Путін залишається один

17 коментувати
Любов до сербів - сучасний російський винахід

Любов до сербів - сучасний російський винахід

У Олександра Вучича є всі шанси підвести Сербію до членства і в ЄС, і в НАТО

«У 2000 році була ідея написати книгу про роль російської пропаганди в операції НАТО на Балканах. Тоді югославський диктатор Мілошевіч добивав співжиття в комуністичній імперії імені Броз Тіто, а диктатор-початківець Путін дуже боявся повторення югославських подій у Росії. Путін щойно зацарював, одночасно з подіями в Косово – як наслідок того, що відбувалося в Югославії з 1991 року. Тепер серби, які пережили нав'язану любов Росії, брехню і обман Кремля, вирішили зробити вибір – на парламентських виборах минулої неділі перемогла партія Олександра Вучича, проєвропейського політика» - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Сербська прогресивна партія чинного прем'єра Олександра Вучича перемогла, але в парламент входить і партія Воїслава Шешеля, сербської націоналіста, і, можливо, ще дві-три проросійські партії. Олександр Вучич став ініціатором проведення позачергових виборів за два роки до закінчення терміну парламенту, щоб спробувати наблизити Сербію до Євросоюзу і НАТО. Почасти це вийшло, але не так блискуче, як передбачалося. Принаймні, в російській блогосфері прихильники «русского мира» засмучені і не приховують гіркоти поразки. Однак радіти половинчастый перемозы Вучича навряд чи варто.

У понеділок Федеріка Могеріні, верховний представник Європейського союзу з закордонних справ і політики безпеки, а також член Єврокомісії щодо переговорів про розширення Євросоюзу Йоганнес Ган висловили задоволення. «Громадяни Сербії показали потужну підтримку стратегічної мети своєї країни приєднатися до ЄС. Вони поклали на переможця – Сербську прогресивну партію та її лідера прем'єр-міністра Олександра Вучича велику відповідальність. Ми з нетерпінням очікуємо формування парламенту у належний час», – було написано в комюніке високопоставлених представників ЄС.

Мілошевич і Путін дуже схожі один на одного

Коментар Департаменту інформації і преси МЗС Росії у зв'язку з виборами в Сербії був дуже лаконічним – «розраховуємо на наступність у його роботі на основі раніше досягнутих позитивних результатів по всьому порядку денному російсько-сербських відносин». Саме це і насторожує активістів «русского мира», який мріє якщо не про світове панування в силу обставин, що склалися, то, принаймні, про продовження балканської гри, в якій Кремль завжди особливе місце приділяв Сербії та Болгарії. Остання, нарешті, рішуче відвернулася від Москви, тепер черга за Сербією.

Слідом за Грузією, Молдовою, Україною та Болгарією, а також після не цілком інтеграційних заяв Мінська й Астани Кремль втрачає свій останній оплот, який безвідмовно дружив протягом багатьох років, з того часу як Слободан Мілошевич у 1991 році став першим президентом Сербії і практично відразу розв'язав дві війни з союзними республіками: зі Словенією і Хорватією. Мілошевич і Путін дуже схожі один на одного, хоча різниця у віці надавала сербському націоналізму перевагу. Обидва – комуністи, обидва будували нову ідеологію: в одного – «русский мир», в іншого – «сербський». Як і Путін, Мілошевич намагався утримати югославську імперію, яка розповзалася. Путін вирішив, що йому пробачать і Чечню, і Грузію, і Дагестан, і Україну. Мілошевич припускав, що йому не пробачать, тому воював відчайдушно, підтримуючи сербський націоналізм, який до середини 90-х років став відвертим нацизмом.

Серби воювали проти всіх: словенців, хорватів, босняків, косовар-албанців, македонців. Тільки чорногорців минула кривава війна, і, найпевніше, тому, що Мілошевич сам родом з Чорногорії. Завдяки російській пропаганді, особливо з початку правління Путіна, коли вона перетворилася на інформаційну зброю, росіяни так і не знають про ті масштабні злочини, в яких звинувачують сербських політиків і військових. Історія Югославії була чимось схожа з російською – з 1918 року це було Королівство Сербів, Хорватів і Словенців; з 1929 р. до початку Другої світової війни – орієнтоване на Захід Королівство Югославія. Після війни владу захопили комуністи на чолі з маршалом Йосипом Броз Тіто, який правив країною до 1980 року.

Вважаю, що нинішні любителі називати сербів братами майже нічого не знають, що в Югославії була офіційна ідеологія, яку і жартома, і всерйоз називали «тітоїзмом». Перш за все, вона має на увазі неприйняття радянського диктату. Довгий час, до смерті Тіто і пізніше, між Югославією та СРСР не було таких відносин, як у Москви зі Східним блоком. Югославія, хоча й була комуністичною країною, у своїй внутрішній і зовнішній політиці вважалася менш консервативною, ніж радянська імперія.

Любов до сербів, – радше, сучасний російський винахід, коли з початку воєн Мілошевича в Югославію, яка розвалювалася, почали вирушати численні російські добровольці, які воювали виключно на боці сербів. Тоді і з'явилася нова ідеологічна основа – «православне братство», не з хорватами ж католицької віри дружити, а тим більше – з босняками-мусульманами чи мусульманами-албанцями. Найімовірніше, про «русский мир» тоді мало говорили, але нинішні російські ідеологи пройшли всі югославські війни – і Лимонов, і Дугін, і Стрєльцов-Гіркін, тисячі інших. Насправді на лаві підсудних «Міжнародного трибуналу для судового переслідування осіб, відповідальних за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені на території колишньої Югославії з 1991 року», в Гаазі повинні сидіти і росіяни. Безкарність породила такі злочини: приміром, Дугін був ініціатором підготовки добровольців для війни в Грузії у серпні 2008 року. Багато хто з російських ветеранів югославських воєн причетний до створення «русского мира» на сході України.

Не можна сказати, що російські телеканали до 2000 року нічого не розповідали про події в колишній Югославії. В околицях міста Хрватська Костайница 1 вересня 1991 року загинули два журналісти - Віктор Ногін і Геннадій Курінний. Тоді ще був Радянський Союз, і журналісти відкрили тепер вже величезний список загиблих репортерів. Симпатії російських політиків того часу поділилися, але з появою у Кремлі Путіна вся інформація стала виключно однобокою та односторонньою. Тепер телебачення говорило виключно про нещасних сербів, «наших єдиновірних братів», яким не дає жити Захід, а НАТО – вбиває.

Саме про це ми мали намір написати книгу – про нову інформаційну війну, у якій «гинули» виключно росіяни, котрі нічого не знали про звірства, етнічні чистки і масові вбивства, і тепер судять про ситуацію виключно з пропаганди. Російські націоналісти гартувалися в Югославії, там же отримували воєнний досвід, звідти поверталися ідеологами нового «русского мира». Мало хто усвідомлював схожість причин розвалу Югославії та СРСР, особливо національної політики в багатонаціональній державі. Югославія стала прикладом того, як комуністи зневажали права і свободи інших народів, якщо на чолі стояв серб.

У відносинах сербів і представників «русского мира» існує тільки політична доцільність, але коли політики намагаються пояснити – що ще може об'єднувати два народи, починають плутатися в показаннях. Зовсім інші традиції, інша кухня, зовсім інша музична культура, незначна схожість мови і зовсім інша ментальність, сформована на балканських традиціях, які ніяк не схожі ні на рязанські, ні на новгородські. Серби – південні слов'яни, за багато століть пройшли асиміляцію з сусідніми народами і сильний вплив більш великих народів, наприклад, турків.

Неприємності у Кремля почалися в 2006 році, коли Чорногорія провела референдум і вийшла з Державного Союзу Сербії і Чорногорії. 29 липня 2008 року Сербія і ЄС підписали Угоду про стабілізацію та асоціацію, через рік, 22 вересня 2009 року Сербія подала заявку на вступ до ЄС. 1 березня 2012 року Сербія отримала офіційний статус країни-кандидата на вступ. До того часу Словенія вже була з 2004 року членом ЄС, Хорватія вступила в 2013 році. Асоційованими членами є Боснія і Герцеговина (з 2008 року), Косово (2015), Македонія (2001), Чорногорія (2010) і Сербія (2011). Словенія також є членом НАТО з 2004 року, на п'ять років пізніше членом НАТО стала Хорватія, інші країни або є учасниками Плану дій щодо членства, або учасниками індивідуального партнерства, як Сербія.

Тепер у Олександра Вучича є всі шанси підвести Сербію до членства і в ЄС, і в НАТО набагато швидше, ніж планувалося. Традиційно зокрема і Вучич може говорити про особливі відносини з Москвою, але це радше данина дивним традиціям останніх двох-трьох десятиліть, ніж «багатовікова дружба». Сусіди Росії, близькі і далекі, колишні партнери і соратники в боротьбі за комунізм вже розуміють перевагу розвитку і прогресу порівняно з тайговим націоналізмом і безперспективністю відносин з Росією. Кремль залишається на самоті, кинутий усіма колишніми «друзями», залишається лише кілька держав, в яких Росія воює, витрачаючи останні заощадження, або підтримує морально. Дивно, як величезна країна, з фантастичним капіталом довела себе до стану самотності. З моральної точки зору, огиду викликає вибірковість «православного братства» – одних одновірців можна вбивати в Грузії та Україні, інших – ні.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.