Путіна охопив дикий страх

13 коментувати
Російський президент, як і всі диктатори, сподівається врятуватися, оточивши себе півмільйонною армією

В один злощасний для них ранок мешканці Когіди сполошилися від сильного тупоту: це марширувала по вулиці дерев'яна армія Урфіна Джюса. Попереду важливо крокував палісандровий генерал з величезною палицею в руці, за ним йшло військо з капралами перед кожним взводом, - пише грузинський професор Олег Панфілов в колонці для Крим.Реалії.

«Ать, два, раз, два»! – командували капрали, і солдати дружно відбивали крок дерев'яними ступнями. Збоку їхав на ведмеді Урфін Джюс і милувався своїм дерев'яним воїнством.

«Ар-р-мія, стій!» – оглушливо гримнув Лан Пірот, дерев'яні ноги стукнули одна об іншу, і армія зупинилася. Перелякані мешканці села висипалися зі своїх будинків, стояли на ганках і біля воріт.

«Слухайте мене, жителі Когіди! – голосно проголосив Урфін Джюс. – Я оголошую себе правителем Блакитної країни! Сотні років жевуни служили чарівниці Гінгемі. Гінгема загинула, але не зникло її чарівне мистецтво, воно перейшло до мене. Ви бачите цих дерев'яних людей: я зробив і оживив їх. Досить мені сказати слово і моя невразлива дерев'яна армія переб'є вас всіх і зруйнує ваші будинки. Чи визнаєте ви мене своїм повелителем?»

«Визнаємо!» – відповіли жевуни та відчайдушно заридали.

У 1963 році Олександр Волков, за старою радянською звичкою запозичив сюжет у американського письменника Лаймена Баума, який написав чудову книгу про чарівну країну Оз. Однак, як стверджують літературознавці, «Урфін Джюс і його дерев'яні солдати» мають до американської книги непряме відношення. Урфін Джюс, незважаючи на іноземне ім'я, герой цілком собі російський і навіть впізнаваний – звичайний столяр, простого походження, який несподівано виявив у собі диктаторські нахили: завдяки чарівному порошку створив армію дерев'яних солдатів, які підкорили для Урфіна Джюса величезну Блакитну країну. Повелитель армії назвав себе королем Урфіном Першим.

Фінал, як і будь-якої іншої казки – щасливий, населення повстало, і Урфіна Джюса не врятувала величезна армія. Його прототип Володимир Путін, швидше за все, був обділений у дитинстві книгами і казки Олександра Волкова не читав. Якщо взагалі що-небудь читав. Через 16 років засідання в Кремлі у Путіна стався напад паніки, страх, який змушує його робити вчинки, що тільки посилюють його положення. В Росії і так найбільша армія «правоохоронців» – МВС налічує близько 1 мільйона 300 тисяч осіб, з них безпосередньо співробітників внутрішніх справ 907 525, з яких поліцейських – 782 тисячі, інші чиновники, працівники супутніх служб та обслуговуючого персоналу. Росія залишається в числі лідерів рейтингу за кількістю поліцейських на душу населення – 650 співробітників поліції на 100 тисяч жителів, більше лише в Білорусі та Брунеї. Для порівняння у Франції наполовину менше, у США – майже на третину.

Крім МВС, військові підрозділи зі зброєю і технікою має ФСБ, в якій налічується понад 350 тисяч співробітників, чисельність ФСТ засекречена, оцінюється приблизно до 25 тисяч чоловік. Людей, що мають форму і право на носіння зброї, ще кілька сотень тисяч: прокурорські працівники – близько 70 тисяч, митниця – більше 70 тисяч, у МНС працює 371 тисяча осіб (включаючи 19,5 тисяч солдатів Цивільної оборони), протипожежної охорони – ще 280 тисяч. Близько 30 тисяч суддівських працівників – 23172 федеральних суддів судів загальної юрисдикції та 6779 світових суддів. Міграційна служба – 35 тисяч, наркоконтроль – 40 тисяч, судові пристави – близько 30 тисяч, фельд'єгерська служба – 4475 людей, податкова – 166 тисяч, а також понад 150 тисяч чоловік, що працюють в охороні державних корпорацій – РЖД, Газпром, Росатом, Транснафта.

Тепер вбивство, а відкриття вогню без попередження – це насправді вбивство, узаконене

Само собою, найбільшою структурою є міністерство оборони, що налічує 1 мільйон 200 тисяч службовців. Таким чином, загальне число людей у погонах, велика частина з яких має озброєння, багато – сучасну зброю і техніку, налічує приблизно 4 мільйони 600 – 4 мільйони 700 тисяч. Витрати на утримання цієї армії величезні, спрямування, чесно кажучи, майже ніякого – рівень російської армії падає, поліцейських як називали ментами, так і звуть. Дмитро Мєдвєдєв у 2010 році перейменував міліцію в поліцію, залишивши все – форму, статут, самих ментів, витративши величезні гроші на перейменування, виготовлення нових бланків, печаток, табличок. Менти як були, такими і залишилися – реформа в Росії неможлива без зміни системи, всі інші рухи смішні та безглузді.

Тепер Національна гвардія буде налічувати 400 тисяч озброєних людей, які, якщо судити з публікацій, будуть виконувати функції летючих загонів: зібралися більше трьох – розганяємо, по дорозі в автозак з задоволенням лупимо. Встав з плакатиком проти війни – наручники готові, автозак заведений. Вирішили влаштувати демонстрацію – «черемшина» напоготові, баки водометів заповнені. Не сумніваюся, що Путін буде витрачати на нову іграшку величезні гроші, не звертаючи уваги на пенсії та бюджетні зарплати.

Вже зараз російська пропаганда проводить масове залякування населення: «співробітники Національної гвардії будуть мати право на перевірку документів» – а раніше менти не перевіряли? «Службовці Національної гвардії зможуть проводити затримання громадян» – а раніше хіба не могли? «Бійці Національної гвардії отримають право не попереджати про відкриття вогню» – при бажанні менти і раніше стріляли. Але тепер вбивство, а відкриття вогню без попередження – це насправді вбивство, узаконене.

Повідомляється також, що повноваження Національної гвардії будуть перетинатися з ФСБ. А навіщо тоді ФСБ? Нарешті, Віктор Золотов отримав посаду, яка називається «директор і головнокомандувач Федеральної служби військ Національної гвардії», а також місце в Раді безпеки і зарплату федерального міністра. Прес-секретар президента Дмитро Пєсков в розмові з РБК зазначив, що Національна гвардія буде підпорядкована безпосередньо Путіну. Оскільки Путін і генерал армії Золотов разом більше чверті століття, коли разом працювали в оточенні Анатолія Собчака – Путін заступником, Золотов – керівником охорони, то це призначення скоріше схоже на створення особистої армії російського президента. Перепідпорядковувати під себе багато функцій різних силових відомств – це всього лише концентрація сили в одному місці, в одному кулаці.

Російська пропаганда наводить приклади існування підрозділів Національної гвардії в різних країнах, у тому числі і пострадянських, але жодна з них не наділена такими повноваженнями, які отримав Віктор Золотов. У більшості країн підрозділи Національної гвардії виконують функції паркетної варти, крім України, де бійці насправді воюють з російськими терористами. Якщо враховувати всі обставини появи нової структури в Росії, то вона швидше за все нагадує історію створення особистої охорони Гітлера – СС, яка з невеликого підрозділу відданих фюреру людей перетворилася у величезну структуру, підпорядковану рейхсфюреру. Починалося приблизно так само – з патрулювання вулиць, спостереження за порядком, після призначення рейхсфюрером Генріха Гіммлера, структура СС перетворилася на потужну організацію. Підрозділи СС займалися репресіями, зачищали Німеччину від вільнодумців, з початком Другої світової війни СС перетворилося на самостійну армію.

Днями було оголошено про створення нової російської молодіжної військово-патріотичної організації «Юноармія». У Німеччині це теж вже було, називалася організація «Hitlerjugend» – основний постачальник бійців для СС. «Комсомольская правда» дізналася про статут «Юноармії», в якому говориться, наприклад, що в деяких регіонах Росії хлопчаків пропонують приписувати до військових підрозділів з дитинства, тих, кому не виповнилося 18 років, можуть задіяти під час стихійних лих для порятунку постраждалих, охорони будівель від мародерів. Під час бойових дій підлітків пропонується використовувати для роботи в службах тилу, а найбільш підготовлених – в розвідці і навіть як диверсантів.

Всі диктатори прагнули створити підрозділи відданих охоронців. Муаммар Каддафі мав «амазонок» – жіночий загін. У тирана Сиракуз Діонісія I Старшого була охорона зі 600 осіб. У римського імператора Гая Октавія – понад 9000 воїнів, так звані преторіанські когорти. З комуністичних лідерів найбільшу охорону мав Ніколає Чаушеску, але вона не врятувала його. Нинішній «типовий африканський диктатор» – президент Заїру, маршал Мобуту Сесе Секо Куку Нгбенду Ва За Банга також має особисту Національну гвардію, вона допомагає зберігати владу диктатору протягом 51 року.

Особиста охорона Путіна – це не просто озброєні до зубів «командос», що стоять кільцем навколо невеликого тіла. Кількість охоронців залежить не тільки від розмірів країни, але і від ступеня страху особи, яку охороняють. Судячи з усього, Путін почав відчувати жахливий страх – перед населенням, перед НАТО і «бандерівцями», вигаданим ним ІДІЛом та казками, які складають в коридорах російської влади. Він, як і всі диктатори, сподівається врятуватися, оточивши себе півмільйонною армією.

І, нарешті, остання цитата з казки про Урфіна Джюса, яку Путін напевно не читав: «Залізний Дроворуб сказав: «Треба поставити дерев'яним солдатам нові добрі серця!» «Але ж у них і сердець-то немає!» – заперечив Опудало. «Тоді вже я й не знаю, як з ними бути», – засмутився Дроворуб».

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.