Паризька промова Порошенка. Відповідь «французького» журналіста

4 грудня 2015, 20:11
3882
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Український президент міг би привернути увагу до конфлікту в Донбасі, не відходячи від теми саміту. Проте він обрав інший шлях

Я — один з тих «французьких» журналістів, чиї твіти з критикою промови Петра Порошенка в Парижі викликали обурення у соцмережах (насправді, я британець, але працюю на французькому телебаченні).

Насамперед, хотів би вибачитися за обрані мною слова. Я мав би знати, що мої твіти можуть бути невірно інтерпретовані. Я також мав би знати, що українці різко сприймають драматичні події, що відбуваються у їхній країні. Водночас, я був шокований тим, наскільки невірно був витлумачений мій допис в Twitter. Сподіваюся, українці розуміють: я зовсім не вважаю страждання французів під час подій 13 листопада більш серйозними чи важливішими, ніж страждання, яких зазнають українці з лютого 2014 року. Навіть іноземці, які не спостерігають за ситуацією в Україні, знають, що від конфлікту в Донбасі постраждало набагато більше українців, ніж французів під час паризьких терактів. Більше того, конфлікт продовжує погіршувати життя українців: зруйноване житло, вимушене переселення, бідність, а також політики, які використовують конфлікт як виправдання відсутності реформ.

Проте не можна називати будь-яке насильство, смерті та руйнацію «тероризмом». У Франції люди пережили напад божевільних фанатиків-вбивць, які хотіли знищити всіх навколо. Вони навіть не підозрювали, що їм може загрожувати небезпека. Тепер країна живе в атмосфері страху, очікуючи, що у будь-який момент подібне може повторитися знову. Це жахливо.

Українці подібного не пережили, однак протягом останніх місяців загинуло чи втратило близьких набагато більше з них. Люди живуть в районах, де можна потрапити під артилерійський обстріл. Багато українців втратили домівки та майно або місяцями жили у підвалах; були змушені переїхати, були розділені з родинами. Деякі страждали і від того, що посварились з родичами, які підтримують Росію.

Уявіть собі, що людина, яка в результаті збройного нападу втратила кінцівку і все своє майно, підходить до жертви сексуального насильства і каже: «Я пережила те ж саме, що і ти». Це було б неправдою, не можна порівнювати настільки різні речі, особливо з метою отримання політичної вигоди. Саме це я і хотів сказати своїм повідомленням в Twitter.

Не можна називати будь-яке насильство, смерті та руйнацію «тероризмом»

Я багато разів бував у зоні АТО. Під час цієї війни моє життя також не раз опинялось у небезпеці, однак на те вона і війна. Це не «терористична» проблема. Так, Україна має технічні та політичні причини визначати свої бойові дії на сході як «анти-терористичну операцію», хоча подібне визначення активно критикується всередині країни.

Тероризм — це слово, якого я намагаюся уникати, але, якщо подивитися на словникове визначення, то у нападників у Парижі та сепаратистів і найманців, які допомагають Росії досягти своєї мети, є дещо спільне: вони використовують (використали) насильство нелегально. На цьому спільні риси закінчуються.

Намагатися провести паралелі між загрозою з боку ісламських екстремістів та діями, які спрямовані однією країною проти іншої, неефективно. Ці проблеми потребують абсолютно різного вирішення.

Можливо, святенницька промова Петра Порошенка здається мені особливо обурливою, тому що я був з обох боків нового «кордону» у зоні АТО. Україна не розв’язувала цієї війни, в багатьох випадках вона вчинила правильно, спромігшись дати військову відповідь на отриманий виклик. Але це не означає, що критикувати її дії не можна.

Цивільне населення гинуло і від українських ракет - не лише від російських. Українським вогнем було зруйновано домівки. Українська політика, особливо в тому, що стосується виїзду та в’їзду на окуповані території, налаштувала проти Києва ще більше людей з Донбасу та поглибила конфлікт — без сумніву, саме на це і розраховував Путін.

Порошенко — головнокомандувач збройних сил країни, яка є стороною конфлікту. Захищати Україну від Путіна — це нелегке завдання, і помилок не уникнути, однак з огляду на свій статус Порошенко несе за них відповідальність. Неприємно, коли він намагається вдавати з себе невинного паризького шанувальника рок-музики.

Можна і, навіть, необхідно критикувати недолугу та збентежену відповідь Заходу на події в Україні та його небажання надавати більшу допомогу. Але якщо Захід доводиться умовляти лишатися на боці України, значить, Петро Порошенко не дуже добре виконує свою роботу. Можна критикувати його бездіяльність у подоланні корупції, збереження корпорації Roshen у своїй власності, відмову звільняти генпрокурора Віктора Шокіна, погіршення іміджу України за кордоном. Його промова у Парижі жодним чином не покращує ситуацію. Люди у Франції та на Заході травмовані тим, що сталося 13 листопада. Слухаючи ці надзвичайно недоречні порівняння Порошенка, вони не сповнюються співчуттям, вони просто думають: «Що?!».

Це був не час і не місце для того, щоб привертати увагу до війни Росії в Україні. Кліматичний саміт COP21 — надзвичайно важлива подія для всього світу, від результату цих переговорів залежать долі набагато більшої кількості людей, ніж 45 млн українців.

Крім того, нинішня ситуація в Україні також, частково, є результатом довгих років безвідповідального ставлення до навколишнього середовища. Порошенко звернув увагу на жахливий екологічний стан Донбасу та необхідність його покращення, і правильно зробив. Він міг продовжити свою промову в тому ж руслі і говорити про зв’язок між надлишковим споживанням енергії та війною: якщо б Україна, одна з найменш енергоефективних країн світу, провадила жорстку політику у галузі захисту навколишнього середовища протягом останніх 25 років та поступово відлучалася від російського газу, можливо, ця війна і не трапилася б. Конфлікти на Близькому Сході та супутні «терористичні» загрози також значною мірою пов’язані з надмірною залежністю західного світу від нафти.

Таким чином, Порошенко міг би привернути увагу до конфлікту в Донбасі, не відходячи від теми навколишнього середовища, зробив би декілька розумних зауважень та отримав би оплески. Натомість він зробив своїй країні ведмежу послугу.

Більше поглядів тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 21:37

thumb img
В Україні вперше запровадили електронну чергу в перші класи на блокчейні
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Геополітика

Вчора, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело