Трамп і Ванга - рятівники Росії

10 коментувати
Мало хто наважується повернути росіян до усвідомлення простої правди - РФ ніхто не допомагатиме, поки Путін вбиватиме українців і сирійців

Інформаційна атмосфера в Росії нагадує грозове небо - в спалахах блискавиць, гуркоті зіткнень повітряних потоків і сяйві сліпучих блискавок, термін дії яких 2-3 секунди, а потім - тиша і дощ. Після всіх інформаційних воєн останнього десятиліття, в Росії знову почали вдаватися до таємничих вкидань - як у зовнішній, так і у внутрішній політиці, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

У зовнішній все було передбачувано - в американських виборах переміг Дональд Трамп, і як він поставиться до Росії і особисто до Путіна в Кремлі, звичайно, припускали, але все одно намагалися відтягнути катастрофу.

У внутрішній політиці в зв'язку з цими обставинами ситуація складається ще більш сумно - успіхів в економіці немає і не передбачається, соціальна напруга зростає, вічно підганяти дутий рейтинг Путіна стає небезпечно. І ось ідеологи народжують два міфи - Трамп полюбить Росію і особисто Путіна, а ясновидиця Ванга передбачила щасливе життя росіянам і неприємності всім іншим, насамперед - ворогам.

Вангелія Пандева Гуштерова, бабуся Ванга, померла 11 серпня 1996 року, встигнувши прославитися численними публікаціями ласих на сенсації болгарських журналістів. Не оминули її увагою і в радянській пресі, а в російських ЗМІ вона популярна досі. Болгарська бабуся була знаменита тим, що нібито пророкувала і нібито лікувала людей від багатьох хвороб, але так нічого й не зробила для того, щоб вилікувати свого чоловіка Димитра від алкоголізму, а саму себе - від раку грудей.

Бабусі Ванзі виявляли прихильність комуністи, а головним захисником і покровителем була Людмила Живкова, дочка диктатора Болгарії 1954-1989 років. У 1967 році «ясновидиця» була оформлена як державний службовець із зарплатою 200 левів на місяць, а візит до неї коштував для громадян соціалістичних держав - 10 левів, для громадян «західних» держав - 50 доларів. Академік Євген Александров писав, що «Ванга - це відмінно розкручений державний бізнес, завдяки якому глушина перетворилася на місце паломництва натовпів з усього світу».

Прогнози Ванги вперто не збувалися, але в російській пропаганді вона знову з’явилася як частина інформаційної війни

Комуністи були взагалі дивними людьми - з трибун вони переконано говорили про «світле майбутнє», розмахуючи руками і майстерно володіючи риторикою, потім вони затихали і вдавалися до послуг «ясновидців». У Болгарії була Ванга, в СРСР - Джуна Давіташвілі, про діяльність обох досі багато сперечаються, але ніякого реального пояснення, крім звинувачень у шарлатанстві, немає. Ванга нібито передбачила світову війну в 2010 році, а в 2016-му Європа повинна була знелюдніти. Зрозуміло, що це все проголошувалося для минулих поколінь, але передбачення легко перевіряти з плином часу.

Прогнози Ванги вперто не збувалися, але в російській пропаганді вона знову з’явилася як частина інформаційної війни. Ванга і померла вже більше 20 років тому, а пропаганда не вгамовується - тепер поширенням марення від імені сліпої бабусі зайняті російські федеральні канали, в інтернеті відбувається буквально вакханалія. Для більшої переконливості наводяться «пророцтва» ще однієї бабусі - Матрони Московської, в миру Никонової. Окультизмом страждали комуністичні діячі, що практикувалися у Євгенії Саркісової, більш відомої як Джуна Давіташвілі, міф про яку як про «цілительку», завдяки спецслужбам, рознісся по всьому світу. Сама Джуна хвалилась генеральською формою, за вісім років до смерті проголосила себе ассірійською царицею.

Для похилого віку комуністичних вождів окультизм, ясновидці та екстрасенси були порятунком їх метання душ: здається, вони самі розуміли, що марксизм-ленінізм - це тимчасово, а бажання бути безсмертними або хоча б довго очолювати Політбюро ЦК КПРС було нездійсненним. Але в казки вони вірили - самі були казкарями, а повірити іншим аферистам було важким випробуванням. У нинішнього Кремля теж велика проблема з переконанням населення, а Ванга - перевірений герой всіх казок останніх десятиліть.

Ні у кого не виникає бажання навіть подумати, чи посміла б неосвічена бабуся при жорсткому контролі комуністичної влади і Комітету державної безпеки Болгарії, аналога радянського КДБ, передбачати те, що суперечило б офіційній версії розвитку світу. Із сучасних «ясновидців» казахська Віра Ліон передбачила днями, що «у РФ покращаться відносини зі США і Дональдом Трампом, а також з Китаєм. А ось між Сполученими Штатами і Піднебесною буде невелика сутичка. А ось НАТО і Європейський союз почнуть втрачати своїх партнерів». Офіційне ім'я «віщунки» - Висіч Віра Віталіївна, живе вона в Караганді, теж нібито «лікує», одночасно й пророкує: «Путін одружиться у 2017 році з блондинкою», що має вселити росіянам ще більшу віру в вождя.

Ідеологічно правильне передбачення Віри Ліон повторює багато в чому таємничі мантри давно померлої Ванги, але, з точки зору пропаганди, абсолютно безпрограшне - «Трамп і Путін зроблять багато для світу, ми всі це розуміємо». Власне кажучи, згадка Трампа і США у всіх прогнозах має знівелювати інформацію відразу ж після виборів, коли новий президент США раптом не став шукати зустрічі з Путіним, запопадати перед ним, вибачатися за введені попередником санкції, а навпаки, почав призначати на ключові пости явних русофобів, які вже зробили кілька різких заяв.

Російська пропаганда давно не потрапляла в таку складну ситуацію: за кілька місяців до виборів тільки ледачий депутат Держдуми не малював райдужні картини майбутнього російсько-американських відносин. Всі були в очікуванні скасування санкцій, обіймів Трампа і Путіна, спільних військових парадів і головне - відмови Вашингтона від підтримки Києва. До речі, всі віщунки про це теж «віщували». Інформаційна вакханалія тривала, і росіяни стали вже всерйоз говорити про те, що кращого друга Росії годі й шукати, залишилося тільки назвати вулиці і площі ім'ям Трампа, а Зурабу Церетелі замовити 150-метровий монумент 45-го президента США і поставити його в центрі Петропавлівської фортеці.

І ось - все обвалилося. Віщунки - живі й померлі - ще продовжують за допомогою пропаганди заколисувати засмучене народонаселення, однак на російських ток-шоу панує зневіра. Поки мало хто наважується повернути росіян до усвідомлення простої правди - Росії ніхто не допомагатиме, поки Путін буде вбивати українців і сирійців. За великим рахунком претензій до Путіна набагато більше - і війна в Грузії, і вбивства в Чечні, і підтримка сепаратизму в Придністров'ї, Абхазії, Південній Осетії і Карабасі. А поки спростування сиплються одне за одним - Дмитро Пєсков змушений виправдовуватися і щось мимрити з приводу «телефонної розмови, що не відбулася», яку придумав той же Пєсков ще до інавгурації.

Минулого понеділка радник президента Трампа з національної безпеки Майкл Флінн провів розмову з російським послом у США Сергієм Кисляком: «Була одна телефонна розмова, з чотирьох тем. По-перше, щодо катастрофи літака. Друга тема - привітання з Різдвом і Новим роком, третя - з приводу переговорів щодо Сирії, а четверта була про те, щоб після інавгурації домовитися про дзвінок між президентом Путіним і президентом Трампом». Тобто, новообраний президент США не прагне спілкування з Путіним, найімовірніше вважаючи, що інші справи важливіші. Якщо це так, то ніяких послаблень у санкціях Кремлю не варто очікувати, до того ж Сенат США вживає всіх необхідних заходів, щоб ідея про скасування санкцій не розглядалася взагалі.

Не зрозуміло, скільки ще російська пропаганда буде годувати населення казками від покійної бабусі Ванги чи Віри Ліон з Караганди, але перше, з чим зіткнеться Дональд Трамп і його адміністрація, - це постійна брехня з Кремля. Будуть брехати постійно, будуть брехати з будь-якого приводу. Пентагон вже змушений назвати «нісенітницею» і «пропагандою» повідомлення міністерства оборони РФ про те, що «22 січня командуванням авіагрупи ВКС Росії на авіабазі Хмеймім від американської сторони по «прямій лінії» зі штабу міжнародної коаліції були отримані координати цілей ІДІЛ в районі населеного пункту Ель-Баб провінції Алеппо». Можна припустити, що повідомлення Міноборони РФ призначене для внутрішньої пропаганди, з метою переконати населення Росії в тому, що ось, нарешті, перший приклад нового російсько-американського співробітництва.

У тому, що Кремль буде і далі брехати, сумнівів практично немає, інакше він не може. Дональд Трамп - бізнесмен, людина, яка за специфікою своєї колишньої діяльності не переносить на дух брехунів, а тим більше, коли мова йде не про бізнес-операції, а про відносини двох великих країн. Мова навіть не йде про те, скільки буде терпіти Трамп, а про те, наскільки росіянам не набридне слухати казки від бабусі Ванги.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.