Декларації чиновників та Українська революція

7 коментувати
Введення електронних декларацій – не просто радикальний реформаторський крок, напевно, найбільш радикальний після Майдану

Великі статки можновладців українців, оприлюднені ними в електронних деклараціях, не стали для мене, і думаю, для більшості наших співгромадян великою несподіванкою. Втім, шок викликають конкретні цифри, які будять уяву та емоції більше, ніж абстрактне знання.

Сумніваюся, що представники влади заявили все своє майно. Напевно, професійні експерти та активні громадяни незабаром представлять нам повний спектр технологій приховування майна і доходів в електронних деклараціях. Більш того, ми отримали інформацію про невелику частину сумнівних статків. Сотні тисяч (а з клієнтами – мільйони) задіяні у створенні та обігу монопольної корупційної ренти в легальному бізнесі і таємному. В цілому це та соціальна тканина, в яку ми з волі чи з неволі вплетені.

Більшість у нашій країні володіє і застосовує стратегії виживання, включаючи корупційні можливості, в міру своєї енергії і положення в суспільстві. І навіть той, кому таким чином вдалося зібрати деякі тисячі, і який справедливо обурений грошовою, накопичувальною вакханалією політиків і чиновників, не замислюється над тим, що він спеціально чи мимоволі був залучений в цю розпусту.

Введення електронних декларацій – не просто радикальний реформаторський крок, напевно, найбільш радикальний після Майдану. Це сигнал країні і світові, що еволюційне очищення неухильне. Багато хто налякані бурхливою негативною реакцією суспільства, можливою втратою і без того низької стабільності. Що ж, очищення – завжди ризик.

Очищення – це завжди загроза

Антикорупційне очищення політикуму і бюрократії – вершина завдання. Суспільству потрібно очиститися цілком, виключити корупцію зі списку допустимих гріхів. Замінити затхлу корупційну соціальну тканину свіжою проєвропейською. Сам Майдан, волонтерський рух, і е-декларації – шматочки нової тканини. Тчеться повільно, не відразу видно, але неухильно.

В Європі так історично склалося, що корупційність у країнах зростає з північного заходу на південний схід. Україна географічно розташована на сході Європи й ближче до її півдня, навіть очищена від екстремальної корупції не стане Швецією за цим параметром. Але ми вже вступили на нелегкий і конфліктний шлях досягнення загальноєвропейських стандартів.

Щоб чесні і здібні люди могли йти у владу, нагорі повинні бути високі зарплати. Країна гостро потребує великого числа, тисяч таких людей. І це зараз, спочатку. Потім по мірі оновлення країни та зростання її багатства знадобляться десятки тисяч. Ці люди, що показали себе успішними в інших сферах діяльності, йдучи у владу, не повинні відмовлятися від досягнутого рівня життя. Система не може скільки-небудь довго працювати на ентузіазмі. За теперішніх часів зарплата вищої бюрократії повинна становити 75-150 тисяч гривень в місяць. Тоді чесні люди зможуть конкурувати у владі з шахраями і злодіями, яким легальна зарплата взагалі не потрібна. Пам'ятається, популярний в радянський час анекдот. Людину наймають на посаду завідувача складом. Визнають, що зарплата мала. Кандидат, не втримавшись, дивується: «Як, хіба на такому місці ще й зарплату платять?»

Ті, хто використовує злоякісну народну хворобу популізму і бореться за низьку заробітну плату політиків і чиновників, перешкоджає приходу чесних професіоналів у владу. Вони борються за збереження корупції. Ми всі знаємо, це цілком раціональні люди. Вони відають, що творять.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.