Кремлівська казка про третю світову

5 коментувати
Союзників у Заходу набереться як мінімум півсвіту. З іншого ж боку – одна Росія. І не факт, що члени ОДКБ пошлють своїх солдатів гинути за цю країну

Путін і його оточення періодично говорять про початок третьої світової війни. Говорять часто, з придиханням, ніби про щось сокровенне, про що мріяли все своє життя. Іноді іноземці теж піддаються кремлівським настроям і теж намагаються розмірковувати про «третю світову», але виходить якось скуто і непереконливо – по-перше, сили нерівні, а по-друге, щоб війна була світовою, Росії треба мати хоча б кілька союзників, – пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

У останні дні сталося кілька подій, пов’язаних з легендою про «третю світову». Привертає увагу інтерв'ю нинішнього диктатора Сирії Башара Асада «Комсомольской правде». Молодший Асад – найзапекліший і дуже дорогий друг, на порятунок якого Путін поклав залишки авторитету і неабияк пошарпаного російського державного бюджету.

Несподівано сирійський диктатор не підтримав свого російського колегу в прагненні повоювати в світовому масштабі. «Що стосується третьої світової війни, цей термін часто використовується – особливо після недавньої ескалації в Сирії. На сьогодні ми спостерігаємо ситуацію, схожу на холодну війну в стадії розвитку, – сказав Башар аль-Асад. – Тому цей запах війни, яку ви описали як третю світову війну, відчувається в повітрі, але це ще не пряме військове зіткнення». Хоча ще в червні під час візиту Путіна до Китаю він, не замислюючись, бовкнув: «Необхідно пам'ятати уроки Другої світової війни, щоб запобігти майбутній третій світовій війні». Про це він сказав на зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном.

Для збереження довіри росіян владі потрібен новий міф

Особливого враження слова Путіна не справили, але з того моменту все його оточення, всі патріоти Росії, зокрема й ті, хто ще нещодавно говорив про «велич і непереможність російської зброї», стали наввипередки лякати третьою світовою. Своєю заявою, як стали писати патріотичні сайти, «Володимир Путін застеріг весь світ від нагнітань у сфері геополітики, які провокують третю світову війну. Більшою мірою даний посил був адресований Європі, яка підтримує вектор зовнішньої політики США, хоча подібна стратегія завдає істотної шкоди країнам Євросоюзу». Крім претензій на аналітику, будівельники «русского мира» не відмовлялисяй від хіромантії: «згідно з пророцтвами Ванги, в яких вона бачила третю світову війну, Європа була порожньою і зруйнованою».

Спеціально для поширення страхів у російському інтернеті був створений сайт, який так і називається – «3 світова війна». Сайт Правда.ру навіть опублікував з посиланням на якусь канадську незалежну організацію – The Centre for Research on Globalization (CRG) – текст «Бажання Америки повалити Путіна може призвести до третьої світової». Тобто мова йде про конкретну людину, яка у себе в країні створила культ особи, перетворивши самого себе з дрібного чиновника в КДБ СРСР на видатного діяча сучасності. І якщо «третя світова» й почнеться, то тільки тому, що світ боїться втратити світило геополітики.

Що сталося? Чому така істерика і постійне нагадування про те, що нічого на землі не залишиться – не тільки зруйнованої Європи, а й самої Росії? Відповідь досить банальна – на саміті G20 в Китаї Путін сказав про «третю світову». І хто дасть гарантії, що Росія в такому стані й з таким президентом взагалі здатна говорити однією мовою з європейцями?

Друга подія – саміт ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку – КР) в Єревані, на якому Путін постав у дещо іншому світлі – не тільки як людина, що надала нового мілітаристського духу свідомо мертвонародженій організації, а й як головний розповсюджувач чуток про третю світову. Мабуть, ОДКБ – єдина структура, яка може бути кинута на фронт для захисту Росії. Хоча до цього ОДКБ була створена виключно для підтримки міфу про протистояння з НАТО. Точно так само, як був у 1955 році створений її попередник – Варшавський договір. Але той деякий час був діючою організацією, беручи участь в придушенні повстань в Будапешті в 1956 році і Празі – в 1968-му. Як і в ОДКБ, командування Варшавським договором здійснювалося тільки з Москви, як і фінансові витрати узгоджувалися з ЦК КПРС.

Щоб говорити про нову світову війну, необхідно зрозуміти, які сили будуть одна одній протистояти. З логіки поведінки Путіна, проти нього і Росії ополчився Захід, насамперед, США. Однак, якщо слідувати логіці поведінки інших країн, які голосують, наприклад, в ООН за резолюцію проти агресивної Росії, то союзників у Заходу набереться як мінімум півсвіту. Якщо не військових, то політичних – точно. З іншого ж боку – одна Росія. І не факт, що члени ОДКБ пошлють своїх солдатів гинути за ту країну, з якої в Таджикистан везуть по тисячі трун співвітчизників, убитих російськими скінхедами або померлих в результаті вчасно не наданої медичної допомоги. До того ж, сприймати всерйоз армію Таджикистану навряд чи варто. Як і армію Казахстану з 16-мільйонним населенням, що має союзника в особі Китаю, ближчого, ніж Росія. У Вірменії свої проблеми з нерозв’язаним конфліктом у Карабасі. Білорусь почала власну гру із Заходом.

Існує ще один привід для російської істерики – розгортання американських сил ППО в Європі безпосередньо біля кордонів Росії. Це означає, що російські ракети можуть бути збиті майже відразу після зльоту, і міфічні ядерні заряди, якими оснащені російські ракети, можуть бути розсіяні над самою Росією. Нарешті, тільки у ледачих є проблема з пошуком доступної інформації про статистичні дані щодо озброєння США і Росії – остання вдвічі за чисельністю військ і в кілька разів за видами озброєнь поступається американській армії. І це дані без військ країн НАТО серед яких найбільші – в Туреччині, Німеччині, Франції та Великобританії. Перевага вже в кілька разів.

Третя світова – красива казка, особливо коли знаєш, скільки російських грошей сховано в західних банках, скільки нерухомості скуплено російськими олігархами і політиками в Європі і США. Багато що з того, що відбувається в Росії і безпосередньо чи опосередковано зачіпає Захід, – це чистої води пропаганда, спрямована на консолідацію росіян для захисту вождя від зовнішньої міфічної загрози. Санкції нарешті почали працювати – і Росія все швидше падає в економічну прірву. Для збереження довіри росіян потрібен новий міф – про третю світову.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.