День смерті краще дня народження. Чому?

5 коментувати
Цей блог має декілька конкретних адресатів в Україні, з сильних світу цього. Сподіваюся, вони себе впізнають. 50 років, звичайно, не той вік, в якому замислюються про сенс смерті, але про сенс життя – цілком.

31 березня 1888 року в Каннах (Франція) помер шведський винахідник, підприємець, Людвіг Нобель. Французькі репортери в повідомленні про смерть Нобеля, дозволили собі розкритикувати покійного, за його смертоносний винахід, яким є динаміт. Вони навіть охрестили Нобеля – "мільйонер на крові" і "торговець вибуховою смертю". Трагікомізм цього французького некролога в тому, що репортери помилково «поховали» не того Нобеля.

Не Людвіг, а його молодший брат, Альфред, був тим самим винахідником динаміту. А Альфред Нобель на радість своїй родині був на той момент живий і здоровий. Прочитавши «свій» некролог, Альфред схопився за голову. Але він не став судитися з журналістами. Ось про що подумав учений. Не сьогодні-завтра, я справді помру, і тоді вже мені, а не комусь репортери напишуть: "мільйонер на крові", "злодій" і т. д.

Винахід свій Нобель готував до мирних цілей: за допомогою динаміту прокладалися тунелі, де будувалися дороги, прискорювався процес по виробництву свердловин, звідки добували нафту, проривали малі і великі канали. Ну наприклад Панамський канал, який вже на початку XX століття поєднав Атлантичний і Тихий океан, зробивши практично другорядною незручну Магелланову протоку, відкриту для судноплавства на півдні Латинської Америки на початку XVI століття і т. д.

Тим не менше, все частіше динаміт використовувався у військових цілях, та й в мирних він теж приносив суцільні нещастя. Суміш азотної кислоти з гліцерином дає страшну рідину – нітрогліцерин. Її не можна нагрівати, не можна трясти, вона може вибухнути в процесі отримання. У 1864 році від жахливого вибуху в нобелівській лабораторії загинув молодший брат вченого - Еміль Нобель і разом з ним кілька робітників. Альфред Нобель не зупинився. Він намагався отримати стійку форму. Він її отримав. І він створив динаміт, а попутно зробив ще близько 355 всіляких відкриттів і винаходів, наприклад у 1885 році Нобель створив металеву капсулу для патрона.

Його брат Людвіг з 1876 року став займатися нафтовою промисловістю. У 1873 Нобелі в пошуках деревини з горіхового дерева, що застосовувалося для виробництва збройових прикладів, вирушили на Кавказ. Там, біля Баку, побачили, як прямо з-під землі течуть струмки темної олійної суміші. Зрозумівши, яке багатство таїть у собі цей край, вони побудували тут нафтоперегінну фабрику. Брати сконструювали цистерни для транспортування нафти. На їх кошти були прокладені залізничні гілки, налагоджено виробництво труб і побудований в Швеції перший у світі нафтоналивний танкер.

Завдяки цій шведській сім'ї Російська імперія з імпортера нафти перетворилася на великого експортера. Людвіг Нобель заснував в Російській імперії профспілки. Однак 31 березня 1888 року внаслідок важкої хвороби 57-річний Людвіг Нобель помер.

У той же рік на Загальних зборах пайовиків і акціонерів «Товариства нафтового виробництва братів Нобель» було прийнято рішення про заснування стипендії імені Людвіга Нобеля в Гірському і Технологічному інститутах, в Ремісничому училищі Цесаревича Миколи, в Санкт-Петербурзьких Комерційному, в Бакинському реальному училищі. Ця перша Нобелівська премія, (тільки Людвіга Нобеля) передбачала заохочення російських вчених, що працюють на російську промисловість. Перші премії були присуджені в 1895 р., останні - в 1905-му.

І ось 1888 рік. Смерть Людвіга Нобеля. Його французький некролог закріплює за Альфредом Нобелем прізвисько «мільйонер на крові». Альфред в жаху. Він не судиться з журналістами, він погоджується, вони частково мають рацію. Незабаром після похорону брата Людвіга, вже не молодий Альфред Нобель виводить нову, власну формулу: Гроші – ніщо. Ім'я – все.

“Я бажаю, щоб всі гармати з усіма приналежностями і прислугою можна було відправити до всіх чортів, тобто в саме належне для них місце, - заявив вже в 1893 році 60-ти річний Альфред Нобель. - Війна - це жах із жахів і найстрашніший злочин. Мені б хотілося винайти речовину чи машину з такою руйнівною потужністю, щоб будь-яка війна взагалі стала неможливою".

Війна - це жах із жахів і найстрашніший злочин. Альфред Нобель

(РЕМАРКА: Через півстоліття таку «речовину» або «машину», вигадає інший великий учений-пацифіст, - академік Дмитро Сахаров. Але його воднева бомба, на жаль не зробила війну "неможливою», а світ неминучим. Це правда інша історія, не буду повертати оповідання в її бік. Повернемося до Нобелів).

7 серпня 1896 року в Швеції помер Роберт Нобель, ще один старший брат Альфреда Нобеля. Роберт теж був великим вченим-хіміком і засновником бакинської нафтової промисловості. Під час Кримської війни 1854-го на батьківському заводі 25-ти річний вчений-підприємець організував виробництво морських мін, які встановлював разом з татом.

В той же 1896 рік, але вже в грудні, помер і молодший Нобель.

Холодний день 10 грудня 1896 року не залишив жодних сумнівів, сьогодні помер саме той Нобель, чию смерть вісім років тому, досить оригінально «оплакали» мої французькі колеги - "мільйонер на крові", "лиходій"

Коли ж адвокати розкрили заповіт, складений Нобелем ще в листопаді 1895 року, родичі покійного здригнулися.

“...капітал мої душоприказники повинні перевести в цінні папери, створивши фонд, відсотки з якого будуть видаватися у виді премій тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству. Зазначені відсотки слід розділити на п'ять рівних частин, які призначаються: перша частина тому, хто зробив найважливіше відкриття або винахід в галузі фізики, друга - тому, хто зробив велике відкриття або винахід в галузі хімії, третя - тому, хто домігся видатних успіхів у галузі фізіології або медицини, четверта - створив найзначущий літературний твір, що відображає людські ідеали, п'ята - тому, хто внесе вагомий внесок у єднання народів, знищення рабства, зниження чисельності існуючих армій і сприяння мирній домовленості...».

Все своє майно, а це 31 млн шведських крон (як на ті часи сума фантастична), він заповів на створення цього фонду. З 1901 року, 10 грудня – день смерті, а не скажімо, що було б логічніше 21 жовтня – день народження Альфреда Нобеля - офіційна дата оголошення імен лауреатів найпрестижнішої на планеті Нобелівської премії.

P. S. Не ручуся, чи читав Альфред Нобель біблійну книгу – Екклесіаст, а саме початок 7 глави, але схоже що ввібрав її ключовий посил. А там вже старий цар Соломон написав: «Добре ім'я краще дорогої масті, і день смерті - дня народження».

Тобто, не смерть краще народження, а ДЕНЬ смерті краще ДНЯ народження. Так як день, в який народилася людина, це лише день великих сподівань і надій, і ще не ясно у що вони виллються, а день смерті – це вже завершена п'єса зі змістом та з враженнями, які ми залишимо.

P.S.S. Щоб не фіналізувати на мінорній ноті, закінчу анекдотом в тему:

- Алло, це морг?
- Так, морг
- А Лазар живий?
- Ще ні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.