниця ваги і була, на його думку вагою диму. Єлизавета розсміялася і погодилася заплатити за першу партію тютюну. Королева зазначила, що люди вже давно перетворюють золото на дим. Але вона вперше бачить, як дим перетворюють на золото.

Однак у 1603 році Єлизавета помирає. Вже наступного, 1604го, року, на англійський трон сів шотландський король Яків VI, син Марії Стюарт. Він став королем Англії Яковом I.

Його ставлення до тютюну відбилося в написаному ним анонімно, першому антитютюновому памфлеті.

Противне для очей, огидне для носа, шкідливе для мозку, небезпечне для легенів. Чорний дим нагадує жахливу стігійську куряву, що здіймається з безодні - Яків I, король Англії (1603-1618)

Яків написав: «Противне для очей, огидне для носа, шкідливе для мозку, небезпечне для легенів. Чорний дим нагадує жахливу стігійську куряву, що здіймається з безодні».

Яків заборонив вирощувати в Англії тютюн, і підняв мита на нього до 4000%. Але наступного року по смерті Якова I, вже у 1619 році «дим вітчизни» знову став солодким і приємним. Англієць Джон Рольф відкрив велику лінію постачання тютюну з Америки в Англію.

Правда вже в 1632 році в самій Америці стали забороняти публічне куріння, зокрема в штаті Массачусетс. Проти курців з несподіваної причини озлобився і в Московії.

У 1634 році В Москві сталася велика пожежа. Однією з її причин влада назвала необережністю під час куріння. І якщо до 1634 року курців штрафували і бичували, то після пожежі, за новими законами – стратили. Вираз «куріння вбиває» - набуло нового зловісного сенсу.

Проте 11 лютого 1697 року, перший імператор Росії Петро I виявив ті ж самі властивості тютюну, що до нього виявила Єлизавета I. Тютюновий дим чудово перетворюється на золото. В одному з перших петровських указів було наказано курити тютюн і вдихати його дим виключно з люльок.

У вересні 1699-го в Росію було завезено англійськими, голландськими підприємцями, півтора мільйона фунтів тютюну. У 1705 році Петро I заснував дві тютюнові фабрики: І наказав: «Продавати його [тютюн] у світлицях при шинках».

Продавати його [тютюн] у світлицях при шинках. Петро I (1705 рік)

Тютюнове лобі в усі часи було надзвичайно сильним. Так як дуже швидко навчило королів, царів, знати «зважувати дим». Відтоді чимало людей полягло під вагою цього диму. Чимало і озолотилось.

У другій половині XX століття тренд змінився. Мода на антитютюнову пропаганду, та й взагалі мода на здоровий спосіб життя, відмова від куріння набирала і набирає обертів.

Рівно 50 років тому, в 1966 році в Англії на сигаретних пачках з'явилися перші попередження про шкоду сигарет для здоров'я.

У Радянському Союзі вперше на пачках сигарет почали писати: «Мінздрав СРСР попереджає, куріння небезпечне для вашого здоров'я» приблизно в 1977-1978 роках. Так і писали дрібним почерком, найчастіше на торці пачки, куди рідко хто з курців взагалі заглядав. Сам вираз МОЗ попереджає.... Виглядає майже, як МОЗ вмиває руки.

Дрібним почерком.

Мій особистий досвід куріння припав на ранні роки. Я почав курити в 13 років. Кинув в 20 років, не з першої спроби. І моїм ключовим мотивом було не стільки втрата здоров'я. Його запас мене ще тоді задовольняв, а моральний аспект. Почавши вивчати Біблію, я виявив, що куріння-це антихристиянська модель поведінки. Практично самогубство. Вирішив. Кинув. Не шкодую. І вам друзі, наполегливо раджу.

З тих, чи інших причин у цивілізованому світі все більше людей кидають курити. У країнах, що розвиваються, курців все ще досить багато.

Журнал американської медичної асоціації (JAMA) посилаючись на експертів вашингтонського Інституту медичних досліджень пише, що число курців відносно загальної кількості населення, зменшується.

У 1980 році на 10 чоловіків припадали 4 курці (41%) на 10 жінок одна (10%). Зараз на ті ж кожні 10 чоловіків – 3 курця (31%) і на 20 жінок одна курить.

Пропорційно кількість курців зменшується. Але в абсолютних цифрах зростає. Адже чисельність населення в 2016-му вдвічі вища, ніж в 1980-му. Тим не менше, повільно, але тютюновий дим йде із цивілізованого світу.

Найбільше курять в Східному Тиморі, де курцями є 61% населення. Найменше - на Карибських островах, де курять лише 5% населення. Найуспішнішими борцями з курінням дослідники називають Канаду, Ісландію, Норвегію та Мексику, влади, яких вдалося переконати населення або не починати палити, або ж кинути цю шкідливу звичку.

І все ж, за даними Всесвітньої Організації охорони здоров'я (ВООЗ), щороку внаслідок куріння помирає близько 5 млн осіб. Це все одно, що з карти світу щорічно зникає держава завбільшки як Словаччина.

Якщо тренд не буде зломлений до 2030 року ця цифра зросте до 8 млн. смертей щорічно. (Приблизне населення Лондона). Більше 80% випадків передчасної смерті припаде на країни з низьким і середнім рівнем доходів, до яких поки що належить і Україна.

Ідея куріння проникає в незміцнілі мізки саме через кінематограф. У доповіді ВООЗ: «Фільми без куріння: від доказів до дій» зазначено, що в 2014 році в 44% голлівудських фільмах, в тому числі 36% фільмів для молоді, були сцени куріння. Кіностудії Ісландії і Аргентини і зовсім задиміли весь екран. У 9 з 10 фільмів герої стрічки багато курять.

Експерти ВООЗ стверджують: якщо обмежити сцени куріння на екранах, це допоможе скоротити пристрасть до тютюну серед неповнолітніх.

У ВООЗ також кажуть, якщо уряди будуть активніше впроваджувати політику високих податків на тютюн та застосовувати жорсткі заходи щодо забезпечення «простору, вільного від тютюнового диму» їм вдасться врятувати чимало життів.

Мій знайомий Ілля Кенігштейн, керівний партнер венчурного фонду Hybrid Capital (Ілля, якщо ти зараз читаєш мій блог, привіт тобі).... так от Ілля стверджує що в США (на батьківщині цієї шкідливої звички) до 2010-ому більше половини штатів прийняли закони, що обмежують куріння у громадських місцях. Штраф для курців за куріння в недозволеному місці до $1 тис. Купити сигарети можна тільки на АЗС і маленьких приватних крамницях. Вартість сигарет дуже висока - від $11. Тобто, той хто викурює, наприклад пачку в два дні, витрачає на куриво приблизно $ 2 тис в рік. Навіть за американськими мірками – дуже марнотратно. Не кажучи вже про непрямі витрати, на боротьбу з наслідком куріння.

А ось зовсім свіжий приклад антитютюнової історії. У минулий четвер, 25 лютого, Бундестаг прийняв закон про збільшення кількості шокуючих зображень і страхітливих написів на сигаретних пачках. Тепер вони повинні займати не менше 65% площі лицьової і оборотної сторін упаковки.

"Щорічно в Німеччині від наслідків куріння помирає 120 тисяч людей", Крістіан Шмідт, міністр сільського господарства Німеччини.

Крім того, при виробництві тютюнових виробів заборонено використовувати ароматизуючі добавки, лише для ментолу введений перехідний період до 2020 року. Випущені раніше сигаретні упаковки без збільшених зображень і написів дозволять продавати до травня 2017 року.

«Щорічно в Німеччині від наслідків куріння помирає 120 тисяч чоловік», – пояснив міністр сільського господарства Німеччини Крістіан Шмідт, у відомстві якого розроблений новий закон.

Німецьке об'єднання виробників тютюнових виробів розкритикували цю ініціативу, заявивши, що вона призведе до втрат робочих місць.

Дивна логіка. Наркодилери і сутенери з тим же правом можуть скористатися нею, коли їх кубло накриє поліцейський наряд.

Але це все, як кажуть – державна політика. А є ж ще і особистий вибір. Якщо у вас на цей рік немає гідної особистої мети, чому б почати з того, щоб кинути палити. Годі зважувати дим.

P. S. Мій улюблений епізод з книги Максим Перепелиця (у фільмі його блискуче грає Леонід Биков)

Штовхаю ліктем сидить поруч Сімакова Мішу.
- Ну як? - питаю.
- Курити хочеться, - відповідає.
- Курити? - дивуюся. - Ех ти, культурна людина! Токар п'ятого розряду, а не знаєш, що нікотин впливає на нерви. - Солдати заворушилися, повертають до нас голови. А я продовжую: - Пам'ятаю, в нашому селі Василь Худотеплий кинув курити і помер. Тільки, здається, він спочатку помер, а потім кинув курити...

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кінопошук із Фоззі – по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.