Путін та російське громадянство Сігала

5 коментувати
«Русский мир» пропонує стати росіянином не молодим активним людям, які мають потенціал розвитку, а людям з іменами колишньої популярності

Дві сучасні новини повертають нас в недалеке минуле - всього-на-всього на 90-95 років назад. Італійська кінозірка Орнелла Муті, слідом за Стівеном Сігалом виявила бажання отримати російське громадянство. І друга - в Москві, нарешті, поставили пам'ятник князю Володимиру. Обидві події з точки зору російської пропаганди - найбільші за останні роки. А з точки зору ідеологічної психоневротики, подія пересічна, вже одного разу використана більшовиками - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Чесно кажучи, громадянство - це відповідальність. Недарма при прийомі до громадянства США треба принести клятву вірності американському прапору, а насправді - це взяття зобов'язань перед країною, яка тебе прихистила, яка дає тобі можливість стати вільною людиною і розвиватися. Тому проводяться і конкурси, і випробувальний термін, і лотерея щастя - грін-карта. Уже 86 років уряд США пропонує найактивнішим людям стати частиною американського світу.

На противагу йому створений Путіним «русский мир» пропонує стати росіянином не молодим активним людям, які мають потенціал розвитку - майбутнім архітекторам, інженерам, винахідникам і художникам, а людям з іменами колишньої популярності. Мало собі уявляю, як в «мухосранську» поліклініку стоять в черзі нові російські громадяни Стівен Сігал, Орнелла Муті і вже старожил Жерар Депардьє. Як колишній американський боксер Рой Джонс благає Марію Петрівну з ЖЕКу відремонтувати унітаз, дивлячись лестливими очима на бойове забарвлення грізної співробітниці російської армії ЖКГ. Неможливо уявити цих ветеранів зарубіжної сцени і заслужених діячів рингу в черзі за російським сироподобним продуктом та перераховуваючих подумки ціни в російських і американських магазинах.

Навряд чи Стівен Сігал вважає, що Росія вільніше США, а тим більше, що США - бідніше Росії

Жерар Депардьє став першим в групі претендентів на громадянство Росії останнім часом. Про нього в останні місяці нічого не чути, але спочатку його було дуже багато - в Саранську і в Чечні, в мордовській вишиванці і з келихом вина навпроти Рамзана Кадирова. Складалося відчуття, що він знайшов нові відтінки в своєму амплуа комедійного актора. Але все виявилося банальніше - не бідний і немолодий актор завжди любив епатаж, але навряд чи мріяв стати членом «Єдиної Росії» або прихильником творців «русского мира».

Політичних мотивів зовсім ніяких - навряд чи Стівен Сігал вважає, що Росія вільніше США, а тим більше, що США - бідніше Росії. Мотив, здається, зовсім інший, приблизно такий же, який привертав Альберта Ріса Вільямса або Джона Ріда, які приїжджали в ленінську Росію в перші роки після більшовицького перевороту. Але вони були соціалістами, і їх приваблювала казка про «загальне щастя», яке обіцяли російські комуністи. Досить швидко такі цікаві перестали приїжджати в Радянську Росію, особливо, коли там стали будувати ГУЛАГ і в таборах опинилися тисячі іноземців.

Але - їздити це одне, приймати громадянство і стати громадянином країни, яка постійно воює з сусідами і порушує міжнародне право і в якій в тюрмах сидять політв'язні, а на вулицях вбивають відомих журналістів і політиків - це інше. Якщо Стівен Сігал або Орнелла Муті знають про це, то навряд чи варто шкодувати про те, що громадянами Росії стають такі ж аморальні люди, як 86 відсотків «ватників».

Насправді список іноземців, які отримали радянське громадянство, зовсім невеликий: він складається з людей, які навмисно ставали однодумцями тоталітарного режиму, і серед них майже немає відомих людей - від американського робітника заводу «Форд» Томаса Сговіо до японського комуніста Муцуо Хакамада. Частина з них і зовсім були розстріляні в 1930-х роках - вже стали рідними співвітчизниками-чекістами. Із сучасних американців, які просили політичного притулку в СРСР з 1959 року, були всього п'ять чоловік - військові і дипломат, і сім'я дослідника Локшини. Ще були 2895 іспанських дітей в 1937-1938-х роках, але багато хто з них виросли і давно покинули СРСР.

Але є і реальна причина подібних подій - банальна пропаганда. Як розповсюджувалась десятками тисяч примірників фотографія Леніна і Хрістенсена, зазначеного на листівках, як «американський економіст, кандидат в президенти від реформістської частини американських робітників». Ще пропаганда любила використовувати в величезній кількості фотографії Леніна та Герберта Уеллса, на яких вождь підпирає щоку долонею і поблажливо дивиться на британського журналіста і письменника. Радянська Росія і сам товариш Ленін дуже потребували визнання, особливо після того як самі створили «залізну завісу» і стали впускати в країну тільки вигідних людей, з якими можна сфотографуватися, а потім пропаганда складала жалісливі історії про те, як Захід «з інтересом» спостерігає за «розвитком» Радянської Росії і СРСР.

Всю історію радянської влади, включаючи майже 17-річний період правління Путіна, супроводжує пропаганда, заснована на обмеженні інформації і брехня. Більшовики побудували жахливу систему з брехні і насильства, але оскільки Ленін та інші класики марксизму-ленінізму мріяли про «світову пожежу», то завжди дуже потребували співчуття і визнання. Вони вітали будь-яку цікавість, навіть якщо вона супроводжувалась критикою на їх адресу: досить було фотографії, а тепер і відео, щоб потім ілюструвати казку про «численних друзів».

Путін виявився точно в такій же ситуації - сучасна Росія поки не знаходиться в повній ізоляції, але вже близька до цього положення. Тому новому російському вождю необхідна хоча б яка-небудь увага - нехай це буде старий Рой Джонс або пенсіонер американського кінематографа Стівен Сігал, зійде і Орнелла Муті, яка колись зводила з розуму радянських чоловіків, в тому числі, без сумніву, і самого Путіна. Тепер ця «новина» про Муті поширюється на десятках тисяч російських сайтах, і тепер у звичайного механіка МТС або почесного оленяра з'явився привід для гордості. Чи хоче насправді Орнелла стати однією з них і чи готова вона стояти в черзі в поліклініку, вже нікого не цікавить. Пропаганда - великий двигун російської громадської думки.

Інший аналог - пам'ятник князю зі спотвореним ім'ям Володимир, хоча у всіх історичних хроніках він значиться як великий київський князь Володимир (а якщо бути точніше, то «Володімѣр'»). Історія абсолютно ленінська - з тієї самої пори, коли героїв визначала не історія чи громадська думка, а список з Народного комісаріату освіти. За спогадами Анатолія Луначарського, в 1918 році Ленін висунув програму розвитку монументального мистецтва та його мобілізації як найважливішого агітаційного засобу революції і комуністичної ідеології. По всій Радянській Росії, а потім і по всьому Радянському Союзу стали ставити десятки тисяч пам'яток. А почалося всі 17 липня 1918 року, коли засідання Ради Народних Комісарів під головуванням Леніна обговорило питання «Про постановку в Москві 50 пам'ятників великим людям в області революційної і громадської діяльності, в області філософії, літератури, науки і мистецтва».

2 серпня 1918 року газета «Известия» опублікувала за підписом Леніна «Список осіб, яким запропоновано поставити монументи в м. Москві та інших містах Рос. Соц. Фед. Рад. Республіки». Список складався з 66 імен, розбитих на шість категорій. У розділі «Революціонери і громадські діячі» значилися, наприклад, Спартак, Тіберій Гракх, Брут, Бабеф, Маркс, Енгельс, Бебель, Лассаль, Жорес, Лафарг, Вальян, Марат, Робесп'єр, Дантон, Гарібальді. Уже до річниці більшовицького перевороту 7 листопада 1918 року, в Москві стояли 12 нових пам'ятників. Більшість з них були створені з нетривких матеріалів і швидко руйнувалися, але комуністи поспішали замінити історію Росії новими героями. Коли з'явилася можливість, СРСР почали заповнювати бетонними і металевими пам'ятками.

У Путіна, як раніше і у більшовиків, трапився серйозний ідеологічний провал - відсутність героїв. Колись на початку президентської кар'єри він підтримував пам'ять про «Білий рух», проти якого виступили комуністи, комуністів він підтримувати не хоче - образяться націоналісти, і тоді він почав шукати героїв в темному російському минулому, а також за старою російською звичкою став красти чужих героїв. Князь Володимир звичайно ніякого відношення до історії нинішньої Російської Федерації зовсім не має. Він жив за часів, коли і Росії, власне кажучи, не було, як не було ні Москви, ні Рязані, та й Московське князівство з'явилося тільки через 300 років.

Весь радянський час історики складали історію, якою повинні були пишатися нащадки. Писати особливо було нічого, тому крали чуже, приховуючи походження своєї історії. Путін продовжує розпочату 99 років тому справу фальсифікаторів-ленінців. Не можна сказати, що князь Володимир був ідеальним правителем, швидше за його фігура повинна знаходитися в списку тиранів нашої ери поруч зі Сталіним, але це вже інше питання і інша проблема - красти не можна навіть чужих тиранів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.