Чому бідні євреї викуповували бідних євреїв у бідних румунів

4 коментувати
Румунські мігранти сходять на берег в Хайфі, 1950 рік

Румунські мігранти сходять на берег в Хайфі, 1950 рік

Торгівля людьми - ганебна сторінка як людської історії, так і сучасності. Але це коли ти продаєш, а що якщо ти викупаєш?

У травні 1958 року на спеціальному засіданні політбюро компартії Румунії розглядалося питання про єврейську еміграцію. До цього часу у відповідних органах було 37 тисяч заяв з проханням румунських євреїв дозволити їм емігрувати до Ізраїлю, США, Канади і т. д. Румунська влада була засмучена. Причина незвичайна. 37 тисяч євреїв-емігрантів це ж дуже мало. Ось що турбувало румунську компартію.

Справа в тому, що з травня 1948 року з моменту утворення незалежного Ізраїлю, румуни налагодили вигідний експорт поставки євреїв додому на Близький Схід. За кожного емігранта Бухарест отримував з єврейської держави пристойну грошову винагороду. Спочатку це було близько $1,5-$ 2 тис. Відмінний бізнес. У перші чотири роки з Румунії в Ізраїль було продано 125 тисяч євреїв на загальну суму – $ 2 млн. (Для порівняння в 1950-му експорт Румунії в США становив приблизно $ 150 тис, імпорт звідти ж $ 1,5 млн).

Тому торгівля Рабіновичами, Кацманами та Мільнерами ставала важливою складовою зовнішньої торгівлі Бухаресту.

У цих операціях у Лондоні на румунів та ізраїльтян працював посередник - бізнесмен Генрі Якобер. Через нього румунські комуністи ось вже кілька років отримували за кожного випущеного з країни єврея круглі суми, часом до $ 6 тис за одну голову. Ясно, що ця торгівля людьми була суворо засекречена. Працювала схема так: Якобер повідомляв у Бухарест ім'я емігранта (-ів), там визначали суму викупу. На рахунок у швейцарському банку Якоберу з Ізраїлю надсилали потрібну суму. Коли емігрант добирався до Землі Обітованої, Якобер переказував гроші уряду Румунії.

Але ось 37 тисяч заявок, з яких лише 26 тисяч на еміграцію до Ізраїлю, це вже тодішньому президенту Румунії, Георгіу-Дежу здалося занадто мало, щоб наповнити швидко худнучу казну і утримати рівновагу в економіці, яка стрімко розвалюється.

У жовтні 1958 року до Румунії приїхав перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов. Він порадив колезі замість грошей брати з Ізраїлю та його західних союзників товари і послуги. Лондонский бізнесмен Якобер швидко перебудувався. В обмін на дозвіл еміграції 500 євреїв він пообіцяв побудувати в Румунії автоматизовану курячу ферму, орієнтовану на експорт.

Експеримент дав відмінний результат, і незабаром в обмін на наступну хвилю еміграції було побудовано п'ять подібних фабрик. У наступні роки в обмін на 100 тис виїзних віз Ізраїль поставляв бури і труби для румунської нафтової галузі. Румунам підносили їх успіхи як перемогу комунізму в усьому соцтаборі – як афішу соціалістичного будівництва.

У 1965 році до влади в Румунії прийшов Ніколає Чаушеску. Йому здалося що ідея бартеру в операціях з продажем євреїв до Ізраїлю себе вичерпала. Він запропонував повернутися до кешу. Крім того, Чаушеску відмовився від посередництва Якобера і взяв все на себе. Він передав ізраїльському уряду, що товари та послуги його не цікавлять, тільки долари. «Бухарест бажає отримувати готівкою певну суму за голову, - сказав комуніст Чаушеску своїм підлеглим. - Величина цієї суми залежить від віку, освіти, професії та сімейного становища кожного єврея, який бажає емігрувати».

(В цей час сам Ізраїль переживав економічний спад, і головне відбивав атаки вороже налаштованих сусідів, не маючи навколо себе жодного мирного кордону. Найшвидша війна – так звана Шестиденна війна з Сирією, Йорданією, Єгиптом – 1967 рік. Найстрашніша війна з Сирією та Єгиптом, у 1973 році – Війна Судного дня. Потім 1982 рік, війна з Ліваном і т. д.).


1024px-ceausescu_anul_nou_01

У середині 1970-х генеральний секретар РКП Чаушеску заявив: «Євреї, німці та нафта є нашими найкращими експортними товарами»


Тим не менше, між 1968 та 1989 роками ізраїльський уряд виплатив Чаушеску $ 112.498.800 за дозвіл на виїзд 40577 євреїв. У середньому $ 2,8 тис за кожного. Крім того, румунське керівництво запросило додатково $ 250 тис на так звані «спеціальні справи». Гроші текли рікою і не тільки в скарбницю, але і партійному керівництву. Чаушеску був у захваті від результатів торгівлі людьми. І тоді він вирішив продавати не тільки євреїв, але і етнічних німців. За їх вільний виїзд платив Західний світ. У середині 1970-х генеральний секретар РКП Чаушеску заявив: «Євреї, німці та нафта є нашими найкращими експортними товарами». Йшлося вже не тільки про пряму купівлю-продаж, але і про зовнішні позики.

З 1975 по 1987 Захід видав Соціалістичній Республіці Румунії $22 млрд — величезна сума, як на ті часи. Однак ці гроші не врятували батька «румунської демократії». Рівень життя населення падав. З полиць магазинів зникло молоко, хліб, м'ясо. Віялове відключення світла в містах і селах стало звичною справою. Було введено продовольчі картки і т. д. В грудні 1989 року у Румунії стався переворот, в результаті якого диктатора Ніколає Чаушеску та його дружину розстріляли.

Румунія не була єдиною країною, яка торгувала євреями. На початку 1950-х Ізраїль платив Угорщині $ 1 тис за кожного емігранта, Болгарії «всього» від $ 50 до $ 350. Ізраїльтяни також підкуповували чиновників Марокко, щоб ті дозволили через Іспанію євреям емігрувати з фальшивими паспортами. У 1971 році Ізраїль заплатив $ 1 млн Саддаму Хуссейну за виїзд 1246 іракських євреїв. Разово платили і за право еміграції владі Судану. У 1984 році ізраїльський уряд провів секретну операцію під кодовою назвою Мойсей, у результаті якої близько 8 тисяч євреїв було вивезено літаками з Ефіопії.

Майже всі вони ніколи не бачили білих людей і практично ніхто не вмів читати навіть рідною амахарською. Через сім років в 1991 році була секретна операція під кодовою назвою «Соломон». В результаті ще 14,5 тисяч ефіопських євреїв 34 рейсами ізраїльських ВПС і цивільної авіації перебралися до Ізраїлю. Вся операція тривала 36 годин. Саме тут було встановлено своєрідний рекорд. Боїнг 747 з максимальною місткістю – 580 пасажирів, прийняв на борт 1122 людини. Ефіопи були настільки худими, що по двоє вміщалися в одне крісло.

Загалом, ця африканська історія теж шикарна. Але цей оплачений скарбницею Ізраїлю Великий африканський Результат – разова акція. І тільки румунські комуністи здогадалися поставити торгівлю євреями на потік. Вони отримували свою плату готівкою та бартером протягом 40 з гаком років.

Сьогодні ВВП в перерахунку на душу населення в Румунії - $ 19,7 тис. Ізраїлі - $ 33,1.

На початку 1990-х, як тільки це стало можливим, вже абсолютно безкоштовно близько 1 млн євреїв покинули і СРСР. Тоді ж народився анекдот:

- Иван Иванович, что это ваш НИИ стал давать такие низкие показатели по рацпредложениям? У вас что, ряды пожидели?

- Нет, у нас жиды поредели.

Втім, справа не стільки у п'ятій графі. Справа зовсім не в ній.

Люди, - м'язисті і тямовиті, віддані своїй країні, яка готова за кожного з них платити твердою валютою, саме вони забезпечують процвітання свого краю.

Ті ж, хто вважає людину за ніщо – за будь-якого обсягу природного ресурсу приречений на злидні. Румунія, Росія, Ірак та ін. тому підтвердження

Україна, звичайно, не Ізраїль. В чомусь краще, в чомусь гірше. Але ось у чому точно нам слід вчитися у них, так це «викуповувати» своїх.

P.S. Після Революції Гідності тисячі українців по всій планеті готові були підтримати свою історичну батьківщину. Деякі приїхали. Волонтерять. Інші ведуть активну ідеологічну роботу там, куди їх кинула життя. Є й ті, хто опинився під окупацією і не зміг покинути зону бойових дій, просто нікуди було їхати. Є ті, хто покинули, а потім повернулися, тому що виявилися чужими серед своїх. Чимало тих, хто просто обдурений червонозоряною пропагандою, але так і не почув голос альтернативи.

Був у мене один знайомий президент країни. Так от він якось з усіх плакатів обіцяв: «Почую кожного». Ви, до речі, не знаєте де він?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.