Цар-батюшка Володимир Володимирович

8 коментувати
Коли у Путіна раптом трапляються історичні просвітління, він згадує російських царів

Недалеко як 25 травня гість радіостанції «Комсомольська правда» сказав, що ідеалом Росії він вважає кінець 19 століття і особисто імператора Миколу II Романова, який правив 23 роки Росією, поки не грянула революція. Гість говорив про майбутнє, порівнюючи з тим періодом, з придихом: «...щоб до 35-го (2035) року наша країна швидше нагадувала, я б так сказав, з точки зору історичних аналогій швидше Росію кінця XIX століття». Далі протягом 42 хвилин гість говорить про інше, що здебільшого не має відношення ні до чого - ні до 19, ні до 21 століть. Як кажуть американці, «бла-бла-бла», - пише Олег Панфілов для Крим. реалії.

Гість - не просто людина з вулиці, і навіть не депутат Державної думи. Це - сам Дмитро Пєсков, власною персоною. Той самий, який вважається голосом Путіна, який носить червоні штани, годинник Richard Mille RM 52-01 (limited edition) за 37 мільйонів рублів і одружений на Тетяні Навці. Який доповнює  Путіна, оскільки президент втомлюється сам брехати постійно. Людина, не просто наближена до трону, але і, судячи зі скандалів останнього часу, має відношення до водних потоків грошових коштів, може і не настільки великих, але цілком собі задовільних - на будинок, годинник, медовий місяць на Сардинії і на оренду яхти Maltese Falcon за 29,5 мільйонів рублів вистачає.

У Кремлі завжди так - аби сказати, що буде через 19 років невідомо - "или шах, или ишак", без уточнень - хто є хто

Дмитро Пєсков - людина значуща в сучасній російській політиці. Починав, як і всі після закінчення Інституту Азії та Африки, кузні КДБ, дрібним дипломатичним клерком. У 1993 році вступив в ЛДПР і навіть зізнався, що «симпатизував ЛДПР з моменту заснування цієї партії», навряд чи не знаючи, що створення ЛДПР ініційовано КДБ. З 1999 року в Кремлі, спочатку у Бориса Єльцина, з 2004 року перший заступник прес-секретаря Путіна. Вся його подальша діяльність тісно пов'язана з Путіним, в тому числі і після 2008 року, коли відбулася рокіровка Путін-Медведєв, Пєсков став прес-секретарем прем'єр-міністра. У 2012 році слідом за Путіним повернувся в Кремль.

Насправді, Пєсков в радіопередачі не сказав нічого розумного, що могло б зацікавити радіослухачів і запевнити їх у тому, що Росію чекає економічне процвітання. Якісь розповіді про іграшкові автобуси, які нібито створюються, і які будуть їздити по російських дорогах без водіїв. Про дрони, за якими майбутнє, про «нове світле технологічне майбутнє». І оскільки і Пєсков, і його шеф стурбовані санкціями, то все це повинно відбуватися, «не викликавши соціальних потрясінь, пройшовши правильні етичні розвилки». А ось «як їх пройти», за визнанням самого Пєскова, «я не знаю, їх величезна кількість». На цьому власне більш-менш цікава частина зустрічі з Дмитром Пєсковим закінчилася, але згадка про 19 століття в російській історії - доволі цікавий пасаж.

В ідеології «русского міра», до якої Путін має безпосереднє відношення, а Пєсков, швидше за все, не останнє, немає конкретної часової прив'язки, все так само, як колись говорили більшовики - «в світле майбутнє». Немає і конкретної історичної особистості, і періоду, на який би рівнявся «русскій мір» - майже все в російській історії виявилося або краденим, або вигаданим. Як пам'ятник великому князю Володимиру - ніби хочуть поставити, але князь киянин, а тому складно пояснювати доцільність. Але все одно, здається, поставлять. Слідом логічно поставити пам'ятник Чингисхану або його нащадкам, які зробили для Росії так багато, що важко висловити словами, тільки одним - лайливим, теж монгольського походження.

Насправді, коли у Путіна раптом трапляються історичні просвітлення, то він згадує російських царів. Принаймі, можна простежити багато історичних паралелей з вчинками і подіями, у які втягнутий Путін. Напевно, те ж саме можна сказати і про період кінця 19 - початку 20 століть, коли сам Путін, звичайно ж, імператор, а його друг, соратник і улюбленець Распутін - це, швидше за все, Дмитро Медведєв. А може, і сам Пєсков. Або Алішер Усманов. У той період є і піп Гапон, Григорій Аполлонович, священник Російської Православної греко-кафоличної Церкви, як раніше називалася РПЦ, політичний діяч і профспілковий лідер, один з організаторів страйку і ходи робочих до царя, що згодом стало називатися першою російською революцією 1905 року, учасник невдалої підготовки збройного повстання в Санкт-Петербурзі.

Селян тоді в Російській імперії було 77 відсотків, грамотного населення - трохи більше двадцяти відсотків, робітничого класу і того менше. Микола II вчинив як Путін - кинув проти 150-тисячної демонстрації козаків всього 30 тисяч солдатів. При розгоні було багато постраждалих - 130 убитих і 299 поранених. Але імператор виявився набагато розумнішим, ніж Путін після Болотної - в Російській імперії почалися політичні реформи. Одним з перших був царський указ «Об укреплении начал веротерпимости», потім - маніфест про заснування Державної думи. Пізніше був виданий маніфест, що велів, серед іншого: «Даровать населению незыблемые основы гражданской свободы на началах действительной неприкосновенности личности, свободы совести, слова, собраний и союзов». Потім - амністія політв'язнів та скасування цензури.

Що робить Путін? Все навпаки - закріплює цензуру, перетворює Державну думу на кишеньковий парламент, скасовує губернаторські вибори. Путіна з імператором пов'язує тільки пристрасть до війни, причому, як водиться, освіченість нинішніх російських воєначальників і якість армії куди нижче і примітивніше, ніж була російська армія початку 20 століття. Спроба порівняння або навіть зіставлення походження і освітнього рівня двох героїв - Путіна і Миколи II настільки разючі, що слова Пєскова можна сприймати як жарт. Бути схожим на російського імператора у Путіна не вийде. Для цього потрібно мати як мінімум маму - датську принцесу Marie Sophie Frederikke Dagmar і бабусю - німецьку принцесу Maximiliane Wilhelmine Auguste Sophie Marie von Hessen und bei Rhein. І дружину, як мінімум, принцесу Гессен-дармштадську по імені Victoria Alix Helena Louise Beatrice von Hessen und bei Rhein. І освіта - не в підворітті, а у англійця Карла Хіса і за спеціальною програмою Академії Генерального штабу, що з'єднувала курс державного та економічного відділень юридичного факультету університету, а також чудове знання англійської, німецької та французької, історії і військової справи.

Дійсно, Російська імперія досягла вражаючих економічних результатів. Залишаючись аграрною і сировинною країною, в 1913 році Росія перебувала на першому в світі місці по виробництву жита, ячменю і вівса, на третьому з виробництва пшениці, на четвертому з виробництва картоплі, на її частку припадало дві п'ятих усього світового експорту сільськогосподарської продукції. Збільшення обсягу експорту було за рахунок території, насправді рівень врожайності зерна був в три рази нижче англійської або німецької, врожайність картоплі - нижче в два рази.

Дата «1913» стала сакральною в радянських підручниках, коли йшлося про економічний розвиток Росії, по ній звіряли свої успіхи більшовики, одночасно намагаючись «наздогнати і перегнати Америку». Правда, це не вдавалося і за Миколи II, але в усі часи в Росії було головним - поговорити і похвастати, ніж зробити насправді. Проте, правильна економічна політика Російської імперії привела до значного зростання виробництва сталі і чавуну, видобутку вугілля і нафти, обробки бавовни, в 5-10 разів у порівнянні з роками воцаріння імператора. Багато в чому показники відставали від європейських країн і США: в Росії був дуже низький рівень виробництва машин - від автомобілів до паровозів, верстатів і літаків. З початку Першої світової війни економіка стала руйнуватися, а після більшовицького перевороту і зовсім впала.

Єдине, що пов'язує Путіна з останнім імператором - бажання і невміння воювати. У порівнянні з попередніми імператорами Микола II мало воював, обидві війни - російсько-японську і Першу світову - він програв. У цьому Путін явно активніше імператора, ініціювавши за 16 років чотири війни - в Чечні, Грузії, Україні та Сирії. Назвати їх перемогами немає підстав, швидше за все вони з розряду «довгих поразок», коли на початку пропаганда «вигравала» все, що могла, перемагаючи всіх - від «грузинських фашистів» до «бандерівців», але по суті Путін отримав у відповідь санкції і оброк, який російський бюджет відстьобує Рамзану Кадирова за лояльність.

Ще більше в інтерв'ю Пєскова веселить дата, коли він називає період розквіту Росії - 2035 рік. Путіну буде 83 - на той час не те що здоров'я не напасешся, двійників буде складніше шукати. Але в Кремлі завжди так - аби сказати, що буде через 19 років невідомо - "или шах, или ишак", без уточнень - хто є хто.

"P.S. Як виявилося, в російській політиці навіть тезки думають однаково. Писав про одне, але інший виявився таким же. Сподіваюся, що обидва Пєскова не претендуватимуть на краще місце в моїй статті - ні того, ні іншого не оббрехано і не обмануто, збіг в поглядах - лише випадковість, яка збіглася з часом правління В.В.Путіна"


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.