Росія – ток-шоу, а не країна

3 коментувати
Раз в рік Путін задає тон, ось вже 16 років намагаючись виразно повідомити росіянам про те, яким він бачить процес вставання з колін

Заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов в минулу середу несподівано заявив, що «Росія зацікавлена в тому, щоб навколо знаходилися «стабільні процвітаючі держави». Уявляєте, так і сказав – «процвітаючі». А ще він запропонував «вивчити «кольорові революції» в Україні і в Грузії, щоб зробити правильні висновки». Не спокушайтеся, доктор політичних наук Антонов не мав на увазі вивчення розвитку демократії або, наприклад, свободи слова, він мав на увазі ось що: «Те, що у нас є на Близькому Сході, ну і сумний досвід в Грузії, сумний досвід в Україні повинен бути вивчений і зроблені правильні висновки для держав». Тобто, сумний, як він думає, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Незвичайно вже те, що російський дипломат, призначений займатися міжнародними справами в міністерстві оборони, запропонував «вивчити» – дієслово зовсім незвичне для військового відомства, у якого всі операції схожі один на одного з часів Першої кінної. Вивчати звичайно треба, але лякають визначення – «правильні висновки» і «сумний досвід». Саме незвичайне і смішне – «стабільні процвітаючі держави», їх неможливо знайти поряд з Росією, тим більше, якщо там вже побував російський кирзовий чобіт. Стабільність і процвітання – це те, що, по-перше, не загрожує Росії в найближчому майбутньому, по-друге, бути поруч з Росією «стабільною і процвітаючою» державою просто небезпечно – рано чи пізно у Кремля проявиться заздрість і бажання помститися за благополуччя.

Анатолій Антонов три роки тому захистив докторську дисертацію під двозначною назвою «Контроль над ядерним озброєнням як фактор забезпечення національної і міжнародної безпеки». Проте напрям, який йому доручено в Міністерстві оборони Росії, провалено – тепер немає ні зв'язків з НАТО, ніякого сенсу від ОДКБ, інших міжнародних зв'язків не спостерігається. Тим не менш, товариш Антонов вирішив включитися в ток-шоу «Росія», метою якого переконати власне населення і переконати світову спільноту в тому, що Росія – дуже цінна з міжнародної точки зору освіту. Одна проблема – з вересня 2015 року Антонов включений в санкційний список України.

Анатолій Антонов – дрібний шоумен, якщо уявити собі аудиторію, для якої обговорюються ці дивні і нічого не значущі слова. Головний шоумен, звичайно, це сам Путін. Раз на рік він задає тон, по 3-4 години вишукуючи в своїй голові думки, щоб постаратися виразно повідомити росіянам про те, яким він бачить процес вставання з колін, вже 16 років. Перші роки до нього прислухалися, слова вивчали, вираження аналізували. Думали, що слухають великого політичного діяча, який впливає на світові процеси, погодні умови і рух тектонічних платформ. Згодом, а точніше, з серпня 2008 року, стали не прислухатися, а вслухатися в мову вождя, в інтонаціях якого раптом стало чути металевий скрегіт і звук перегорілої лампочки. Путін все більше нагадував свого колегу з центру Європи в 30-х роках минулого століття. Європейські політики посміливіше так і сказали – вилитий Гітлер.

Шоу в Росії роблять не для самого шоу, а як частину пропаганди

Але шоу тривало. Налякати світове співтовариство не вдалося, і, як розповідав президент Саакашвілі, в серпні 2008 року в порту Батумі пришвартувалися американські кораблі, спочатку есмінець USS McFaul, потім катер берегової охорони США «Dallas» з вантажем гуманітарної допомоги – «вантаж» зняли на берег, і він своїм ходом пішов на базу». Шоумену Путіну нічого не залишалося, як згорнути свою 58-у армію і забратися геть. Тоді казус спробували погасити визнанням «незалежності» Абхазії і «Південної Осетії», що формально вже було – Росія окупувала ці частини Грузії ще у 1993 році. Чого тільки шоумен Путін не витворяв, нестриманість видавала в ньому пацана з підворіття, коли він погрожував підвісити Саакашвілі за матню.

Проходили роки, і тепер вже Путін виглядав таким, що висить, як маріонетка, на мотузочках, розмахуючи безпричинно ногами, але, як і раніше, зображуючи із себе видатного діяча сучасності. Останнім його поява на публіці була найсірішою і абсолютно, як говорили в його пітерському підворітті, безпонтовою. Куди подівся той великий діяч з палаючими очима? Де він, «мочащий в сортирі» борець з чужим тероризмом?

Шоу в Росії роблять не для самого шоу, а як частину пропаганди, з певною метою. Наприклад, щотижня на передачі по декількох каналах запрошують одних і тих же – Проханова, Жириновського, Леонтьєва, Слуцького, Пушкова, Маркова, Багдасарова та інших прогресивних зколінпостійновстаючих діячів «русского мира». Між собою вони зображують дискусію, гаряче сперечаються, іноді кидаються предметами, іноді їм, як мишу в серпентарій, кидають якогось поляка чи литовця – вони його мучать так, ніби труп гостя буде означати перемогу «русского мира» над усім іншим.

Ще одна мета 16-річного шоу – переконати в тому, що «русский мир» краще всіх. Переконати не іноземців – вони не розуміли Росію, так і не зрозуміють ніколи, Путін переконує росіян. Доводів вкрай мало, більша частина радянських міфів про те, що Росія – сама-сама, різна нісенітниця на зразок першого радіо або паровоза, вже не проходить, росіяни самі не вірять. Про російську «непереможну» зброю теж не виходить – ні в Грузії, ні в Україні, ні в Сирії. Пропаганда намагається, але результат той же – літаки збивають, танки спалюють. Ніякого бліцкригу не вийшло ніде, як, втім, і не виходило ніколи, Другу світову перемогла коаліція союзників, а не великий генералісимус-злочинець Сталін. Про війну і 9 травня – окреме ток-шоу, воно відбувається раз на рік: вже і живих ветеранів немає, а хтось в орденах і медалях, в гімнастерках і чоботях все крокує і крокує по Червоній площі.

Тема шоу останніх місяців – санкції. Майже половина росіян не розуміє, в чому полягають введені Заходом санкції. До такого висновку дійшли соціологи з Фонду Громадська Думка, опитавши громадян у 104 населених пунктах Росії. На питання «Про які саме санкції проти Росії ви знаєте, чули?» 40% респондентів відповіли, що обмеження з боку Заходу полягають у «обмеженні на постачання продуктів харчування». Опитування проводилося в березні 2016 року. Тобто, шоумени постаралися і переконали росіян, що це не Путін забороняє продукти, а самі експортери. За сім місяців до цього, в серпні 2015 року, згідно дослідження «Левада-Центру», 40 відсотків росіян вважають неправильним знищення «несанкціонних» продуктів.

Нещодавно Російська академія народного господарства і державної служби при Президенті Росії (РАНГіДС) підготувала черговий випуск щомісячного Моніторингу соціально-економічного стану та самопочуття населення. Дані за рік, з березня по березень 2015-2016 років вказали в тому числі на те, що в Росії вперше за вісім років частка продовольчих товарів перевищила частку непродовольчих – 50,1% та 49,9% обсягу роздрібної торгівлі товарами відповідно. Іншими словами, росіяни стали більше витрачати на їжу, ніж на одяг. Головна російська зброя в санкційній війні – продовольче ембарго – неефективна, – заявили експерти РАНГіДС.

Наступна частина ток-шоу – Російська православна церква (РПЦ). Не релігія взагалі, не іслам, іудаїзм або буддизм, а православ'я, неконституційним чином стало державною конфесією. Православні ієрархи лізуть туди, куди їм не треба, не варто і ні до чого. Про душі росіян вони вже давно забули, їм більше подобається лікувати змучені душі російських корупціонерів. Російські священики вже мають досвід «впливу» на водні стихії, облітаючи затоплені території на вертольотах. Тепер під Омськом вони плавають з іконами на гумових човнах, вважаючи, що Господь почує і пожаліє. Тобто, коли російські бульдозери тиснуть «несакціонні» продукти, РПЦ на питання богослов'я і впливу на російську психіатрію не звертають уваги. В РПЦ не знають Біблії, не знають Євангелія, інакше б нагадали своєму президенту, що праця селянина, сівача і землероба, виноградаря та рибалки в християнстві шанована і поважана. Як і продукти, що неодноразово згадуються в Біблії. «Несанкціонні» отруєні продукти, неякісні? Ні, вони стали лише жертвою Путіна – знищувати чужу працю, мстити і насолоджуватися вседозволеністю. Ні в одній релігії не заохочується знищення праці селянина, дозволяється тільки в жахливій ідеології під назвою «русский мир».

Друга частина ток-шоу «РПЦ і комунізм» як і раніше не залишає надій на швидке одужання росіян. Путін хвалить Сталіна. Сталіна хвалить і патріарх Кирило. А Ленін і зовсім – «живіший за всіх живих». РПЦ мовчить з приводу поховання мумії вождя пролетаріату, а росіянам, здається, вже набридло. При відповіді на пряме запитання про те, як слід вчинити з тілом Леніна, 60% в цілому висловили згоду з тим, що його необхідно віддати землі, в тому числі 36% виступають за якнайшвидше перепоховання на кладовищі, а 24% пропонують почекати, поки піде покоління, для якого він дорогий, а потім вже прийняти рішення про поховання. За збереження «статус-кво» виступають 32% опитаних», — заявили соціологи ВЦВГД, провівши нещодавно опитування населення.

При цьому 65% опитаних вважають, що Ленін у своїх діях виходив з інтересів більшості громадян. Інакше вважають 23% респондентів. 20 квітня лідер російських комуністів Геннадій Зюганов, в день народження Адольфа Гітлера (уточню, що Ленін народився 22 квітня), знову став говорити, що Ленін повинен лежати вічно в мавзолеї. Мабуть, пам'ятаючи, як кілька років тому патріарх Кирил вручив йому орден «Слави й честі» III ступеня, товариш Зюганов вирішив відплатити, заявивши, що «першим комуністом був Ісус Христос». РПЦ і зараз не залишилася в боргу і знову зробила комплімент головному комуністові. Керівник прес-служби патріарха Московського і всієї Русі Олександр Волков заявив, що вважає неправильним рішення про скасування першотравневих демонстрацій через Великодень.

Я бне мав би рації, якщо б наполягав на тому, що автором російського ток-шоу є Путін. Справді ним була мумія, Ленін, коли був живим. Потім Сталін. Через 74 роки радянської влади була надія, що ток-шоу більше не буде, буде аналітика, науково-популярна програма. Росіяни почнуть робити конкурентоспроможні літаки і автомобілі, комп'ютери або хоча б швейні машинки. Якщо згадати слова Федора Тютчева про розум, яким не можна зрозуміти Росію, то неможливо уявити, щоб у цій країні коли-небудь закінчилося ток-шоу.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.