Який світ будує Володимир Путін

4 коментувати
Російський вождь вірить придворним казкарям, які розповідають, як увесь світ з нетерпінням чекає, коли вони братимуть участь у процесі вставання з колін

І до Путіна було багато імперіалістів: Рюриковичі просто «розширювали володіння», Романови почали створювати Російську імперію, більшовики – радянську. У Путіна – свій шлях, майбутню територію він називає «русский мир». Навряд чи йому вдасться, але, як казали радянські філософи, «наявна тенденція». Насправді, крім радянської імперії, робилася спроба створити щось більше, схоже на те, про що співали більшовики – «мировой пожар раздуем». Добре, не вийшло, інакше в злиднях і репресіях довелося б жити значно більшій кількості людей, аніж зараз, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Вже давно зрозуміло, що Путін не любить реальну історію, йому подобається тільки та, що підноситься придворними казкарями, які розповідають російському вождю, як увесь світ з нетерпінням чекає, коли вони братимуть участь у процесі вставання з колін. Йому подобаються історії тільки зі щасливим кінцем і зовсім не подобаються нещасливі: «Я дійсно сказав, що вважаю розпад Радянського Союзу величезною трагедією XX століття. Знаєте, чому? Насамперед, тому, що одразу за межами Російської Федерації виявилися 25 млн російських людей. Вони жили в єдиній країні і раптом опинилися за кордоном». Щоб ні у кого не виникало сумнівів у його поганому ставленні до розвалу СРСР, він почав будувати свою власну імперію.

Вже зараз зрозуміло, що на Путіна чекає невдача. Не тому, що не вміє, а тому, що не знає історії. Більшовикам у 1920-х роках вдалося захопити більшу частину окраїн Російської імперії, але вони хотіли більшого, вважаючи, що весь світ чекає того щастя, яке проголошували ідеологи марксизму-ленінізму. Вони старалися, і відразу в кількох країнах були створені кілька десятків радянських республік, які проіснували до щастя недовго – поширення «червоної чуми» на весь світ вдалося припинити. Друга спроба була зроблена в 1940-х роках, після Другої світової війни, коли на територіях, «визволених» Червоною армією країн Східної і Центральної Європи, були створені прорадянські режими.

Після лютневої революції 1917 року було відразу кілька спроб створити незалежні держави, тоді ще без більшовиків. Наприклад, «Румчерод» – Центральний виконавчий комітет Рад Румунського фронту, Чорноморського флоту і Одеси, контролюючий або претендує на контроль над Херсонською, Бессарабською, Таврійською, частиною Подільської та Волинської губерній колишньої Російської імперії. 23 травня 1917 року був створений, а через шість місяців, 16 грудня був розпущений. Замість нього був скликаний другий «Румчерод», визнав Радянську владу. Обговорювався також проект «Міжмор'я» – конфедеративна держава, яке включало б Польщу, Україну, Білорусь, Литву, Латвію, Естонію, Молдову, Угорщину, Румунію, Югославію, Чехословаччину, а також, можливо, Фінляндію, – висунутий Юзефом Пілсудським після Першої світової війни. Розбіжності не дали здійснитися проекту.

В 1920-1921 роках існував Польсько-грузинський союз: це була не держава, але тісні союзницькі відносини між Республікою Польща та Демократичною Республікою Грузія в той час. Після захоплення Грузії Червоною армією в лютому 1921 року Польща врятувала і прихистила багатьох офіцерів грузинської армії. Окрім незалежної Грузії, на окраїнах колишньої Російської імперії з'являлися нові держави – Фінляндія і Польща, Грузія, Вірменія і Азербайджан, Україна і Білорусь. Всі вони в період з 1918 по 1921 роки були повністю або частково захоплені Червоною армією. Більшовики почали роздувати «світову пожежу».

У Путіна – свій шлях, майбутню територію він називає «русский мир»

Після більшовицької революції першою територією, за задумом Леніна, яка повинна була стати радянською була Україна. Однак Українська Народна Республіка Рад розглядалася більшовиками не як самостійна, а в складі Росії та повністю вона називалася по-радянськи витіювато – Українська Народна Республіка Рад робітничих, селянських, солдатських і козацьких депутатів. Існувала з 17 грудня 1917 року до квітня 1918 року.

Другою жертвою став естонський острів Найссаара, де була проголошена Радянська республіка матросів і будівельників, що проіснувала з грудня 1917 року по 26 лютого 1918 року. Наступною жертвою став нереалізований проект щодо створення у складі РРФСР Штату Ідель-Урал (Уфімська губернія, частина Казанської, Симбірської, Самарської, Оренбурзької, Пермської, Вятської губернії). Проголошений Штат 2-м Всеросійським мусульманським військовим з'їздом у Казані 21 січня 1918 року, проте незабаром ініціатори розділилися на таких, що підтримували більшовиків і таких, що проголосили республіку в складі Радянської Росії та «буржуазних націоналістів», які емігрували на Захід.

У 1918 році більшовики поспішали: з 1 січня по 7 липня 1918 року існувала Ставропольська Радянська Республіка, 6 січня 1918 року в латвійському місті Валка Виконавчий комітет Ради робочих, солдатських і безземельних депутатів Латвії (Ісколат) прийняв декларацію про самовизначення Латвії у складі Радянської Росії, 22 січня 1918 року на засіданні Ради Соціал-демократичної партії Фінляндії прийнято рішення утворити «Виконавчий комітет фінляндських робітників», який підготував план перевороту. Однак майбутній маршал Карл Маннергейм зруйнував плани більшовиків і практично розбив загони червоних.

Втративши Фінляндію, більшовики зосередили сили на півдні: 31 січня 1918 року була проголошена Одеська радянська республіка, що існувала на частині території Херсонської та Бесарабської губерній лише три місяці. Два місяці, з лютого по березень, існувала Донецько-Криворізька радянська республіка. На три місяці (березень-травень 1918 року) було проголошено Чорноморську Радянську Республіку з центром у Новоросійську. 17 березня було оголошено про створення Терської Радянської Республіки з центром у П'ятигорську, потім у Владикавказі, вона проіснувала 11 місяців. У Криму більшовики на півтора місяці проголосили Радянську Соціалістичну Республіку Тавриди. 22 березня оголошено про створення Татаро-Башкирської Радянської Республіки, але вона була лише на папері через розпочату громадянську війну.

У 1918 році більшовиками були створені: Донська Радянська Республіка (23 березня по 4 травня), Кубанська Радянська Республіка (13 квітня – 30 травня), Туркестанська Радянська Федеративна Республіка (30 квітня 1918 по 27 жовтня 1924 роки), Кубано-Чорноморська Радянська Республіка (30 травня – 6 липня),Соціалістична Радянська Республіка Латвія (1918 – 1920),Північно-Кавказька Радянська Республіка (7 липня – грудень),Тарнобжегская Республіка у Галичині (1918 – 1919), Естляндська Трудова Комуна в Нарві (29 листопада 1918 року – 18 січня 1919 року). Литовська радянська республіка утворена 16 грудня 1918 року, 27 лютого 1919 року постановою ЦК РКП (б) була об'єднана в маріонеткову Литовсько-Білоруську Радянську Соціалістичну Республіку (Літбел).

У 1919 році більшовики почали розширювати географію – в Європу й Азію. У період з 21 березня до 6 серпня, лише 133 дні, існувала Угорська Радянська Республіка, на два тижні, від 13 квітня до 1 травня, в Мюнхені була проголошена Баварська Радянська Республіка. З 15 до 27 квітня в Ламериці на південному заході Ірландії існувала самопроголошена радянська республіка Лимерікська рада. 28 квітня – 26 червня була Кримська Радянська Соціалістична Республіка, з 11 травня до вересня – Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка. У Ленкоранском повіті Бакинської губернії на півдні Азербайджану на трохи більше двох місяців (15 травня – 23 липня) більшовики проголосили Муганскую Радянську Республіку. Три тижні, з 16 червня до 7 липня, проіснувала у південній та східній Словаччині зі столицею в місті Прешов Словацька Радянська республіка. Цьому сприяла Червона гвардія Угорської Радянської Республіки, яка зайняла південну частину Словаччини, що проголошувалася в межах Угорської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки. Нарешті, 10 листопада Страсбурзька Рада на окупованій Німеччиною території оголосила про створення Ельзаської Радянської Республіки, яка 22 листопада припинила своє існування після повернення Нижнього і Верхнього Рейну Франції.

У 1920 році більшовики продовжили «розпалювати світову пожежу», захоплюючи нові території. У 1920-1922 роках була створена Далекосхідна Республіка. 26 квітня, після зречення хана Хорезму, була створена Хорезмська Народна Радянська Республіка. Росія визнала незалежність Хорезма, але в жовтні 1923 року республіка була захоплена Червоною армією. З 8 червня 1920 по 25 липня 1923 роки існувала Карельська Трудова Комуна, в липні 1920 з'явилася Нахічеванська Радянська Республіка. На три тижні, з 30 липня по 20 серпня, проголошена Польська Радянська Республіка, яка формально існувала на підконтрольній більшовиками частині території Польщі, а керівництво перебувало в Смоленську і Білостоці. 10 вересня 1920 року в Баку було проведено 1 з'їзд Комуністичної партії Туреччини, але спроба створити в Туреччині радянську республіку провалилася. Вийшло на території Персії, де в остані (області) Гилян з червня 1920-го по вересень 1921 року була гилянська Радянська Соціалістична Республіка, відома також як гилянська республіка або Персидська Радянська Республіка. З 15 липня до 23 вересня в межах області Південно-західного фронту Червоної Армії зі столицею в місті Тернополі була проголошена Галицька Соціалістична Радянська Республіка. Після ліквідації Бухарського емірату 2 вересня була утворена Бухарська Народна Радянська Республіка, також знищена радянською владою.

Останній етап раннього створення радянської імперії припав 1921 рік. 2 березня в шахтарському місті Лабінов, тоді в складі Італії, зараз місто в Хорватії, проголошена Лабинька Республіка, яка проіснувала всього п'ять тижнів. 14 серпня була створена Тувінська Народна Республіка, в 1944 році вже як Тувінська АТ включена до складу РРФСР. На два тижні вистачило Сербско-Угорської Республіки Бараняча-Байя, проголошеної 14 серпня. Нарешті 11 вересня 1931 була створена Китайська Радянська Республіка і Тимчасовий радянський уряд - радянська республіка під керівництвом Комуністичної партії Китаю, що існувала до 1934 року на півдні Центрального Китаю. 6 червня 1932 року створена Соціалістична республіка Чилі, проголошена ліворадикальною військовою хунтою. Вона проіснувала 12 днів.

Крім цих тимчасових республік, час існування яких - від 12 днів до декількох місяців, були створені радянські соціалістичні республіки, майбутня основа Радянського Союзу або, як називали пропагандисти, 15 сестер, яких спочатку було 16. Тоді у більшовиків не вистачало коштів і армії, щоб захоплювати великі території. Їх тимчасові перемоги грунтувалися на ентузіазмі населення, яке повірило гарненьким казкам про «загальне щастя», але швидко розкусило, що таке «червона чума», нищівна для культури предків, релігії, мови і приватної власності.

Друга світова війна підштовхнула радянських комуністів до нових захоплень, вже під гаслами «звільнення від німецького нацизму». Окуповані країни Східної і Центральної Європи сорок з гаком років боролися за звільнення від радянського тоталітаризму. З початку 1990-х років нова Росія знову почала відтворювати імперію, ініціюючи сепаратистські конфлікти, активно в них беручи участь. З появою в Кремлі Путіна бажання «розпалити світову пожежу» виникло знову, російські танки з'явилися в Грузії, Україні, Сирії.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.