Немає диму без офшору

9 коментувати
Офшорна історія – не найстрашніше, що чекає Росію в найближчому майбутньому

Колись, коли мені набридло переконувати російських журналістів не брати участь у політичних іграх і не заробляти на ангажементі, у мене з'явилася ідея навчати цьому дітей. Або хоча б студентів. Насправді, дуже складно пояснювати журналістам, вихованим у радянській системі освіти, у яких в дипломах було написано «працівник засобів масової інформації і пропаганди», що таке закон і логіка. Закон потрібен для того, щоб в країні були загальні правила співіснування, логіка – для розуміння того, що відбувається. Цього треба навчати з дитинства, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Насправді, все дуже просто. В законі, в тому числі і в російському, написано про свободу, насамперед, про свободу отримання і поширення інформації. Насправді, росіяни користуються тільки половиною цих свобод: вони вільно розповсюджують тільки ту інформацію, яку їм нав'язують. Це як в нацистському гаслі – «Arbeit macht frei»: російським журналістам ще з радянських часів нав'язали хибне уявлення про свободу – тільки працювати, про інші свободи навіть і не мріяти.

З приходом Володимира Путіна дев'ятирічний період «свободи» закінчився і розпочалася чекістська «свобода», «Arbeit macht frei» – можеш писати все, що захочеш, крім корупції, Чечні, Путіна і його оточення. Почався період інформаційного божевілля, коли полковник Шабалкін, круглий від самовдоволення, достатку і калорійної їжі, сяючи золотим зубом, розповідав журналістам казки. Наприклад, як у Чечню прибули афганські таліби. Ні у одного журналіста в той період становлення путінських свобод не виявилося жодного бажання «включити» логіку, щоб написати цікаву статтю про те, як ФСБ перекинула в Моздок пензенського полковника саме для того, щоб брехати. Або, наприклад, запитати полковника про те, через які межі і як проникли в Чечню таліби. І що робили в цей час доблесні російські прикордонники. Але російська журналістика вже була поставлена в рамки нових понять – «Arbeit macht frei».

Логіка в звичайному житті – не наука, це стан необхідного пізнання світу. Припустимо, у вашому магазині раптом зникли улюблені турецькі помідори або польські яблука. Що вам говорить рідне російське телебачення? Каже, що вони «санкційні». Хто встановлював санкції? Рідна російська влада, у відповідь на європейські санкції. А чому ЄС ввів санкції? Ось тут настає глухий кут, оскільки далі інформація закінчується – про неї по російському телебаченню нічого не говорять. А кажуть тільки, що ЄС – огидна мерзенна організація, яка не любить «русский мир». А чому не любить? Знову не говорять.

Коли випадково починаєш розмовляти з росіянином з тієї поширеної категорії, яких називають «ватниками», то розумієш, що російська логіка – це усічена інформація. Як у хворого – тут болить, тут – не болить. Або як у кастрованого кота – навесні починає хвилюватися, але з якого приводу – вже не пам'ятає. Логіка стає інструментом в розумінні інформації тільки тоді, коли є освіта та необхідний обсяг знань. В Росії і на пострадянському просторі взагалі освіта завжди була під контролем влади, раніше КДБ та комуністичної ідеології, зараз – під контролем спецслужб і полохливих диктаторів, які бояться грамотного населення. Тому що освічене населення перестає вірити брехні.

Офшор – таке ж незрозуміле і страшне слово для росіян, як демократія, плюралізм, юриспруденція

Останні дні Росія потрапила в чергову смугу випробувань. Крім щоденних сирійських «перемог», які для більшості росіян стали безсумнівним досягненням мудрої політики президента Путіна, настав час для розуміння, що таке офшор. Як ви вважаєте, чи багато росіян полізли копатися в довідниках та енциклопедіях, у Вікіпедію або зателефонували знайомому економісту, щоб дізнатися, що таке офшор? Мінімум, і то з тих, хто і так там постійно копається. Інші довірили свої мізки все тому ж телебаченню, яке пояснить, що офшор – підступи поганого американського імперіалізму, який спить і бачить, як би принизити дорого і улюбленого президента Росії.

Весь радянський час населення переконували в тому, що радянські люди – найосвіченіші в світі. Тепер зрозуміло, чому? Тому що якщо зараз будуть говорити, що це не так, що радянські люди не отримували і десяти відсотків знань, які дають у Гарварді, Оксфорді, Сорбонні та інших університетах, то доведеться погоджуватися, що СРСР був імперією не тільки зла, але і брехні. Або не погоджуватися і з піною у рота переказувати казки про те, що паровоз придумали брати Черепанови, а радіо – Попов. Логіку вивчали на філософських факультетах в університетах, але про неї нічого не знало населення, потреби не було, міркували партія і уряд.

Офшор – таке ж незрозуміле і частково страшне слово для росіян, як демократія, плюралізм, юриспруденція. Страшніше, ніж що-небудь, що раптом проникло на територію країни після розвалу СРСР. Як було спокійно жити раніше – «голосуйте за кандидата від блоку комуністів і безпартійних», і всі думали, що «безпартійні» – це політичне різноманіття. А може, і взагалі не думали, бо кандидат все одно був один, без альтернативи. Коли з'явилася альтернатива, то, як правило, одні були бандити, інші – колишні бандити, які називають себе «демократами», а альтернативні вибори «демократичними».

Швидше за все, слово «офшор» для більшості росіян буде таким же лайливим, як «дерьмократія». Поки російська пропаганда розмірковує, як підносити це слово, в якому контексті, коли і в якій програмі – хто здатний яскраво роз'яснити росіянину про чергову капость Заходу. Про офшори Порошенка та Алієва, звичайно, розповіли, пояснили, що це заховані від податків гроші. А про офшори близьких друзів Путіна – мовчать. Поки що несміливо, але вже говорять, що прізвища російського президента немає ж там, в цих документах, опублікованих на гроші Сороса.

Тут повинна була включитися логіка, але, ви ж не забули, що її в Росії немає? Немає знань і бажання, щоб дізнатися, наприклад, що це за звичайний віолончеліст, чия зарплата ніяк не тягне на рахунок у закордонному банку, тим більше, на офшор в далекій Панамі. Ну так, народний артист, так – диригент Маріїнки, само собою – талановита людина, але ще й хрещений батько Марії Володимирівни, старшої дочки Путіна. З якого рожна талановитий віолончеліст раптом стає співзасновником компанії «Петроінтеройл», в назві якої слово «ойл» означає нафта або нафтопродукти. А з того, що майбутній власник мільярдного офшору не тільки кум Володимира Путіна, але і рідний брат однокурсника Путіна у Краснознаменному інституту ім. Ю. В. Андропова КДБ СРСР. Елементарна логіка може підказати росіянину, що гра на віолончелі та знання в нафтовому бізнесі – абсолютно різні речі.

У моїй професії найцікавіше – не стільки вивчати технологію пропаганди, як процес самоомани населення, коли видно, що влада і пропаганда брешуть, а населення змушене або вірити, або не вірити. Загадка як раз в тому, що більшість вірить. Знань не вистачає? Є бібліотеки та інтернет. Швидше, немає бажання. Не дарма та ж пропаганда бреше вже майже сто років, що в країні, спочатку в Радянській Росії, потім в СРСР, тепер в путінській Росії живуть найщасливіші люди, найосвіченіші, найдобріші та найчуйніші. Ці епітети обіймали радянських людей, як липка і мерзенна павутина своїх жертв – жучків і павучків. Так формулась радянська людина, що не знає, що таке логіка, честь і совість. Тому що вся честь і совість була в КПРС, а логіка у КДБ. Без них ніхто не смів ні думати, ні міркувати.

Офшорна історія – не найстрашніше, що чекає Росію в найближчому майбутньому. Не сумніваюся, що більша частина світу не розуміє сенсу існування такої агресивної та табільно брехливої країни. Тому світ буде повільно, але наполегливо домагатися свого, що на путінському жаргоні звучить як «посадити на місце». Іншими словами – змусити поважати закони і міжнародне право, перестати красти і мародерствувати, воювати, вбивати і брехати. Зараз росіянам як ніколи потрібна логіка, інакше вони не зрозуміють, що з ними відбувається і що їх чекає в майбутньому. Офшор – це тільки квіточки.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.