Велика загадка. Що Путін може запропонувати росіянам

7 коментувати
Велика загадка. Що Путін може запропонувати росіянам
Провалилася ще одна надія ідеологів "русского мира"

У минулий вівторок непоміченою пройшла важлива подія - робоча група під керівництвом академіка Валерія Тишкова вирішила перейменувати закон про російську націю в закон «Про основи державної національної політики». Пояснення дивне, але ясне - неготовність суспільства до поняття єдиної нації, незважаючи на те, що ще в жовтні минулого року Володимир Путін схвалив створення такого закону саме про «російську націю». Провалилася ще одна надія ідеологів «русского мира», - пише Олег Панфілов для Крим.реалії.

Дивна річ, але в найбільшій за територією країні світу досі немає державотворчої нації. Тобто, в Росії є національності, спільності людей, що відносять себе до певної культури і мови, антропологічного типу і зберігають традиції предків. Їх налічують понад 190. Цифра не зовсім точна, тому що за останні десятиліття в результаті тотальної асиміляції і позбавлення народів від традиційного способу життя і створення з них єдиної нації під назвою «радянський народ» зникли евремейси й алюторці, камасинці й маторці. Перед небезпекою зникнути назавжди знаходяться ще кілька десятків малих народів і народностей.

«Радянського народу» формально вже не існує чверть століття, від нього залишилися російськомовні осетини і чуваші, мордва і калмики, в «ближньому зарубіжжі» - російськомовні таджики, киргизи, казахи, білоруси. Вони - жертви насильницької асиміляції, що проводилася останні 500-600 років, коли слідом за «збирачами земель» йшли вчителі російської мови та священики Російської православної церкви. Було б простіше взяти за приклад інші держави, в яких співіснують різні народи з різними мовами і культурами, наприклад, США чи Іран. Але США створювалися як держава з певною ідеологією вільних людей, об'єднаних навколо принципів демократії. В Ірані зараз об'єднує людей іслам, а раніше - імперська історія, яка створювала умови персам і азербайджанцям, вірменам і арабам жити в одній країні.

Пропаганда в черговий раз зламала населення величезної країни. Росіянам хочеться бути «великими», але вони погано розуміють, у чому ця «велич» має бути виражена

Росія ж створювалася в результаті загарбницьких воєн, що знущально називалися «збиранням земель руських», тоді як ці землі ніколи не були ні руськими, ні російськими, оскільки захоплювалися виключно з бажання мати величезну територію і бути «пупом землі». Або Третім Римом. Жоден нечисленний народ Сибіру і Далекого Сходу не віддавав свою землю без воєн - воювали відчайдушно і довго, як чукчі чинили спротив захопленню 150 років, як буряти і хакаси, як мордва і марійці. Їх убивали, тох, що залишилися в живих, навертали в православ'я, а з часом створювали умови, за яких вони забували рідні мови і користувалися виключно російською. Вони й стали «росіянами» як додаток до імперії. З маленького тримільйонного Московського царства раптом вийшла Росія з населенням в 111 мільйонів «росіян».

Власне, закон про російську націю повинен був врятувати ідею створення «русского мира», дати зрозуміти всьому світу, що практично вся країна єдина. І чеченці, і аварці, татари і чукчі, ханти і калмики мають точно такі ж права, як і вже давно асимільовані «росіяни». Тобто, запропонувати їм забути остаточно, як були завойовані їх предки, як руйнувалися і спалювалися їх міста і поселення, як генерали і царські чиновники розпоряджалися - кому скільки дати кріпаків, кого відправити на роботу і перевиховання.

«Русского мира» не вийшло, вийшов дикий націоналізм без національності, коли за «російську ідею» в основному борються люди з прізвищами різного походження, і які ні з якого боку не можуть бути єдиним етносом. Вони поводяться як «злодії в законі» в найбільш інтернаціональному кримінальному співтоваристві, де існують поняття, а не поділ за етнічними ознаками. Не згодні з ідеєю скласти закон навіть державні чиновники з лідерів регіонів. Очільник Дагестану Рамазан Абдулатипов заявив, що такого законопроекту «в природі існувати не може», і «він не прийнятий фактично ні в одній державі світу», оскільки формування нації - це «об'єктивний історичний процес». Голова комітету Державної ради Татарстану з освіти, культури, науки і національних питань Разіль Валєєв зауважив, що для реалізації національної політики в Росії є Конституція, стратегія, державна національна політика та інші «хороші закони».

Противники закону розуміють небезпеку нівелювання населення і остаточного стирання етнічних ознак, коли вже більшість зі 190 народів і народностей Росії не використовують рідні мови у ЗМІ, а говорять в кращому випадку «кухонними мовами», використовуючи побутовий лексикон. Будь-яке об'єднання людей повинно мати принципи рівноправності, а не насильства за мовним чи етнічним принципом. Американців об'єднала Конституція і бажання жити у вільній країні. Що може запропонувати росіянам Володимир Путін - велика загадка. Якщо участь етнічних бурятів і якутів у спецоперації на Донбасі є державною політикою, то чому вона стосується тільки воєнних дій?

Кремлівські ідеологи кидаються від російського націоналізму до «російського народу», погано розуміючи, чим одне від іншого відрізняється. Дослідження антропологів досі стверджують, що «росіяни» - це слов'яни, але чому вони - в основному носії прізвищ зовсім неслов'янського походження - татарського, німецького, вірменського, французького та інших, предки яких були свого часу асимільовані і перетворені в «росіян» . Існування населення не означає розуміння цією масою свого майбутнього, оскільки їх змусили забути своє минуле. Національні традиції замінені пропагандою, коли за національне видається брехня і порочні заклики бути великими.

У цій ідеологічній плутанині голову зламали соціологи, перед якими стоїть складна проблема: з одного боку, зробити приємне Кремлю, з іншого - не втратити остаточно сором і совість. Недавнє дослідження ВЦВГД показало ступінь нерозсудливості - «росіяни повернули почуття національного престижу після Олімпіади в Сочі і приєднання Криму до Росії», - говорить керівник практики соціального моделювання і прогнозування ВЦВГД Юлія Баскакова. З іншого боку, росіяни розуміють, що благополуччя країни має грунтуватися на економіці, що розвивається. Керівник Центру комплексних соціальних досліджень Інституту соціології РАН Володимир Пєтухов пояснює: «Що стосується державницької настроїв - вони домінують, але пов'язані з позиціонуванням Росії в світі, її роллю на світовій арені. Усередині країни поширені цінності споживчої революції, ліберальні цінності, які виражаються в життєвих практиках - конкуренції, свободі підприємництва».

Пропаганда в черговий раз зламала населення величезної країни. Росіянам хочеться бути «великими», але вони погано розуміють, у чому ця «велич» має бути виражена. Якщо вважати Фейсбук дзеркалом, відбивачем настроїв населення, то ознаками «величі» як і раніше є агресія і бажання придушити інших, сусідів насамперед. У цій ситуації наректи однією назвою кілька десятків мільйонів осіб, напевно, соромно навіть придворному вченому Валерію Тишкову, який був і директором академічного інституту, і міністром у справах національностей. Вочевидь, ще довгий час доведеться розбиратися з тим, що накоїли царі-батюшки і комуністичні вожді, створюючи територію з населенням без назви.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.