1944 - нова пісня про головне

7 коментувати
Чому всім народам всередині Росії та її сусідам потрібно пам'ятати 1944? Тому що це не повинно повторитися. Але воно, на жаль, повторюється.

27 лютого 1944 року в селі Хайбах (Чеченська республіка) озвірілі автоматники зігнали в стайню жінок, старих, дітей, інвалідів. Обклали приміщення соломою і підпалили її. Під тиском полум'я ворота впали. З палаючої стайні вибігли охоплені полум'ям люди. Автоматники відкрили вогонь на ураження. Під градом куль люди сипалися як горох. Кого не вбило снарядом, поглинало братське багаття. Молода жінка в розпачі викидає зі стайні ще живе немовля, одного з її близнюків, який тільки вчора народився у неї. Один із солдатів підбігає до стайні, і кидає тіло малюка назад у вогонь. Це не фільм жахів. Це не звірства СС в Хатині. Так частини НКВД, що під командуванням Михайла Максимовича Гвішаіні, приступили до операції під кодовою назвою Сочевиця. Або простіше кажучи, це один з епізодів депортації чеченців та інгушів з їх батьківщини до Сибіру взимку 1944-го.


З нещодавніх спогадів Саламата Гаєва, сільського вчителя. В тій топці у нього згоріло 14 родичів, у тому числі і два двоюрідних брата, які народилися за один день до трагедії, одного з яких назад у вогонь закинув радянський солдат.

«Керівниками операції було запропоновано тим, хто не міг йти в силу хвороби, старості та інших причин, зібратися у стайні для подальшого відправлення їх транспортом, - розповідає 73-річний чеченець. - Взявши з собою у вузликах найнеобхідніше, жителі навколишніх сіл зібралися в стайні, яка була встелена сіном. Збирали в цьому місці тільки тих, хто через хворобу та старість не могли без сторонньої допомоги виїхати. Для супроводу їх з ними залишалися і здорові. Раптом за командою начальника вони були замкнені на засув, після чого будову обклали сіном і підпалили. Передчуваючи смерть від вогню, в останній момент люди вибили ворота. Але солдати їх стали розстрілювати впритул з автоматів. Завал біля входу, що утворився з трупів, завадив вийти іншим. Обійнята вогнем, стайня звалилася. Всі, хто був у ній, поховані під дахом».

1944 – для пам'яті Кавказу це страшні цифри. Такі ж жахливі, як і для кримських татар. В останні вихідні ці цифри змусили здригнутися всю Європу. Дякуємо, Джамала.


Перший великий етап депортації - 28 квітня 1936 року вийшла Постанова Ради Народних Комісарів СРСР. «Про виселення з УРСР і господарський устрій у Карагандинській області Казахської АРСР 15 тис. польських і німецьких господарств» як «політично неблагонадійних». 63 976 осіб були примусово вислані в Північно-Казахстанську і Карагандинську.

Другий етап

10 лютого 1940 року почалося виселення «осадників». Це сім'ї відставних військовослужбовців польської армії, а також цивільні переселенці - поляки, українці та білоруси. Всього депортовано 139 596 спецпереселенців.

10 квітня 1940 року за рішенням уряду СРСР із Західних областей України та Білорусії було депортовано 77 288 осіб спецпереселенців-біженців, що прибули з територій, окупованих вермахтом. (64922 – євреї, решта – поляки).

23 червня 1940 року нарком внутрішніх справ СРСР Берія видав наказ «Про переселення з міста Мурманська та Мурманської області громадян іноземних національностей». Згідно з цим документом, в Карело-Фінську РСР було насильно переселено 2540 сімей, до складу яких входили: естонці, латиші, литовці, норвежці, фіни, шведи. В Алтайський край за проектом Берії наказано було виселити 675 сімей в яких «пригрілися» німці, поляки, китайці, греки, корейці.

14 травня 1941 р. ЦК ВКП(б) і РНК СРСР прийняли Постанову «Про виселення соціально-чужого елементу з республік Прибалтики, Західної України, Західної Білорусії і Молдавії». Було депортовано 85.716 чоловік.

Частина спецпереселенців з Прибалтики, Західної України і Західної Білорусії жила на Алтаї в радгоспі «Вівчар» в приміщенні ізолятора для худоби. Невелику частину депортованих було підселено в будинки місцевих. За інструкціями НКВС, спецпереселенці повинні були забезпечуватися житлом з розрахунку три квадратних метри на людину. (У півтора рази більше ніж у могилі).

На новій батьківщині депортовані зіткнулися з відсутністю лазень і присутністю вошей. Лікарень, лікарів, ліків було вкрай мало. Люди помирали від черевного тифу та голоду.

Третій етап. 28 серпня 1941 року Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про виселення німців з районів Поволжя». Згідно з цим указом у вересні - жовтні 1941 року було депортовано 446 480 німців.

27 грудня 1943 року Політбюро ЦК ВКП(б) затвердило Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про ліквідацію Калмицької АРСР та утворенні Астраханської області у складі РРФСР». 28 грудня, прямо під ялинку, уряд прийняв новорічне рішення про виселення калмиків до Сибіру. До 2 січня 1944 р. з Калмицької АРСР було депортовано в Сибір 93.139 чоловік.


Кадр из художественного фильма Пепел (о событиях 1944 года в Чечне)

Кадр з художнього фільму Попіл (про депортацію чеченців 1944 року)

29 січня 1944 року Лаврентій Берія підписав інструкцію щодо порядку виселення чеченців та інгушів. У преамбулі зазначається, що підлягають депортації всі жителі республіки, які є чеченцями та інгушами за національністю. Всі! Включаючи дітей, партійних працівників, винних і невинних. Російські жінки, що були заміжні за чеченцями або інгушами могли залишитися вдома, але на умовах розірвання шлюбу. В іншому випадку – депортація.

В операції депортації чеченців та інгушів було задіяно 100 тис солдатів, 19 тисяч офіцерів. Йшов 1944 рік. У цей час на фронті не вистачало людей, щоб продовжувати виганяти фашистів з країни. Восени 1944 навіть буде оголошено заклик 17-ти літніх. В останній військовий призов мобілізували понад 1 млн вчорашніх десятикласників. В цей час здорові мужики з загонів НКВС розкрадали в радянських провінціях.

Акція з депортації чеченців та інгушів обійшлася радянському бюджету у 150 млн рублів. (Вартість приблизно 700 танків).

31 січня 1944 року прийнято постанову Держкомітету оборони СРСР: «Про заходи щодо розміщення спецпереселенців в межах Казахської і Киргизької РСР». Документ підписаний заступником голови Держкомітету оборони СРСР В'ячеславом Молотовим. Ось перший пункт постанови:

«Доручити НКВС СРСР направити в лютому-березні ц. р. для розселення в Казахську РСР спецпереселенців до 400 тисяч осіб і Киргизьку РСР до 90 тисяч осіб...».

Операція полегшувалася ще й тим, що практично все чоловіче населення Кавказу на фронті. «За Батьківщину! За Сталіна!». Чинити опір було просто нікому. Вночі 23 лютого 1944 року були оточені всі населені пункти краю. Автоматники піднімали людей прямо з їх теплих ліжок і гнали на холодні вулиці.

Що сталося 27 лютого 1944 року в чеченському селі Хайбах, я вже згадував на початку цієї розповіді. Весною настала черга кримських татар.

(Історія, яку розповіла журналістам порталу Крим.Реалії очевидець тих подій, Мелія Акімова)

О 4:30 ранку 18 травня 1944 року в будинок медсестри Есми постукали «ввічливі люди» з автоматом наперевіс. «Ми жили поблизу лікарні, - згадує її донька Мелія Акімова. - Я залишилася вдома зі своєю тіткою – 15-річною дівчиною. Ми злякалися, тітка заплакала. Сказала, що ми одні вдома і не відкриємо. Солдати продовжували стукати. Тітка сказала, що господиня будинку працює в лікарні. Через деякий час маму під конвоєм привели додому. Вона відкрила двері. Нам сказали: «Давайте, збирайтесь, вам 10 хвилин, вас виселяють». Тут мама втратила свідомість».

Мама не могла прийти до тями, думала, що нас будуть розстрілювати як євреїв. Вона сиділа на стільці і весь час повторювала: «Я нікуди не поїду. У мене чоловік на фронті, брат на фронті, я військових всю війну рятую. Мелія Акімова

«Мама не могла прийти до тями, думала, що нас будуть розстрілювати як євреїв. Вона сиділа на стільці і весь час повторювала: «Я нікуди не поїду. У мене чоловік на фронті, брат на фронті, я військових всю війну рятую».

На залізничному вокзалі в Євпаторії таких, як Есма і Мелія - були тисячі. Депортованим подали вагони для перевезення худоби.

У Джамбаї (Узбекистан), куди їх привезли, панували злидні і голод. «Наші люди їли траву, якою труїлися, приходили в лікарню, не доходячи до дверей, падали і вмирали на порозі. Стільки я бачила смертей... Потім почався тиф, який передавався з вошами. У цій тифозній лікарні я і виросла з мамою».

Це типова історія, одна із тисяч, яка врізалася в пам'ять кримським татарам. Історія про те, як між 18-20 травня 1944 року 32 тисячі бійців НКВС за наказом з Москви зігнали до залізничних вагонів майже все татарське населення Криму - 238,5 тис. людей і відправили в Узбекистан 70-ма ешелонами.

Під час переїзду загинули близько восьми тисяч осіб, більшість з яких - діти і літні люди. Якщо порівняти дані перепису населення 1959 року з переписом населення 1939 року, то стає помітною одна кримська реалія. Чисельність росіян у Криму зросла з 558,5 тисяч, до 858,3 тисяч. Чисельність тих, хто в Криму потрапив у графу «інші національності впала» з 413,6 тисяч до 75 тисяч.

Після депортації кримських татар на їх місця масово звозилися жителі районів Брянської, Курської, Орловської, Тамбовської, Ростовської, Володимирської, Горьківської, Московської, Пензенської областей РРФСР, Краснодарського і Ставропольського країв, Чуваської АРСР, частково з УРСР.

Так росіяни стали кримчанами, а кримські татари – пілігримами

Так росіяни стали кримчанами, а кримські татари – пілігримами. Все, що з цього приводу ще можна було сказати, проспівала Джамала на фіналі Євробачення 2016. І світ почув.

Був і четвертий етап депортацій

12 січня 1949 року вийшла Постанова уряду СРСР «Про виселення з території Литви, Латвії та Естонії кулаків з сім'ями, сімей бандитів і націоналістів, які перебувають на нелегальному становищі, убитих при збройних зіткненнях і засуджених, легалізованих бандитів, які продовжують вести ворожу роботу, та їх сімей, а також сімей репресованих поплічників і бандитів»

26 листопада 1948 року Верховна Рада СРСР видала Указ «Про кримінальну відповідальність за втечі з місць обов'язкового і постійного поселення осіб, виселених у віддалені райони Радянського Союзу в період Вітчизняної війни». Згідно з документом, самовільне залишення місць спецпоселення каралося 20 роками каторжних робіт.

Ворогами народу (незрозуміло якого саме), оголошувалися не тільки мільйонні етноси, але й відносно невеликі релігійні групи.

У 1950 році міністр безпеки СРСР Віктор Абакумов підготував план про депортацію із Західної України, Білорусії, Молдавії, Прибалтики членів релігійної організації свідків Єгови.

8 квітня 1951 року ті ж орли Міністерства держбезпеки СРСР втілили цей сатанинський план - план з переселення понад 2 тисяч сімей західно-українських свідків Єгови в Сибір. Операція отримала кодову назву «Північ». На збори, в кращих традиціях радянських спецслужб, людям дали кілька годин. Чи треба говорити, що облави на будинку віруючих минули традиційно, вночі?

У вересні 1965 року, указом Президії Верховної Ради - свідки Єгови, та багато інших релігійних груп, що потрапили в немилість режиму, були реабілітовані. Депортованим навіть дозволили повернутися в рідні місця. Але особливим пунктом, «помилування» було позначено - «зняття обмежень щодо спецпоселення для зазначених осіб не тягне за собою повернення майна, конфіскованого при виселенні».

Першим депортованим народом, який був звільнений від обов'язку залишатися на спецпоселенні, були німці. 13 грудня 1955 року Президія Верховної Ради СРСР видала указ: «Про зняття обмежень у правовому становищі з німців і членів їхніх сімей, які перебувають на спецпоселенні». При цьому німцям було заборонено повертатися в місця довоєнного проживання.

17 березня 1956 р. Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про зняття обмежень у правовому становищі з калмиків і членів їх сімей, які перебувають на спецпоселенні». Калмикам також було заборонено повертатися додому.

24 листопада 1956 року ЦК КПРС прийняв Постанову «Про відновлення національної автономії калмицького, карачаївського, балкарського, чеченського та інгушського народів». У січні 1957 року Президія Верховної Ради СРСР відновила Чеченську та Інгушську АРСР, перетворивши Кабардинську АРСР на Кабардино-Балкарську АРСР, Черкеську автономну область на Карачаєво-Черкеську автономну область, було відновлено і Калмицьку автономну область. До кінця 1959 року 72,7 тис калмиків повернулися додому.

«Коли чужинці приходять
Вони заходять у ваш будинок
Вони вбивають вас всіх, і кажуть:
Ми не винні. Ми не винні...». (Джамала)

Кавказькі народи, незважаючи на первісні заборони радянської влади, домоглися відновлення своїх прав і повернулися на батьківщину. Німці ж і кримські татари, які чекали офіційного дозволу влади, свій шанс втратили.

Як там, в першому куплеті у нашої Джамали
«Коли чужинці приходять
Вони заходять у ваш будинок
Вони вбивають вас всіх, і кажуть:
Ми не винні. Ми не винні...».

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.