Що Путін пообіцяв росіянам

16 коментувати
Що Путін пообіцяв росіянам
Сказати, що послання Путіна чекали, не можна, його не чекали, як і інші обридлі звернення до народу, що народу не стосувалися

Найдивовижніше з усіх, а в останньому посланні тим більше - похмурі обличчя. Багато хто з присутніх в залі закривали очі, потім помітно боролися з дрімотою, злякано піднімали повіки і боязко озиралися - чи не бачив хто. У багатьох погляди були заворожені, як у кобри на дудочку - вони намагалися слухати кожне слово, кожне «кахи-кахи» вождя. При згадці «ей-ти» хтось моргнув, але зміг стримати сміх. Це було найпохмуріше послання, що називається - послав, так послав, - пише Олег Панфілов для Крим.реалії.

Попередні послання Путіна супроводжувалися чудовими оцінками - скільки разів промова переривалася оплесками, яку кількість погроз на адресу ворогів було вимовлено, скільки разів Путін говорив про «велику» Росію і її роль у світовій політиці. Цього разу він нікого не згадав - ні слова про Україну і Грузію, США начебто не існують і навіть в черговий раз один Ердоган залишений без уваги. Овації були, але якісь рідкі і не часті - всього чотири або п'ять разів. І сама промова швидше нагадувала доповідь «вірного ленінця, дорогого Леоніда Ілліча», у якій багато говорилося про неіснуючі досягнення радянського народного господарства, науки і культури.

Сказати, що послання Путіна чекали, не можна, його не чекали, як і інші обридлі звернення до народу, що народу не стосувалися. Послання гарні в тих країнах, в яких політичні традиції мають на увазі відповідальність за слова та обіцянки. У Росії послання перетворилися на нікому не потрібний ритуал, особливо зараз, коли всі попередні залишилися словоблуддям, а обіцянки хорошого життя перетворилися на порожнечу.

Що міг пообіцяти Путін? Доброї і чесної міжнародної політики - ні, провалена навіть та, що ще зберігалася завдяки люб'язності колишніх партнерів. Санкції не тільки не знімають, а й продовжують, і навіть розширюють коло персональних санкцій. В Європі все більше виявляють фактів спроб безпосереднього впливу російської влади на виборчі процеси. За кілька днів до послання західні країни, не тільки європейські, але і США почали робити реальні кроки по нейтралізації російської пропаганди. Вони нарешті почали усвідомлювати небезпеку пропаганди, раніше поблажливо ставилися до того, як Кремль бреше про війну в Україні, раніше - в Грузії і безпардонно бреше про війну в Сирії.

Це було найпохмуріше послання, що називається  послав, так послав

Вважаю, що спічрайтери Путіна просто не змогли знайти інших пояснень для того, щоб знову переконувати світ у необхідності російської участі в сирійській війні, яка із громадянського конфлікту перетворилася на російсько-сирійський. Участь Туреччини тепер навіть не згадується - після лавірування протягом року від визначень «турецька кліка» до «наш дорогий друже». Як тепер називати Туреччину і її відкриту заяву про те, що вона зробить все, щоб знищити Асада, Путін не знає. Туреччині легше розправитися з сирійським режимом, він по сусідству, Путіну складніше - це зайві витрати, які вже навряд чи повернуться вигодою. Оскільки ніяких інших досягнень у Росії на міжнародній арені за рік не сталося, то і оцінювати, а тим більше загадувати на майбутнє Путін не став, сенсу немає.

Провідне місце в посланні було приділено «п'ятирічкам» - тим досягненням, яких не було, і тим, яких не буде. У радянській риториці накопичений величезний досвід складання текстів, які ні до чого не зобов'язують, головне - добре поставлений з металевим відтінком голос, вчасно витримані паузи, під час яких доповідач повинен уважним поглядом обвести присутніх - розбудити сплячих, відвернути увагу інших від бажання подрімати. У особливо досвідчених чиновників вже давно вироблена своя методика присутності - вони навчилися як коні спати з відкритими очима і навіть уві сні робити розумний і зосереджений вигляд, створюючи повне відчуття ідеологічної співучасті.

Ви не повірите, але через 17 років при владі Путін заговорив про розвиток країни, як ніби спеціально до того планомірно її руйнував, а тепер переконує в тому, що її треба відновити. Насправді так і є, і в цьому посиланні єдина правда, на яку Путін здатний - країна дійсно доведена до стану, дуже близького до того, що переживав Радянський Союз в останні роки свого існування. Привітавши «Єдину Росію» з п'ятнадцятиріччям, Путін заявив, що «потрібно так вибудувати спільну роботу, щоб всі обіцянки, зобов'язання, взяті перед громадянами, були виконані». Тобто, висловлено сподівання на те, що за 15 років нічого не виконувалося, а тепер, він сподівається, буде нарешті виконано.

Якщо уважно перечитувати текст послання, то виявляється якщо не головний, то основний настрій - відчай. Або навіть безвихідь - стільки років пройшли даремно - ні досягнень, ні результатів, але тепер всі як один росіяни повинні стиснути кулаки і зціпити зуби, і щоб жодна корова не залишилася без високих надоїв, жодне нанодосягнення не залишилося не осміяним. Як і попередні радянські вожді, Путін ставить завдання, наприклад, це - «наступний 2017 рік оголошено Роком екології» і потім - «доручаю уряду підготувати програми заощадження унікальних природних символів Росії, таких як Волга, Байкал, на Алтаї». Програми заощадження повинні бути щоденною рутинною роботою уряду, але вся радянська, а тепер російська державна діяльність будувалася на нездійсненних дорученнях і компанійщині. Як може президент найбільшої країни в світі говорити про речі, які насправді повинні бути зрозумілі не тільки будь-якому міністру, але і чиновникам всіх рівнів - «по всій країні треба зайнятися прибиранням забруднених територій, ліквідувати сміттєзвалища, на які перетворилися околиці багатьох населених пунктів» . Воістину, він батько всіх бомжів і захисник каналізації по всій Росії.

Слухаючи Путіна в прямому ефірі неможливо було позбутися відчуття, що ти підглядаєш за зборами співробітників ЖЕКу, на яких злий, але мудрий начальник розвішує «люлей» за погану роботу. Чому Путін тільки зараз заговорив про будівництво доріг? Про зростання промислового виробництва Путін сказав чотири рази в трьох абзацах, що таємниче слово «зростання» запам'ятаться, і наступні роки люди будуть згадувати про «зростання», як колись кілька років згадували про нездійснений «план Путіна». Тільки він сказав про «необхідність націлити галузь на випуск сучасної конкурентоспроможної цивільної продукції для медицини, енергетики, авіації і суднобудування, космосу, інших високотехнологічних галузей», як через кілька годин на території Туви впав вантажний космічний корабель. Коли Путін виголосив «ей-ті технології», то уявляю, скільки людей напружилося, підозрюючи, що в Росії було винайдено щось нове. Виявилося, все набагато банальніше, нагадує радянський анекдот про Брежнєва, який прийняв олімпійські кільця за букви «о» - тексті офіційного сайту написано «IT-технології».

З усього величезного на 1 годину 13 хвилин тексту аналітикам вдалося виділити кілька тем, і серед них найдивовижніша - про корупцію. Корупція в Росії така ж давня традиція, як «лаптем щі сьорбати», корупціонери завжди були, є і, швидше за все, будуть. Найпомітнішим корупціонером в історії Росії останніх трьохсот років був Олександр Меншиков, фаворит і права рука Петра Першого, обласканий увагою і нагородами імператора. Точно так само можна сказати про оточення самого Путіна, навколо якого зібралися найяскравіші корупціонери сучасності - від генпрокурора Чайки до членів кооперативу «Озеро». І тому не дивні слова: «шановні колеги, вашу увагу на це і сказати, що боротьба з корупцією - це не шоу, вона вимагає професіоналізму, серйозності і відповідальності». У цих словах немає твердження, що з корупцією буде покінчено, Путін просто закликав не шуміти.

Приблизно в такому ж стилі і настрої Путін говорив про «свободу слова», про своє розуміння «демократії». Але над єдиним ім'ям, яке вимовив Путін, варто задуматися, це філософ Олексій Лосєв. Він був згаданий відразу ж після абзацу про те, що гряде століття більшовицької революції 1917 року, з уточненням, що «російське суспільство потребує об'єктивного, чесного, глибокого аналізу цих подій». Тож не дивно, що в путінському тексті невідомі спічрайтери використовували тільки одне речення Лосєва, який, як і тисячі російських мислителів, теж говорив про долю батьківщини. Путін чомусь використав цитату Лосева для своїх потреб, закликаючи уникнути чвар в оцінці більшовицького перевороту. І як завжди Путін не згадав один з найогидніших фактів в житті професора Лосєва - арешт разом з дружиною в 1930 році, вирок і заслання на будівництво Біломорканалу, де вчений повністю втратив зір. Тільки за те, що в книзі «Діалектика світу» він відкидав марксизм і офіційну філософію - діалектичний матеріалізм. У російській історії було багато чудових учених, але рідко хто не удостоювався «милості» влади, царської чи більшовицької, сиділи в тюрмах або перебували на каторзі, а то і зовсім були страчені. Але Путін про це говорити не буде.

Нарешті, як наслідок кожного послання - компанія підлабузників, які співають дифірамби Путіну. І цього разу їх було багато, але найвідвертішим було порівняння колишнього лікаря на прізвисько Хірург: «Коли він говорив про згуртованість і єдність країни, мені чомусь спало на думку Євангеліє від Матвія, глава 12, де сказано, що будь-яке царство, поділене супроти себе, запустіє ... Таке відчуття, що він дійсно російський цар, помазаник, - зізнався Хірург. - Його промова пронизана турботою про людей. А де Бог - там любов. Від нього любов виходить - до людей, до країни ».

Пронизана країна буде якийсь час обговорювати порожні слова Путіна, потім забудеться в щоденних турботах і проблемах, а спічрайтери напевно вже шукають в працях російських вчених слова, які обов'язково помістять в текст виступу людини, яка напевно не знає про існування Олексія Лосєва, а якщо б і знала, то ніколи б не приводила його думки на підтвердження своїх - потрібно мати совість, щоб говорити про любов вченого до країни, яка над ним знущалася.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.