Як шкідливі «ісламісти» лякають миролюбних росіян

8 коментувати
Насправді, проблема не в ИГИЛ і не талібів, а тим більше не в Аль-Каїді

Насправді, проблема не в ИГИЛ і не талібів, а тим більше не в Аль-Каїді

Путін програв Україну, програє Сирію, але Росія, як і раніше, так і тепер не може існувати без воєн, постійних вбивств та руйнувань

Заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов заявив, що терористичне угруповання «Ісламська держава» розширює експансію, в її планах поширення активності на Європу, Росію, Центральну та Південно-Східну Азію, - пише Олег Панфілов для Крим.реалії

Років двадцять тому російський ісламознавець Олексій Малашенко прокоментував схожу ситуацію, коли російська пропаганда почала лякати тим, що таліби ось-ось візьмуть Афганістан і доберуться до Москви. Олексій тоді пожартував: «Не доберуться таліби до Москви, замерзнуть по дорозі». Потім лякали Аль-Каїдою, тепер – ІДІЛ, 90 років тому – «басмачами», «душманами». Так, ніби все доречно, як тільки в Росії починається політична криза, тут же з'являються шкідливі «ісламісти» і починають лякати ніжних та миролюбних росіян.

Щодо «миролюбних росіян» – це вже мій жарт. «Страшилки» про талібів з'явилися, коли Кремль начисто програвав першу війну в Чечні. Аль-Каїдою лякати завжди корисно. Тепер, коли Путін програв війну в Україні, раптом у російській пропаганді несподівано і нізвідки з'явився новий герой – ІДІЛ. І вже доблесна ФСБ, правонаступник і послідовник ЧК-НКВС-КДБ, повідомляє про перші затримання. Слідчий комітет Росії запідозрив прихильників ІД у спробі підірвати ханти-мансійську мечеть. Двоє «радикальних ісламістів» Різван Агашірінов і Абдул Магомедалієв підуть під суд, - повідомив офіційному комітету представник відомства Володимир Маркін.

Кров та розруха супроводжують російську історію останні декілька століть

Вчитайтеся – «ханти-мансійську мечеть», хоча насправді все відбувалося в містечку під назвою Пить-Ях. Проникніться цими хвилюючими рядками офіційного повідомлення: «Мова йде про інцидент біля храму в місті Пить-Ях. Він відбувся 25 квітня 2014 року. На стоянці біля мечеті після закінчення п'ятничної молитви загорівся ВАЗ-21015. Спочатку правоохоронці припускали, що причиною стало необережне поводження з вогнем, а пізніше справу кваліфікували як спробу теракту». Так, стараннями СКР «необережне поводження з вогнем» перетворилося на «спробу теракту», коли дізналися, що автомобілем ВАЗ-21015 керують дві людини не з ханти-мансійськими прізвищами Агашірінов і Магомедалієв. У повідомленні СКР нічого не говориться, навіщо двом мусульманам підривати мечеть. І чому казка, складена про подію квітня 2014 року, раптом стала інформаційним приводом для кількох сотень передруків через півтора року. Час підійшов?

Ханти-Мансійський автономний округ зовсім не мусульманський край. Корінне населення – ханти та мансі – як і раніше шаманять, незважаючи на давні, понад 400 років, зусилля РПЦ зліпити з них православних. Як пишуть етнографи, «духами-господарями місць наділялися примітні ділянки навколишньої природи: береги великих озер, печери, височини, острови серед боліт. Духи ці мали видимий образ – будь то гарне дерево, дивовижний камінь, поставлений людиною стовп, або вирізана з дерева фігура». Мусульмани округу – всі приїжджі, заробітчани, в середньому 10-15 відсотків населення. У Ханти-Мансійську – трохи менше, Пить-Ях – понад 15 відсотків. Співвідношення менше, ніж в цілому по Росії, але нікому в голову не приходило підривати мечеті, які в Ханти-Мансійському окрузі були побудовані недавно. І з чого б це сніжний і морозний Ханти-Мансійський округ раптом став центром тероризму? І що пов'язує пальми Алеппо і сибірський ягель?

Товариші з СКР мені нагадали журналістів з «Московського комсомольця», відомі публікацією замітки, якій в пориві пропагандистського ражу був наданий заголовок «Мусульмани моляться своїм богам». У повідомленні СКР нічого не говориться про мотиви. З якого дива мусульмани вирішили підривати своїх одновірців, які виходили з мечеті після п'ятничної молитви. Що їх спонукало? СКР повідомляє нісенітницю і точно знає, що росіяни повірять, оскільки у населення величезної країни, в якій значна частина жителів – мусульмани, відсутні знання про елементарні основи ісламу, християнства чи іудаїзму. Люди як і раніше сприймають послідовників різних конфесій виключно з позиції телевізійних пропагандистів і досі вірять у магію вбитих російських немовлят, як і сто років тому, в чорносотенну пору.

Я не прихильник конспірологічних версій, але одного разу побачив фотографію, на якій іділовець стоїть поруч з страченим, і він одягнений у таку ж форму, в якій красувалися останні півтора року російські «ввічливі чоловічки» в Донбасі і в Криму. Збіг? Можливо. Але як пояснити бездіяльність ФСБ, яка тільки зараз повідомляє про те, що в ІДІЛ перебувають кілька тисяч чоловік. А за словами Путіна, з країн СНД – до семи тисяч осіб. Чому повідомляється тільки зараз і чому не вживалося жодних заходів щодо запобігання? І чому так багато кадрових військових з Росії та інших пострадянських країн раптом захотіли вступити в ІДІЛ? Можу нагадати і про здивування західних країн, які стали задавати Кремлю питання про те, чому російська авіація почала бомбити розташування опозиційних Башару аль-Асаду військ, а не ІДІЛ? І, нарешті, яким чином вже в двадцять п'ятий раз вбивають Абу Омара аш-Шішані (Тархана Батіашвілі)?

Насправді, проблема не в ІДІЛ і не в талібах, а тим більше в Аль-Каїді, з середини 80-х років КДБ почав боротьбу з "ісламськими фундаменталістами". Так, ніби іслам не був в такому ж становищі, що і православні – гнані і переслідувані, позбавлені церков та монастирів. Для Кремля, який завжди жив пропагандою, потрібні зовнішні та внутрішні вороги. Зовнішній ворог постійний – США, Захід, останні десятиліття – НАТО та Євросоюз. Внутрішній ворог змінювався в залежності від настрою спецслужб та інтелекту вождів. Ворогами в різні періоди були «царські посіпаки», «біляки», «куркулі», «басмачі», потім – євреї, кримські татари, чеченці і інгуші, радянські корейці. Євреї довгий час зберігали лідерство, оскільки Росія – країна вічного антисемітизму, останні два десятиліття – кавказці і жителі центрально-азіатських країн.

У випадку з ІДІЛ у кремлівської пропаганди вбивались відразу два «зайця»: внутрішній – різні російські «ісламісти», і зовнішній – власне «ісламська держава». Запитайте самого справжнього чекістського сходознавця з тих, хто писав для Кремля рекомендації для введення військ в Афганістан і Чечню, використання радянської армії в Єгипті і Сирії, і вони вам дадуть відповідь, що загальна «ісламська держава» в сучасному світі – блеф. Ніколи шиїтський Іран не дозволить своїм громадянам навіть думати про об'єднання з Саудівською Аравією або Кувейтом. Занадто різні політичні та економічні погляди та умови, навіть ставлення до зовнішнього світу відрізняється. Але Кремль буде намагатися лякати росіян ще якийсь час, поки є сили і засоби.

На днях вийшла нова книга Крістофа Ройтера Die Schwarze Macht – версія відомого німецького журналіста-ісламознавця про походження ІДІЛ. Як повідомляє «Німецька хвиля», «на його глибоке переконання, кістяк ІД, його основу та керівну ланку складають зовсім не ісламські фанатики, одержимі джихадом та вбиваючі в ім'я ісламу, а згуртована і цілком секуляризована група колишніх армійських офіцерів, співробітників таємної поліції та партійних функціонерів Саддама Хусейна». Якщо це так, то ІДІЛ протримається якийсь час в тренді, а потім зникне за непотрібністю. Кремлю доведеться шукати нове опудало для росіян. Тому Кремль поспішає з творенням нової казки – тепер в небезпеці не тільки вся Європа, але й знову пострадянські країни, насамперед, Центральна Азія. І, само собою, нещасна, вічно гнана Росія.

Виступаючи 16 жовтня на засіданні Ради глав країн СНД в Казахстані, Путін заявив, що "одна з цілей терористів — прорватися в центрально-азійський регіон, важливо бути готовими злагоджено реагувати на такий сценарій". Зробивши паузу, Він додав: "Ситуація там, дійсно, близька до критичної. Терористи різних мастей набирають все більше впливу і не приховують планів щодо подальшої експансії". Думаєте, це власні слова Путіна? Ні, це слова, складені заступником міністра оборони Російської Федерації Анатолієм Антоновим. Він слово в слово повторює вимовлене Путіним. Або, точніше, Путін сказав те, що йому написали в Міноборони Росії. Антонов сказав подробиці: «В Афганістані налічується близько 50 тисяч бойовиків, об'єднаних більш ніж в 4 тисячі загонів і груп різної спрямованості», продемонструвавши дива розвідки, яка провалила радянську окупацію в 1979-1989 роках.

Путін програв Україну, програє Сирію, але Росія, як і раніше, так і тепер не може існувати без воєн, постійних вбивств та руйнувань. Кров і розруха супроводжує російську історію останні декілька століть як невід'ємна частина тієї ідеології, яку в Кремлі називають «русский мир». Або «добросусідство». Або, що ще гірше, позначають смішним радянським словосполученням – «мир у всьому світі». І як коментували колись чехи, «щоб в результаті цієї боротьби за мир не залишилося каменя на камені».

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.