Скрепи та фальшиві перемоги. Росіян захлеснуло темне минуле

63 коментувати
Дивним чином росіяни припинили вірити у світле майбутнє, сподіваючись на темне минуле. І пропагандистська машина не проґавила цей момент

У Росії люблять мертвих і минуле. Мертвих — сильніше. Молодята продовжують відвідувати пам'ятники Леніну і покладати до них квіти. Так було заведено раніше, за цим стежили ідеологи з райкомів, міськкомів та обкомів. Так роблять і зараз, традиція у багатьох російських містах збереглася, як і ленінські ідоли.

Ще в Росії люблять Сталіна. Того самого другого вождя після Леніна, за часів якого СРСР втратив мільйони громадян — репресованих, розстріляних або засланих до сибірських і уральських таборів. Ще мільйони згубила Друга світова війна через бездарне командування того самого Сталіна. Всіх загиблих пам'ятають, але якось дивно — гуртом, однією великою масою.

Росіяни люблять вбитих тисячу, дві, три і більше років тому. Мені доводилося читати, що є абсолютно невідомі російські герої, які перемогли китайського імператора у першому тисячолітті до нашої ери. Можна повірити на слово, як і у гасло про непереможну "російську зброю", хоча легко переконатися, що перемог насправді не було. Те, що видається за перемоги, або вчинено за чиєїсь допомоги, або просто вигадане.

Людей переконували вірити у світле майбутнє. За перших років більшовизму комісари заманювали гаслами "від кожного за здібностями, кожному за потребами", комунізмом, де все буде безкоштовно. Потім більшовики усвідомили, що обіцяного виконати не можуть, і почали примітивно примушувати: якщо не повіриш, то посадимо або розстріляємо. І саджали і розстрілювали. Народ покірно став любити вождів. Коли ця влада зникла, у народу стався напад розчарування, а потім — ностальгії. Дивним чином люди припинили вірити у світле майбутнє та заходилися вірити в темне минуле.

Це ж так просто — коли все як раніше

Важко пояснити цей стан російського народу. Але коли з'явилася можливість стати вільними, працювати, вчитися, домагатися успіху, росіяни вдалися до містицизму, сподіваючись на мерців. Нова путінська пропаганда підхопила тенденцію та почала вміло регулювати настрої людей, переконуючи їх у тому, що за Леніна, Сталіна та інших радянських вождів жилося добре. Пояснення просте: Путін працює в тій само ідеології, він сталініст, прихильник жорсткої влади, цензури, заборон та пропаганди. Тобто як Сталін — батько народу, улюбленець дітей і спортсменів, хоробрий керівник, льотчик, танкіст, підводник.

Це ж так просто — коли все як раніше. Здібностей немає, але є потреби. Розуму немає, але можна купити дисертацію. Сусід засміявся — затопити по пиці. Не засміявся — написати донос. Завоювати, захопити, відібрати, поцупити набагато легше, ніж конструювати, збирати, складати і планувати. Телебачення наполегливо показує фільми на теми великого радянського минулого, пропагандисти у захваті розповідають про великих будівничих комунізму і великої радянської країни, викликаючи у старшого покоління сльози розчулення, у середнього розгубленість, у молодшого — цікавість. Молодші не знають жахів репресій і непотрібних будівництв комунізму, але їх приваблює позірна велич. Велич на крові, на брехні, агресії та окупації.

Медичною мовою це називається паліатив — лікування, яке полегшує симптоми хвороби, але не рятує від неї. Але наближається кахексія — крайнє виснаження організму та смерть.

Навіщо Путіну оживляти мертву та безплідну ідеологію шанування вождів і міфічних подвигів, розвивати ностальгію за радянським життям, насправді темним і безпросвітним? Напевно, щоб затримати власну політичну смерть. Вона неминуча, але Путін всіляко відтягує її, переконуючи росіян, що убоге радянське життя краще, ніж те, що пропонує шкідливий Захід, — демократію та вільну економіку. Путін так і не зміг створити нову країну, тому нав'язує ерзац старої, сподіваючись, що і його прах не розтопчуть, а вшанують і заквітчають.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.