Не ображайте Орду порівнянням з Росією

2 коментувати
У РФ люблять говорити і писати про Орду як про найбільшу імперію за всю історію людства. Питання в тому, чи так це

Молодий монгол з тибетським ім'ям Ніті майже не розмовляє російською. Ми дружимо вже кілька років з моєї першої поїздки в Улан-Батор років десять тому. Він і його колеги довго придивлялися до мене, а потім стали пояснювати, як їм не подобається, що в Росії до цього часу говорять про Монголію як про дику країну. Вони не заперечують, що в 13-14 століттях Чингізхан і його нащадки створили величезну імперію. «Будь-яке завоювання – погано, – говорили вони. – Але Росії тоді не було, а монголи навчили майбутніх росіян створювати державу, навчали військовій справі». Замість подяки ми постійно чуємо нарікання та брехню, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Я їздив в Монголію кілька років – проводив тренінги, допомагав створювати журналістську організацію. В перший раз, років десять тому, я зробив для себе багато відкриттів, побачив вільну демократичну країну зі свободою слова, яку важко уявити хочаб в одній країні пострадянського простору. 70 років радянської влади не пройшли даром, і проблеми із залишковим радянським мисленням монголів зберігаються і досі. Але прагненням до свободи і ставленням до демократії монголи перевершили багатьох по колишньому соціалістичному табору.

Сучасна історія Монголії обплутана липкою павутиною радянської історіографії, яка багато в чому визначала ставлення населення СРСР до країни, яку жартома називали 16-й республікою. Але не жартом було те, що Монголія весь радянський час жила під пильним наглядом Кремля. У 1921 році в монголів була спроба стати самостійною державою під керівництвом видного діяча Білого руху на Далекому Сході генерала фон Унгерн-Штернберг. Генерал страждав ідеєю фікс – відновленням імперії Чингізхана, в 1919 році почавши війну з китайцями за незалежність Монголії. Через два роки більшовики уклали з верховним правителем Богдо-гегеном «клятву», обмеживши його владу. А в 1924 році після смерті Богдо-гегена більшовики повністю захопили владу.

Монгольські друзі постійно запитували: навіщо російська пропаганда нас принижує?

Як і скрізь, де більшовики встановлювали свій режим, почалися репресії. Головним ворогом соціалістичних ідеалів стали буддійські священики й ченці, яких в Монголії було 120 тисяч, тобто, кожен п'ятий житель країни, а також 747 монастирів. У перші роки більшовики намагалися контролювати ченців і священиків, але в 30-ті роки вирішили, що буддизм заважає «світлому майбутньому». До того часу в Монголії налічувалося 843 головних буддійських монастирів, близько 3000 храмів і каплиць і 6000 інших будівель, що належали монастирям. Ченці становили 48 відсотків дорослого чоловічого населення. Масові репресії та розстріли призвели до того, що всі буддійські будівлі було передано державі, крім єдиного монастиря Гандан в Улан-Баторі.

У 1989 році в Монголії почалися виступи молодіжних організацій. Навесні 1990 року нові лідери досягнули розпуску Монгольської Народно-революційної партії, аналогу КПРС, а ще через два роки була прийнята нова Конституція, що закріпила незалежність і демократію в країні, про яку на пострадянському просторі до даного часу майже нічого не знають. Але чомусь люблять говорити і писати про Орду, найбільшу імперію за всю історію людства. Чи гідні монголи такого ставлення до себе? Якби таку неприязнь висловлювали греки або перси, то можна було б зайнятися порівняльним аналізом імперій Олександра Великого, чи царя Дарія, але з боку Росії і росіян, надзвичайно погано знаючих свою історію, претензії і образи виглядають безглуздо.

До Чингісхана на території сучасної Монголії було кілька державних утворень – Хунну в 3 столітті до нашої ери, Сяньбійська держава в перші століття нашої ери, Жужаньский, Тюркський, Уйгурський і Киданьский каганат, допоки в середині 12 століття у Есугея-багатура не народився Темуджин. Отримавши титул Чингісхан, він підкорив Китай, Центральну Азію, Кавказ, Східну Європу. До того часу на території Центральної Росії було декілька князівств, які періодично воювали один з одним. Так звані «руські князівства» перебували на територіях Московської, Володимирської, Рязанської, Новгородської, Псковської і Смоленської областей. Орда лише межувала з «руськими князівствами», обклавши їх оброком і регулюючи відносини між князями – кого наближала до себе, кого віддаляла. Ті ж за старою традицією підсиджували одне одного, влаштовували заколоти, зраджували. Батьки вбивали дітей, діти – батьків і братів.

Найвідоміший герой того часу – Олександр Ярославович, Невський. Після смерті батька в 1247 році Олександр поїхав в Орду до Батия. Слідом за раніше від'їхавшим братом Андрієм він вирушив до великого хана в Монголію. В результаті рішенням правителів Монгольської імперії Олександр отримав у княжіння Київ та «Всю Руську землю». Він ще двічі їздив у Каракорум на аудієнцію до правителів імперії, в результаті чого в 1251 році Велике князювання Володимирське після втечі Андрія в Швецію перейшло до Олександра. Дослідники вважають, що Олександр під час своєї поїздки в Орду сприяв організації карального походу проти свого брата. У 1262 році Олександр знову поїхав в Орду, але незабаром захворів і помер.

Багато істориків дивуються з приводу «чудського побоїща» в 1242 році, прославленого у фільмі Сергія Ейзенштейна «Олександр Невський», знятого в 1938 році на персональне замовлення Сталіна. Насправді, «битва» була незначним військовим зіткненням, в якому брали участь 4-5 тисяч суздальців і новгородців, 400-500 чоловік загону, що складався з німців, найманих естів і чуді. Лев Гумільов стверджував, що в 1251 році «Олександр приїхав в орду Батия, подружився, а потім побратався з його сином Сартаком, внаслідок чого став сином хана і в 1252 році привів на Русь татарський корпус з досвідченим нойоном Неврюєм». Інший великий дослідник, академік Валентин Янін вважає, що «Олександр Невський, уклавши союз з Ордою, підпорядкував Новгород ординському впливу. Він поширив татарську владу на Новгород, який ніколи не був завойований татарами. Причому виколював очі незгодним новгородцям, і багато за ним гріхів усіляких».

В цитаті академіка Яніна криється частина таємниці своєрідної оцінки так званого «татаро-монгольського іга», вигаданого істориками в 16 столітті і з задоволенням підхопленого радянськими історіографами. Потрібна була версія, завдяки якій можна було пояснити бездіяльність і провал у розвитку «середньовічної Росії». Сам термін – «татаро-монгольське» досить дивний: монголи були тільки в управлінні імперії, а «татарський» – через те, що в ті часи поширеними були тюркські мови, які в Росії чомусь називали татарськими і до сучасних татарів той термін не має ніякого відношення.

Основна побутова версія негативного ставлення до «татаро-монголів» – їх жорстокість. Війни і завоювання іншими не бувають, а руські князі в 12-14 століттях можуть дати фору «варварам» зі Сходу в жорстокості – вбивства, підпали і грабунки. Але багато політиків, журналістів і звичайних людей досі призводять порівняння з Ордою як з чимось жахливим. Насправді знайти інформацію та прочитати не становить особливого клопоту. Дізнатися, наприклад, що «татаро-монголи» не посилали окупаційні війська в «руські князівства»: їх здобули, але все інше доручали робити князям – збирати данину, вершити кари, милувати і карати. Почитайте, які влаштовували оргії князі тільки тому, що їм дозволяли чингізиди замість покори і збереження земель, з яких монголи зібрали оброк.

Насправді нерозумно називати «варварською» державу, яка об'єднувала величезну територію – від Іртиша до Дунаю. На цій території археологами зафіксовано 110 міських центрів, загальна ж кількість ординських міст, скоріше всього, наближалася до 150. Торгівля здійснювалася з усіма великими промисловими центрами Європи і Азії. В Орді чеканилися срібні та мідні монети, визнані всіма купцями. Армія Орди була наймогутнішою протягом двох століть. Державний пристрій дозволяв не тільки регулювати відносини всередині величезної імперії, але й став прикладом для «руських князів», які досі не знали більш чіткого адміністративного механізму. Нарешті, монголи ніколи не втручалися в релігійне або культурне життя, не змінювали мови або писемність, навпаки – розвивали мистецтво і науку.

Негативне ставлення до «татаро-монгольського іго» - з області пропаганди. Монгольські друзі всі мої поїздки в Монголію постійно запитували: навіщо російська пропаганда нас принижує? Я не знав, що їм відповідати, тільки приводив у приклад ставлення росіян до чеченців або таджиків. Тепер список ненависних можна розширити грузинами і українцями. Так як в Росії ненавидять Україну і все українське, так колись придумали версію нещасної Росії, яка постраждала від «татаро-монголів». Не варто піддаватися спокусі слідувати російській пропаганді.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.