Як давно і як надовго Франція загрузла в Сирії

1 коментувати
Франція, з невеликими перервами, вже 220 років веде безглузду війну в Сирії. В цих боях ніколи не було абсолютного переможця, але завжди були переможені. Три ключових епізоди з франко-сирійського протистояння.

ЕПІЗОД 1

20 липня 1798 року, стоячи перед єгипетськими пірамідами, 29 річний полководець Наполеон Бонапарт звернувся до своїх воїнів, яким належало битися з мамлюками (арабські найманці захопили владу в Єгипті): «Солдати, сорок віків дивляться на вас з висоти цих пірамід»!

Після цього був переможний бій. З собою в Єгипет Наполеон також привів вчених, єгиптологів, щоб ті принесли додому в Європу, свої великі відкриття, можливо реліквії великої цивілізації.

Звідси і відомий наказ Наполеона, прозвучав напередодні одного з боїв з мамлюками: «Армію – в каре! Ослів і вчених на середину!». Тобто армія вибудовується квадратом, а всередині нього, то, найцінніше – в'ючні тварини і вчені.

Завоювавши Єгипет, спочатку 1799-го Наполеон спрямував війська на Сирію. Але з висот Сирії на Наполеона вже нічого не дивилося. Бій в Сирії передбачався без пафосного флеру. Вчених з собою не брали. Але мабуть не в цьому причина, чому все пішло не так.

На шляху з Єгипту до Сирії французи в битві за Яффи захопили в полон 4 тисячі турків, які здалися в обмін на обіцянку зберегти їм життя. (Тоді країни Близького Сходу контролювала Османська імперія).

Це був кошмарний трофей. Французам і самим нічого було ні їсти, ні пити. Перехід через спекотну пустелю вбивав французів не менш ефективно, ніж роки потому вони будуть гинути від російських морозів під Москвою.

- Що мені тепер з ними [з полоненими] робити? - кричав Наполеон на своїх офіцерів.- Де у мене припаси, щоб їх годувати?

Кораблів, щоб відправити військовополонених морем в Єгипет не було. Вільних багнетів, щоб конвоювати 4 тисячі солдатів через пустелю теж не вистачало. Наполеон вагався три дні. На четвертий день він віддав наказ розстріляти всіх полонених. На березі Середземного моря всі 4 тисячі полонених, які здалися французам добровільно, були розстріляні.

Після цього ганебного акту, в похід на Сирію Наполеона чекали суцільні невдачі.

В поході на Сирію Наполеона чекали суцільні невдачі

Облога фортеці Акр, або, як її називають французи, Сен-Жан-Акр, а турки – Акка, тривала два місяці. У Наполеона не вистачало військових запасів, а турків з моря чудово постачали англійці, вічні «друзі» Франції. У битві французи втратили 3 тисячі чоловік, і все дарма.

Те що не встигли зробити захисники сирійських земель, доробила чума. В будинках, на вулицях, в льохах, в садах, гнили неприбрані трупи перебитого населення. Чумних французів залишали вмирати в Сирії. Залишатися в цих землях було небезпечно. І Наполеон, вперше у своєму житті відступив. 20 травня 1799-го він зняв облогу фортеці.

Опір в Акрі, чутки про повстання сирійських сіл, залишених в тилу, а головне, неможливість без нових підкріплень - все це поклало кінець мрії про затвердження французької корони в якості володарки Сирії.

Під час зворотного безславного шляху з Сирії, головнокомандувач наказав усім спішитися, а коней і вози надати під потреби хворих і поранених. Коли після цього розпорядження завідувач стайнею запитав Наполеона, якого коня залишити йому, Бонапарт вдарив того, хто питав, батогом по обличчю і закричав: «Всім йти пішки! Я піду першим!»

14 червня 1799 року армія Бонапарта, яка не перемогла але й не програла, повернулася в Каїр. Ще за два місяці Наполеон змушений був відбути у Францію, яка перебувала на грані великої європейської війни. Цей раунд Наполеон виграв. Але це вже інша історія.

ЕПІЗОД 2.

28 червня 1919 року під Парижем у Версальському палаці країнами-учасницями Першої світової війни, був підписаний так званий Версальський мирний договір. Маршал Франції, головнокомандувач союзними військами Фердінанд Фош прочитавши умови договору, випалив те, що на довгі роки стало крилатим виразом і дивовижно точним пророцтвом: «Це не мир, це перерва на 20 років». Рівно через 20 років після Версальського мирного договору Німеччина розв'язала Другу світову війну.

Але чому Фош вирішив, що мирний договір не такий уже й мирний? Перша світова війна знесла з політичної карти світу відразу ж чотири імперії: Російської, Австро-Угорську, Німецьку і Османську. Ось на спадщину кожної з них з'явилося надзвичайно багато претендентів. Чи потрібно говорити що на спадщину Османської імперії, зокрема Сирію, свої права пред'явили французи. Те, що не зумів здобути Наполеон I, тепер припливло до рук його нащадків.

У квітні 1920 року Франція отримала від Ліги Націй мандат на управління Ліваном і Сирією. У вересні було утворено Великий Ліван. Його очолив французький губернатор. Сирія ж була зібрана з чотирьох релігійно-общинних утворень: Халеба, Дамаска, Джебель-Друза і Латакії.

Правління французів тут почалося з численних арабських повстань. Парижу довелося збільшити свій військовий контингент в десять разів. Тим не менш, антифранцузские повстання в Сирії не припинялися ні на рік. У 1928 році сирійці скликали Установчі збори, які прийняли нову конституцію, проголосивши Сирію незалежною державою, де для ролі Франції не знайшлося й стрічки. Франція образилася і розпустила Установчі збори. На наступний рік в Конституцію була додана стаття, що підтверджувала збереження режиму французького мандату над Сирією.

І ось в 1939-му стало збуватися пророцтво Фоша. В Європі почалася Друга світова війна. У 1940-му німці окупували Францію До влади в Парижі прийшов лояльний нацистам уряд «Віші». З травня 1941 року німецькі війська націлили військові бази Сирії на Ірак, де розташувалися англійці. У липні 1941 року британці і війська французького генерала Шарля де Голля порвали гітлерівців на німецький хрест, і знову зайняли Сирію.

У липні 1941 року британці і війська французького генерала Шарля де Голля порвали гітлерівців на німецький хрест, і знову зайняли Сирію

27 вересня того ж року Сирія була оголошена незалежною. Британці хотіли отримати контроль над Сирією, для чого в 1943 році запропонували проект по створенню Великої Сирії, який передбачав об'єднання Сирії, Лівану, Трансіорданії і Палестини. Французи оцінили красу гри англійців, і щоб не втратити контроль над Сирією, яка постійно вислизає з рук, в березні 1943 відновили тамтешню Конституції і провели вибори до парламенту.

У квітні 1945-го Сирія стає членом ООН. Французи залишалися в Сирії ще до 1946 року. Мандат було закінчена. Сирія знову зникає з рук Парижа. Найближчі 20 років внутрішньополітичне життя Сирії можна охарактеризувати трьома словами: заворушення, перевороти, революції.

ЕПІЗОД 3

У лютому 1966 року французький президент Шарль де Голль заявив про вихід його країни з НАТО. У липні цього ж року він відвідав СРСР. Його зустріли тут з особливою помпою. В цей час Франція позбувшись всіх своїх колоніальних володіннях, раптом перейшла на проарабську і антиамериканську, антиізраїльську риторику.

За рік, під час так званої " Шестиденної війни в червні 1967-го, коли об'єднані сили Іраку, Йорданії, Єгипту та Сирії зажадали вивести з регіону миротворчі сили ООН, щоб безперешкодно розпочати війну проти Ізраїлю, президент Франції в ультимативній формі зажадав від Тель-Авіва не відкривати першим вогонь. (Тобто дочекатися нападу. Це вірна загибель). Євреї не послухалися генерала, і з 1968-го Франція ввела повне ембарго на поставки зброї до Ізраїлю.

Тим самим офіційний Париж дав зрозуміти арабському Сходу, що у нього в Західній Європі є міцний союзник. Французи не могли підкорити Схід силою, в часи Наполеона, не зуміли втримати його політично, під час свого правління після Першої світової. І ось третя спроба розіграти Східну мапу по-французьки - - антиізраїльська кампанія. Але де Голь прорахувався. Арабський схід не знає вдячності.

У 1971 році до влади в Сирії на довгі 30 років прийшов колишній міністр оборони, якийсь Хафез Асад, батько нинішнього президента Сирії Башара Асада. Через два роки він розв'язав саму криваву війну в регіоні, так звану війну Судного дня – проти Ізраїлю.

Не дивлячись на військово-технічну допомогу СРСР, Асад війну програв. Поразка радикалізувала ісламістів. На їхню думку, продажні влади Заходу відійшли від Корану, від заповітів предків, Аллах відвернувся від них, і тому вони зазнають поразки за поразкою. Вся друга половина 1970-х пройшла в арабських революціях, повстаннях, громадянських війнах.

У 1975-му понад 100 тисяч біженців Лівану, частина території якої контролювала Сирія, кинулися до свого найближчого союзника в Західній Європі – Франції. Франція хотіла того чи ні, була втягнута в цей арабо-арабський конфлікт, в якому за кого не заступися, все одно прокинешся з ножем у спині, або з головою в тумбочці.

Франція бажаючи того чи ні, була втягнута в цей арабо-арабський конфлікт, в якому за кого не заступися, все одно прокинешся з ножем у спині, або з головою в тумбочці

У 1982-му на Близькому сході розгорнулася наступна серія збройного конфлікту між Ізраїлем і Сирією через Ліван. На боці сирійців воювали палестинські бойовики.

Розбороняти сторони відправили американських і французьких миротворців. Після важких боїв вцілілих палестинських бойовиків вдалося вивезти з Лівану в Туніс. Їх місце зайняли шиїтські бойовики від Хезболли. Це воєнізована політична партія, яка виступає за створення в Лівані ісламської держави. Хезболла перекладається - Партія Аллаха. Свою появу на авансцені партійці Аллаха відзначили двома великими терактами проти миротворчих сил.

18 квітня 1983 року Хезболла підірвала автофургон, наповнений вибухівкою, біля посольства США в Лівані. 63 людини - вбиті, 120 — поранені. 23 травня підірвали штаб французької армії. За півроку французька авіація розбомбила позиції бойовиків шиїтів і іранських добровольців з «Корпусу Вартових ісламської революції», що було помстою за загибель людей. В цей же час на Близькому сході в самому розпалі йшла ірано-іракська війна, де на стороні іранців виступили сирійці. Так, в кілька ходів сирійці, знову стали нескореними ворогами Франції.

З приходом у 2000 році до влади Башара Асада уряд французького президента Жака Ширака зробив спробу повернути Сирію в поле свого впливу. Франція запропонувала Асаду переоснастити сирійську армію в обмін на повну відмову від військово-технічного співробітництва з Росією і Китаєм. Асад відмовився. У Дамаску запідозрили що з хитрих французьких планів стирчать вуха прем'єр-міністра Лівану Рафіка Харрірі, який був тісно пов'язаний з інтересами Саудівської Аравії.

У 2005 році Харрірі був убитий. Франція і США пригрозили Сирії економічними санкціями, якщо ті не виведуть свої збройні сили з Лівану і відмовляться від співпраці з ООН у питаннях розслідування вбивства ліванського прем'єра. Ще не зрозуміло, чим закінчиться цей черговий франко-сирійський спаринг. Але і проміжного результату достатньо, щоб помітити – переможців тут не буде.

У всякому разі, ними ніколи на близькому сході не будуть французи. Це не їх геополітичний коник. Хоча звичайно, Франції буде дуже важко витягнути з Сирії. Вона бореться за вплив на неї ось уже два століття. І має деякі успіхи. Як кілька років тому зазначив доктор історичних наук, Інституту Сходознавства РАН, Володимир Ісаєв: французькі «компанії, на відміну від американських і англійських, активно працюють на сирійському ринку». Так чи інакше, Франція програє Сирії вже третю сутичку. Втім, ще не вечір.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.