Чому я не дивлюся новини на ТБ та іншим не раджу

3 коментувати
"В нашому житті тих, хто здався, завжди більше, ніж тих, хто програв", - говорив старший тренер збірної СРСР з плавання, Сергій Войцеховський. Він правий. І ось чому...

Освенцим. Початок березня 1945 року. До в'язня концтабору, австрійського психіатра Віктора Франкла підходить староста блоку, в минулому відомий музикант і каже:

— Слухай, докторе, я хочу тобі дещо розповісти. Мені тут наснився незвичайний сон. Якийсь голос сказав мені, що я можу дізнатися про все, що захочу, треба тільки поставити своє запитання. І знаєш, що я запитав? Я запитав, коли для мене скінчиться війна. Розумієш — для мене. Це означає — коли нас звільнять, коли скінчаться наші муки.

— І коли ж ти бачив цей сон? — запитав Франкл.

— У лютому 45-го.

— Ну і що цей голос тобі відповів?

— Він відповів — 30-го березня, — таємниче прошепотів співрозмовник.

Далі Віктор Франкл розповідає, що майже весь місяць староста блоку був у піднесеному настрої і відносно непогано себе почував, незважаючи на те що нацисти лютували, і виганяли їх голодними на виснажливі роботи. "У той момент він був ще повний надій", - згадує Франкл.

Передбачений термін звільнення наближався, а звістки, які надходили в табір робили малоймовірним припущення, що до 30 березня фронт наблизиться до Освенциму і зробить можливим звільнення. 29 березня у старости блоку різко піднялася температура. 30 березня, в той самий день, коли за пророцтвом "голосів" для нього мала закінчитися війна, він втратив свідомість. 31 березня він помер від висипного тифу.

Війна для нього закінчилася, але не в тому сенсі, в якому він розраховував.

Психіатр Франкл робить висновок: "Для того, хто знає, який зв'язок існує між душевним станом людини і імунітет організму, цілком зрозуміло, які фатальні наслідки може мати втрата волі до життя і надії. Мій товариш помер в підсумку від того, що жорстоке розчарування послабило його захисні сили, і він не зміг більше протистояти інфекції, яка і до того була дуже поширена. Вичерпалася віра в майбутнє і спрямованість до нього — і організм здався хворобі".

Віктор Франкл, відоме ім'я в психіатрії. Він - засновник школи логотерапії, тобто лікування смислом. Школу свою він почав формувати ще в концтаборі. З 1942 року він, австрійський єврей перебував в якості в'язня, спочатку в Дахау, потім в Освенцімі. Так що його школа вийшла з "пекельного попелу" і отримала назву – Третя Віденська школа психотерапії.

Перша віденська школа психотерапії (психоаналіз) була заснована Зігмундом Фрейдом – про пригнічене прагнення людини до задоволень. Альфред Адлер говорив вже про пригнічене прагнення людини до влади, започаткувавши тим самим другу віденську школу психотерапії. Віктор Франкл висунув гіпотезу, що причиною психічних розладів може бути пригнічена прагнення (воля) до смислу. Він вважав, що людина - це єдина істота, якій необхідно знайти сенс.

В Освенцімі (якщо тебе не стратили) виживали не фізично міцні, не витривалі, а ті, хто шукав смисли. Віктор Франкл

У своїй книзі: "Сказати життю: "так"" Франкл пише: "В Освенцімі (якщо тебе не стратили) виживали не фізично міцні, не витривалі, а ті, хто шукав смисли".

Свою гіпотезу доктор назвав цитатою Ніцше: "У кого є "Навіщо", той витримає майже будь-яке "Як"".

Таємно від керівництва концтабору Франкл і доктор Карл Флейшман створили підпільну психологічну службу. Вони допомагали ув'язненим не зневіритися в нацистському пеклі.


Виктор Франкл (на фото слева)

Віктор Франкл (на фото зліва)


Ось ще одна історія з концтабірної практики Франкла:

"...Ми всі лежали на нарах, і настрій у нас був особливо поганий. Ми мало говорили, кожне слово дратувало. А тут ще світло згасло, і роздратування досягло межі. ....

..... я заговорив про різні можливості наповнити своє життя сенсом. (Мої товариші лежали тихо, не ворушачись, тільки зрідка чулися зітхання.) Про те, що людське життя завжди і за будь-яких обставин має сенс і що цей зміст охоплює також страждання, злидні і смерть. І я просив цих бідолах, що уважно слухали мене в непроглядній пітьмі барака, дивитися в обличчя найжахливішого становища — і все ж не впадати у відчай, все ж усвідомлювати, що навіть при всій безнадії нашої боротьби вона все одно має свій сенс, несе в собі власну гідність.

На кожного з нас, — говорив я, — в ці години, які, може бути, для багатьох вже стають останніми годинами, хтось дивиться зверху вимогливим поглядом — друг або жінка, живий або мертвий. Або — Бог. І він чекає від нас, що ми його не розчаруємо, що ми не будемо жалюгідними, що ми зуміємо зберегти стійкість і в житті, і в смерті...

І, нарешті, я говорив про нашу жертву — вона в будь-якому випадку має сенс. Адже суть жертви в тому, що в цьому світі — світі успіху — вона не веде до жодного результату, чи то жертва заради політичної ідеї, чи заради іншої людини.

Релігійні люди легко зрозуміють мене — і це я теж сказав. Я розповів їм історію мого товариша, який на самому початку табірного життя уклав "угоду" з небесами: нехай будь-які його страждання і його смерть стануть тією ціною, яку він платить за те, щоб смерть коханої людини стала легкою. І для нього страждання і смерть перестали бути безглуздими, вони наповнилися високою метою. Так, він не хотів мучитися і вмирати просто так. І ми цього теж не хочемо!

Вселити людям цей останній сенс нашого існування, тут — в цьому бараці і зараз — у цій ситуації, — такою була мета моїх старань. І, здається, я її досяг. Раптово під однією з балок знову спалахнула електрична лампочка, і я побачив моїх товаришів, які зібралися навколо моїх нар, — немічних, в жалюгідних лахміттях. І я побачив на їхніх очах сльози..."

Ці короткі історії, як і самого Віктора Франкла, я згадав ось з якої причини. Кілька днів тому я, всупереч своїм правилам, переглянув новини на центральних телеканалах. На 90% це повідомлення про безглузді трагедії, невдалі ініціативи, катастрофічні випадковості, безнадійні спроби. Ключові посили: У них нічого не вийде. Нам нічого не світить. Нічого не змінилося. А те, що змінилося - на ще гірше. Виходу немає. Навколо одні шахраї. А тепер про погоду. Погода теж погань.

Знаєте що на це сказав би Віктор Франкл?

"Бувши молодою людиною, я пройшов через пекло відчаю, долаючи очевидну безглуздість життя, через крайній нігілізм. З часом я зумів виробити у себе імунітет проти нігілізму".

З часом я зумів виробити у себе імунітет проти нігілізму. Віктор Франкл

і ще

"Втрата сенсу життя - основна проблема сучасного суспільства, всі інші проблеми випливають із неї".

Про свій сенс життя Франкл пише: "Я бачив сенс свого життя в тому, щоб допомагати іншим побачити сенс у своєму житті".

Після звільнення з Освенцима Віктор Франкл прожив ще 52 роки, померши в віці 92 роки (в 1997 році). Ну це так, для довідки.

Блискучий виступ Віктора Франкла, 1972Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.