Навіщо Кремль придумує нові свята

4 коментувати
День створення Росії, території, якої під цією назвою взагалі не існувало – м'яко кажучи, історико-політичний парадокс

Відпочивши кілька днів після новорічних і різдвяних свят, депутати Державної думи від ЛДПР вирішили урізноманітнити життя населення, запропонувавши заснувати ще одне свято – День створення Росії. Депутат Борис Чернишов чомусь запропонував відзначати його 21 вересня – пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

«Ми відзначаємо 12 червня – День прапора, але забуваємо про 21 вересня, коли в літописах починається перший спогад про нашу державу», – заявив депутат. Глава РПЦ Гундяєв злегка опошлив бажання депутата, заявивши, що київський князь Володимир передбачав появу росіян.

Насправді вже сьомий рік 21 вересня відзначається Всесвітній день російського єднання, вигаданий, як стверджується, представниками російської діаспори і любителями російської культури з 24 країн. Насправді ініціатором свята виступив Російський об'єднавчий союз співвітчизників (РОСС) в Киргизії, за ініціативою якого восени 2009 року був створений Міжнародний ініціативний комітет Всесвітнього дня російської єдності. Сама ідея була презентована 25 листопада 2009 року головою РОСС і головою Міжнародного ініціативного комітету Олександром Івановим на II Міжнародному молодіжному форумі «Санкт-Петербург та молоді співвітчизники: Мости співробітництва в XXI столітті».

Всі ці ініціативи були об'єднані в довгий список причин, з яких саме 21 вересня має бути оголошено новим святом: 1) День заснування Росії; 2) Різдво Пресвятої Богородиці; 3) День заснування в 859 році міста Великий Новгород; 4) День військової слави Росії – День перемоги в Куликовській битві (1380). Ініціаторів зовсім не хвилювала те обставина, що в купу зібрані події, які відбувалися в різний час і які при найближчому розгляді були швидше не в списку славних справ, а ганьби і приниження. Чи такі, що до Росії взагалі не мають ніякого відношення.

Сучасна інтерпретація історії Росії – суміш крадіжки, маніпуляції і відвертого шахрайства

День створення Росії, території, якої під цією назвою взагалі не існувало – м'яко кажучи, історико-політичний парадокс. Як і та обставина, що неіснуючу тоді Росію очолив прийшлий князь Рюрик. Іншими словами, якийсь варяг Рюрик з данського міста Хедебю приїхав, щоб стати менеджером території, на якій жили кілька племен – чудь, весь, ільменські словени і кривичі, народи, що роздираються міжусобними війнами, які вирушили на варязьку землю, щоб знайти князя, який міг би покласти край цим суперечкам. Згідно з традиційною літописною версією – «Повісті временних літ», у 862 році Рюрик став князем у Новгороді, його брати Синеус – в Білоозері і Трувор – на землі кривичів, в Ізборську; через два роки Синеус і Трувор померли, і Рюрик прийняв одноосібну владу.

Оскільки інших писемних джерел немає, а сама «Повість временних літ» відноситься до початку 12 століття, то доводиться вірити на слово невідомому автору або переписувачу. І не дай Бог, якщо сучасні російські політики дізнаються, що сама ранній рукопис «Повісті» був складений в Києві, і дослідники досі в роздумах – яку частину «Повісті» можна вважати легендами та фольклорними творами, а яка відноситься до реальних подій. В інших писемних джерелах – «Никонівському літописі» і «Іпатіївському літописі», остання з яких відноситься до 15 століття, Новгород згадується, але чи реально він був у 862 році, невідомо. Сам Рюрик жив на городищі у витоці річки Волхов з озера Ільмень.

Отже, Рюрик приїхав правити племенами, що жили навколо Новгорода, і на північ від нього. Одна з дружин Рюрика Ефанда, дочка норманського князя, народила Інгоря, тобто Ігоря Рюриковича. А брат Ефанди – князь Олег – став княжити після смерті Рюрика. Якщо подивитися на генеалогічне древо Рюриковичів, що правили різними князівствами, то можна здивуватися тією обставиною, що рідкісні князівства взагалі відносилися до кордонів нинішньої Росії, за винятком Новгородського, Муромського, Ярославського, Рязанського, Ростовського, Суздальського і Смоленського. До появи на чолі Московського князівства Івана IV Васильовича на прізвисько Грозний, нащадка хана Мамая, який управляв західною частиною Золотої Орди.

У 1575 році Іван Грозний подав приклад Путіну, посадивши на трон Великого князя Всієї Русі касимівського хана, правнука правителя Великої Орди, Саїн-Булат хана, який після хрещення називався Симеон Бекбултович. Формально країна була розділена на володіння Великого князя Симеона і на «частку» Івана, але фактично правителем держави залишався Іван Васильович. Як Медведєв у 2008-2012 роках. Вже тоді, з 1547 року, за бажанням Івана Грозного, він був вінчаний царем.

Не тільки нинішня Росія вигадує собі історію, цим страждали всі царі. Рюриковичі спочатку були зальотними скандинавами, закінчилася династія зальотними нащадками Орди. Династія Годунових, нащадків ординського воєначальника Подружжя, правила всього сім років, з 1598 по 1605 роки. Наступна епоха почалася з прийняття патріархом Філаретом прізвища Романов – на честь свого батька Микити Романовича. З 1761 року в Росії царювали нащадки сина Ганни Петрівни і герцога Гольштейн-Готторпського Карла-Фрідріха, які по чоловічій лінії вели початок вже не від Романових, а від Гольштейн-Готторпів. У генеалогічній літературі представники династії, починаючи з Петра III, носять назву Гольштейн-Готторп-Романови.

Сучасна інтерпретація історії Росії – суміш крадіжки, маніпуляції і відвертого шахрайства. Ніхто з депутатів Державної думи не хоче публічно виголошувати цитати з «Повісті временних літ» в перекладі академіка Дмитра Лихачова: «Изгнали варяг за море, и не дали им дани, и начали сами собой владеть, и не было среди них правды, и встал род на род, и была у них усобица, и стали воевать друг с другом. И сказали себе: «Поищем себе князя, который бы владел нами и судил по праву». И пошли за море к варягам, к руси. Те варяги назывались русью, как другие называются шведы, а иные норманны и англы, а еще иные готландцы, – вот так и эти».

Навіть неохайно переписана не раз «Повість» є документом, в якому всі події та персони розставлені по своїх місцях. І Рюриковичі – такі, що прийшли, і «русами» були варяги, тобто, скандинави. І Годунови – прийшли, і Романови теж. А Росія, виявляється, велика. І «руси» – зовсім не росіяни. Та й гордість за те, що першим княжим містом був Великий Новгород, зіпсована самими ж «росіянами»: з 1136 по 1478 рік був період існування «Новгородської республіки», який закінчився банальним грабунком і рейдерством. 15 січня 1478 року Великий Новгород впав після трьох воєн Московського князя Івана III, все завершилося приєднанням його і контрольованих територій до Москви. Іван III – дідусь Івана IV Грозного, ставши загарбником, вирішив називати себе Царем і Великим князем всієї Русі, онук приєднав до титулу «государ» і «цар».

Красива історія, правда? Історія захоплень, вбивств, брехні і маніпуляцій. Царі з династії Романових всіляко цензурували російську історію, забороняючи книги, передусім іноземні, в яких було більше реальних подій, ніж у цензурованих російських. Ті, хто смів викладати неофіційну версію історії, зазнавав остракізму, переслідувань і заслань. Правду сміли говорити небагато, наприклад, поет і дипломат Федір Тютчев: «Російська історія до Петра Великого – одна панахида, а після Петра Великого – одна кримінальна справа!»

Так чи інакше, суперечка про те, хто кого створив і коли, не вщухає і досі. Володимир Путін 28 липня 2015 року, в день пам'яті святого рівноапостольного великого князя Володимира, заявив, що той «поклав початок створенню єдиної російської нації», тобто, виходить, що київський князь почав створювати росіян, але жив він у 960-1015 роках, коли держави ще не було, тим більше не в 859 році, як стверджує депутат Чернишов. Ще дивнішою є та обставина, що до Путіна і його політичної еліти особливо нікого не хвилювала точна дата «створення Росії». У радянський час комуністів більше хвилювала історія КПРС, яку були зобов'язані вивчати у старших класах школи  та у ВУЗах. Само собою, нікого не хвилювали і свята.

З святами вийшов казус. У перші роки створення ідеології «русского мира», починаючи з 2005 року, було вигадане свято, назване днем народної єдності, 4 листопада. Воно повинне був замінити річницю Великої жовтневої соціалістичної революції, хоча історики досі сперечаються з приводу історичної прив'язки до дати. Свято не прижилося, як в останні роки СРСР населення з глузуванням ставилося і до 7 листопада, і до Першотравня, називаючи їх лицемірством.

У царський час, до більшовицького перевороту, в Російській імперії було 34 свята, з яких 24 були церковними, а інші були пов'язані з царською сім'єю – дні народження, тезоіменитства, коронування і сходження на престол. Після Лютневої революції, з 29 жовтня 1917 року, збереглися всі церковні свята з 30 грудня 1918 року більшовики скасували всі колишні і призначили нові свята. Тепер будівельники комунізму святкували День повалення самодержавства, День Паризької Комуни, День Інтернаціоналу і День Пролетарської Революції. Незмінним залишався лише Новий рік. У 1919 році постановою Пленарного засідання Ради Професійних Спілок були оголошені неробочими, але не святковими, головні свята Православної церкви, до 1928 року радянські люди могли святкувати Великдень і відзначати День пам'яті Леніна.

З радянських часів крім основних свят, «червоних днів», залишається 169 професійних свят. Але одна справа День хіміка або День системного адміністратора, які не виховують патріотизм, інше – повний ідеологічний провал. Царям було все одно, що було за межами їх влади – вони знали історії династій, а засновниками і продовжувачами всіх династій були чужинці. Виходила дивна ситуація – чужинці правили народом, який називав чужим словом «русские». Нинішні російські політики усвідомлюють абсурдність ситуації і намагаються придумати щось нове, не знаючи реальної історії, вони змішують в купу всі вигадані міфи, не знаючи, наприклад, що Куликовську битву не можна назвати «доблестю російської зброї», оскільки у виграші все одно виявився хан Золотої Орди Тоштамиш. Ніякого реального джерела про ту битву, крім «Сказання про Мамаєве побоїще», написаного через два століття після події, немає. Троє інших приблизно такого ж віку і менш змістовні.

Після розпаду СРСР і з появою національних історичних інститутів, почали створення наукових праць на підставі реальних документів і фактів, а не на підставі постанови ЦК КПРС, російська версія історії своєї ж держави виявляється вигаданою і не витримує жодної критики. Більш того, російські політики все частіше потрапляють в ідеологію, не маючи ні історичних знань, ні тим більше совісті. Можна придумати ще одне свято, можна скласти ще пару сотень «знаменних подій», але неможливо обдурити хід історії. Якщо б російські історики не боялися владного окрику, то переконали б владу, що в Москві об'єктивно повинен стояти пам'ятник Чингизхану або його синові Батухану, він точно був у Москві з 20 січня 1238 року.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.