Боротьба з корупцією в Україні. Швидко не вийде

20 коментувати
Корупція – це частина нашої ментальності, і пов'язано це зі стратегією виживання

Атмосфера, яка спостерігалася вчора у Верховній Раді під час спроб зняття недоторканності з деяких депутатів, може свідчити про дві речі. Або прокуратура виявилася недостатньо підготовленою, або про те, що ці впливові люди досить впливові, щоб їх захищали інші депутати.

Як будь-який інший пересічний громадянин України, я впевнений, що велика частина парламенту готова купуватися. Ситуація зі зняттям депутатської недоторканності є відображенням декількох тенденцій.

Перша тенденція полягає в тому, що корупція властива всьому народу, а парламент, будучи представницьким органом, члени якого обираються народом, відображає ці властивості народу. Не пригадаю я такого випадку, щоб якась людина пройшла в Раду, бо вона чесна, щоб вона акцентувала увагу виборців на своїй чесності. Ця тенденція не може не засмучувати.

Друга тенденція - зростання конфліктності. Перед нами революційний процес. Нехай і не гостра його фаза, але все ж це фаза революційного процесу. Зараз ми якраз спостерігаємо один з епізодів конфліктності, коли цинізм перемагає навіть необхідність рівності.

Боротьба з корупцією в Україні - це евфемізм. Це боротьба з цінностями виживання, які сповідує більшість населення

Я не знаю багатьох депутатів - я не стежу за ними - але ось Довгого і його роботу я добре пам'ятаю. І я добре пам'ятаю ставлення киян до його роботи. Тому, коли я сьогодні прочитав, що він сам наполягав на знятті з нього депутатської недоторканності, і це зробили так легко, тому що депутати впевнені, що справа розвалиться в суді, - це підтверджує першу тенденцію про загальну корупційність.

Коли наші західні партнери кажуть, що у нас є проблема, що з корупцією треба боротися, вони не зовсім розуміють ситуацію. Корупція - це частина нашої ментальності, і пов'язано це зі стратегією виживання. Боротися з корупцією - це перш за все змінювати самих себе. Зараз неможливо ефективно боротися з корупцією за допомогою різних інститутів. Вони трансформуються і перекручуються, тому що стратегія виживання домінує у більшості.

Проблема корупції - це відображення всіх наших властивостей нинішнього моменту. Боротьба з корупцією - це евфемізм. Це боротьба з цінностями виживання, які сповідує більшість населення.

І в короткостроковій перспективі цю ситуацію змінити не вдасться. Це буде тривалий процес. Ті інститути для боротьби з корупцією, які зараз впроваджуються, будуть ще змінюватися. Багато разів ми будемо починати спочатку. Тому що вони впроваджуватися тільки тією мірою, якою наша стратегія виживання буде відступати.

Якась невелика частина населення вже позбулася цієї стратегії виживання. В цьому немає нічого трагічного, тому що революційні події, як правило, відбуваються коли активна меншість впливає на пасивну більшість і змінює країну. Так що тут все цілком природно.

Але коли нам дають завдання швидко побороти корупцію, я впевнений, що швидко нічого не вийде. Це буде процес повільного відступу від звичок і ментальності на рівні всього народу.

Але я дивлюся на все це з великим оптимізмом, тому що важлива правильна спрямованість процесу. І це я бачу. Навіть якщо взяти вчорашній епізод в Раді. П'ять років тому такого епізоду просто не могло бути.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.