Сирійське кіно про страту "російського агента"

6 коментувати
За день до виступу Путіна в інтернеті з'явилось відео, на якому бойовик ІДІЛ "відрізає" голову "російському агенту". Бойовик, як не дивно, вдягнений у військову форму російського виробництва

Кіно з'явилося якраз під виступ Путіна перед Федеральними зборами Російської Федерації, на якому, включно з гостями, було загалом 1000 осіб. Виступ позаплановий – раптом після інциденту зі збитим російським Су-24 Путіну захотілося в черговий раз показати "кузькіну мать". В короткій, порівняно з попередніми, промові, лише на 56 хвилин, головною темою, звичайно ж, була Туреччина і світовий тероризм, який заважає розвиватися російській демократії. Оскільки слова "тероризм" і "Туреччина" вимовлялося одночасно, ефект був відповідний – в словах Путіна це було одне і те ж. Сирійське кіно стали обговорювати трохи пізніше, але майже завжди або в контексті з полум'яною промовою російського президента, або як доповнення до промови, - пише Олег Панфілов для Крым.реалии

Путін свій виступ почав відразу з тероризму. Він оголосив про присутність у залі вдови збитого Су-24 льотчика і вдови загиблого у вертольоті морського піхотинця, уточнивши, що вони "втратили чоловіків у війні з терором". Тобто, Путін назвав турецьку армію терористами. Далі він говорив про те, що "Росія вже давно на передньому рубежі боротьби з терором", що "це боротьба за свободу, правду і справедливість. За життя людей і майбутнє всієї цивілізації". Путін згадав про Беслан, і Театральний центр в Москві, московське метро і потяг "Невський експрес", вибухи московських будинків, правда, забувши сказати, що винуватці так і не знайдені і хто ці терористи – досі не відомо.

У Путіна досвідчений спічрайтер, який пише за нього тексти виступів. Важливо, щоб слухачі після нагадування про страшні трагедії одразу ж почули про те, як погано веде себе Туреччина. Щоб у пам'яті склалося зіставлення – Туреччина і тероризм. Путін продовжує: "Ми знаємо, наприклад, хто в Туреччині набиває свою кишеню і дає заробити терористам на продажі награбованої в Сирії нафти. Саме на ці гроші бандити вербують найманців, закуповують зброю, організовують нелюдські теракти, спрямовані проти наших громадян, проти громадян Франції, Лівану, Малі, інших держав. Ми пам'ятаємо і те, що саме в Туреччині ховалися і отримували моральну, матеріальну підтримку бойовики, які орудували на Північному Кавказі в 90-х і 2000-х роках. І зараз ще їх там помічаємо". Все готово, тепер люди, хто слухав промову Путіна, точно знають, що Туреччина – терористична країна, від якої страждає півсвіту.

Швидше за все, "кіно" повинно було доповнювати полум'яну промову російського вождя про тероризм, ілюструючи жахливість цього явища

Путін чудово розуміє, що на ці звинувачення Туреччина відповість і спробував згладити конфуз: "Між тим, турецький народ – добрий, працьовитий і талановитий. В Туреччині у нас багато давніх і надійних друзів. І підкреслю: вони повинні знати, що ми не ставимо знак рівності між ними та частиною сьогоднішньої керівної верхівки, яка несе пряму відповідальність за загибель наших військовослужбовців у Сирії". Точно так само Путін останні роки говорив про Грузію – Саакашвілі поганий, а грузинський народ хороший, ми їх любимо. Наче воювала російська армія в Цхінвалі не з грузинським народом, а з Саакашвілі, а вбивала грузинських солдат випадково і як би ненароком.

Це традиції радянського лицемірства, коли всі кремлівські вожді сварилися з західними лідерами, але постійно говорили, що нічого не мають проти звичайних французів, німців чи англійців. Ніби простий народ обирає собі лідерів. Путін назвав відповідь Туреччини "пособництвом терористам": "Нехай знають це ті в Туреччині, хто стріляв у спину нашим льотчикам, хто лицемірно намагається виправдати себе, свої дії і прикрити злочини терористів". Далі він пішов на принципове порушення етики щодо ісламу – не будучи мусульманином він послався на Аллаха: "Тільки, мабуть, Аллах знає, навіщо вони це зробили. І, мабуть, Аллах вирішив покарати керівну кліку в Туреччині, позбавивши її розуму". Більшу образу для мусульманина вигадати складно, але Путін ці слова вимовив свідомо.

За день до виступу Путіна в інтернеті з'явилось відео, на якому бойовик ІДІЛ "відрізає" голову "російському агенту". Бойовик, як не дивно, одягнений у військову форму російського виробництва, в якій російський спецназ вже півтора року воює в Східній Україні, в ній же захоплював Крим. Це вже не перший раз, коли ІДІЛівці красуються в російській формі. Як стверджується у відео, жертву звуть Магомед Хасієв і, як уточнив Рамзан Кадиров – він чеченець. Пізніше з'ясувалося, що справжнє ім'я 23-річного "чеченця" Євген Юдін та він народився в Челябінській області, в 2012 році нібито був усиновлений чеченкою Мархою Хасієвою. За іншими джерелами, він був усиновлений в 14 років, а в публікації сайту LiveNews говориться, що, Женя Юдін в 10-річному віці в дитячому будинку (!) "сам прийняв іслам" і "обрав собі ім'я Магомед". Тобто – без наставника, без учителя, без рекомендацій, як це заведено для навернення до ісламу.

Російські ЗМІ вже написали стільки всяких подробиць з життя і жертви і ката, що розібратися – де реальність, а де вигадки – не видається можливим. З другим героєм ще складніше. Бойовик ІДІЛ теж виявився етнічним росіянином, які народилися в Ямало-Ненецькому автономному окрузі 28 років тому, звуть Анатолій Землянка. У російських газетах повідомляється, що він знаходиться в Сирії з 2013 року. Журналісти спробували відновити його біографію: жив в Ноябрьському, займався карате, був скромним і тихим. В інтересі до ісламу помічений не був. Поїхав в ІДІЛ, але яким чином і як – не повідомляється. Місцева прокуратура і поліція зберігають мовчання. Рамзан Кадиров пообіцяв помститися за вбивство Хасіева-Юдіна. У всій цій історії так багато пропаганди, яка затьмарює реальність, що неможливо зараз уявити об'єктивну картину. Але чомусь ця історія спливла за день до виступу Путіна.

Швидше за все, "кіно" мало доповнювати полум'яну промову російського вождя про тероризм, ілюструючи жахливість цього явища. Насправді, якщо уважно подивитися відео, то сцена страти виглядала талановитою постановкою – жертва в червоному комбінезоні, знімали три камери як мінімум, видно постановочне освітлення, професійні перебивки, рух зіниць – спочатку Хасієв-Юдін читає текст, потім точно так само – з перебивками і з різних ракурсів читає текст Толік.

Тексти вимовляються навмисно пафосно, щоб глядач завмер від жаху трагедії. Хасієв-Юдін у своєму "останньому слові" згадує ФСБ вісім раз для того, щоб в пам'яті закріпилася ця абревіатура, дев'ять разів називає "ФСБешника Шаміля", тричі "зв'язкового Гранта". Але у відео, так професійно знятому, стали звучати драматургічні безглуздості: наприклад, про те, що він, Хасієв-Юдін 2-3 тижні оформляв, маючи такі зв'язки з ФСБ, закордонний паспорт. Або раптом брати, за якими йому доручила стежити ФСБ, вже стали "шахідами", тобто, пішли в інший світ. Отже, питати нема з кого.

Толік Землянка теж говорить завчений текст, трохи збивається, як поганий актор – але знову працюють дві або три камери – знімають різні плани. Він навмисно вимовляє слова з акцентом – ось який я крутий "ісламіст", хоча знаходиться в ІДІЛ лише два роки. Сцена страти – чудова, професійно зроблена постановка – на березі чи то до моря, чи широкої річки.

У ролику присутня рука майстра – професійного монтажера, який добре використовує різні ракурси, великі плани доглянутих рук жертви, проїзди камери знизу-вгору, зліва направо, і інші премудрості, характерні для професійного кіно. В кадрі кілька разів з'являються наручники, застебнуті на зап'ястях жертви, але на самих зап'ястях – ані сліду, ані почервоніння, ані гематом, так не буває. Червоні комбінезони, в яких одягнені всі жертви ІДІЛ, як ніби зшиті на замовлення на і тій самій російській швейній фабриці, і колір вдалий, запам'ятовується, як у радянській пропаганді – завжди була червона пляма від зірки, прапора чи палаючої заграви вічної боротьби комуністів. Червона пляма легко відкладається в пам'яті і завжди з чимось асоціюється, в цьому випадку з жертвами ІДІЛ.

Нарешті, сама кара показана побіжно, як несуттєва деталь у цьому пропагандистському ролику. Толік Землянка ріже горло Жені Юдіну, як ковбасу, хоча професійні кати так не зроблять – ріжуть зазвичай від вуха до вуха, розсікаючи сонну артерію. В принципі, в кадрі і не зрозуміло – чи різав Толік Юдіну горло або зображував кару. Абсолютно не зрозуміло, де відбувається дійство: велика частина ролика знята в професійній студії – з хорошим підсвічуванням і звукозаписною апаратурою. Друга сцена викликає багато питань – що за річка і де вона знаходиться. Запам'ятовуються ще кілька кадрів – профіль Путіна і професійна заставка з титрами. Чи то в ІДІЛ є випускники ВДІК, то самі терористи – власники великих кінопремій.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.