Горбачов і Крим головного мозку

11 коментувати
Тримайтеся подалі, Михайло Сергійович, від політики, ви нічого не розумієте. Вам не вдалося ще змити кров зі своїх рук за минулі злочини

У мене було багато причин, щоб з часом зрозуміти, що «гласність» і «перебудова» виявилися лише «димовою завісою» для радянських комуністів, які бажали якомога довше зберегти свій режим. В ту пору перебудовного комунізму була нахабно вкрадена фраза «Соціалізм з людським обличчям», яка насправді належить Олександру Дубчеку – з його виступу по чехословацькому телебаченню 18 липня 1968 року. Тоді товариші з Кремля на заклик мати «людське обличчя», відповіли введенням радянських військ у Чехословаччину. «Людське обличчя радянського комунізму» на прізвище Горбачов з'явилося через 19 років і нарешті розвалило СРСР, залишивши в історії величезній території такі дурниці, як «прискорення» і «перебудова», - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Як не буває колишніх чекістів, так не буває колишніх комуністів, особливо тих, хто сидів на кремлівському троні і навічно звик до того, що його точку зору і думки всі повинні з придихом вислуховувати і радіти. Звичайно, слухають, а деякі, може, і радіють. Він – колишній президент найбільшої і перед своєю смертю однієї з найбідніших з колишніх багатих країн, само собою – може говорити все, що спаде на думку.

Наприкінці минулого тижня йому в голову стукнуло підтримати Путіна в анексії Криму, пославшись на «референдум», проведений в умовах окупації. «Я завжди підтримував вільну думку людей, а більшість жителів Криму хотіли бути з Росією», — сказав Горбачов. Вже пройшло достатньо часу, щоб зрозуміти, що ніякого «вільного» волевиявлення не було, а були озброєні люди і військова техніка на вулицях Криму, що «референдум» ніхто не визнав, крім окупанта. Що вже прийняті кілька десятків резолюцій - і ООН, і Ради Європи, і Європейського Союзу, і десятків провідних країн світу.

Чи знає Горбачов? Звичайно, знає. Але він же президент СРСР, перший і останній, країни, яка знищила десятки мільйонів своїх громадян і мільйони чужих. Горбачов, який так і не вибачився за злочини комуністів, доживаючи свою життя оцінками і думками, які повертають його назад, в ту чекістську пору, яка утримувала його при владі до грудня 1991 року. Його попередники робили Радянський Союз, захоплюючи сусідні країни і вбиваючи людей. Горбачов намагався зберегти Радянський Союз силою, точно так само вбиваючи людей.

Горбачов не краще і не гірше минулих радянських диктаторів, які безперервно воювали, тероризували власне населення, заповнюючи табори і в'язниці неугодними. Він трохи краще одягався, зараз одягаються набагато краще. У нього була симпатична дружина, зараз дружини зазвичай мільйонерки. При ньому продовжував працювати КДБ, не припиняючи переслідувати людей, до яких приєдналася нова хвиля дисидентів – протестуючих проти війни в Афганістані. Війна тривала при Горбачові, при ньому йшли цинкові труни і СРСР втрачав на війні мільярди доларів, яких не вистачало для заповнення полиць і прилавків магазинів.

Горбачов так і не зрозумів, що свободу, навіть ту половинчасту, названу «гласністю», подарувати неможливо

До того, як розвалилася радянська імперія при Горбачові, КДБ намагався продовжити життя вмираючого «світлого майбутнього». Для цього, як водиться, з часів Леніна, потрібно було просто вбивати людей. «Перебудова» і «гласність» – всього лише прикриття для збереження минулої комуністичної ідеології, яку ЦК КПРС намагався зробити привабливою. Але вона була як і раніше брехливою і кровожерливою. За Горбачовим тягнеться кривавий шлейф історії СРСР, що розвалюється.

17-18 грудня 1986 року, Алмати. Учасники мирного мітингу вимагали призначити на посаду глави республіки представника корінного населення замість призначеного Горбачовим першого секретаря Ульяновського обкому партії Геннадія Колбіна. Правоохоронними силами було затримано 8500 осіб, отримали тяжкі тілесні ушкодження (в основному черепно-мозкова травма) понад 1700 осіб, піддані допитам в прокуратурі 5324, в КДБ – 850 осіб. 900 осіб піддані до адміністративних заходів покарання (арешти, штрафи), попереджені 1400 осіб, звільнено з роботи 319, відраховані з навчальних закладів 309 студентів. У кримінальному порядку було засуджено 99 осіб, серед них 20-річний Кайрат Рискулбєков, який пізніше загинув у в'язниці. Комсомольські і партійні стягнення отримали близько 1400 осіб.

27-29 лютого 1988 року. Сумгаїт. Перше велике міжнаціональне зіткнення за три роки до розпаду СРСР. За офіційними даними Генпрокуратури СРСР, в ході заворушень загинуло 26 громадян вірменської та 6 громадян азербайджанської національності, більше ста чоловік було поранено. За неофіційними оцінками число більше. В ході операції по наведенню порядку тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості отримали 276 військовослужбовців. КДБ, який відловлював людей за політичні анекдоти, не діяв.

30 жовтня 1988 року. Мінськ. Жорстокий розгром мітингу-реквієму «Дзяди», в День поминання предків, поблизу Московського кладовища із застосуванням сльозоточивих газів та спецзасобів. Затримано 72 людини.

9 квітня 1989 року, Тбілісі. Спецоперація по розгону радянськими військами опозиційного мітингу біля Будинку уряду Грузії. В ході розгону демонстрантів 16 учасників мітингу загинули на місці події, а троє померли в лікарні. Причиною смерті всіх, крім одного, загиблих була асфіксія в результаті здавлювання грудної клітини в натовпі, посилена впливом отруйних газів. Під час операції з витіснення і протягом декількох годин після неї в лікарні Тбілісі надійшла 251 людина, 183 з яких були госпіталізовані. За даними слідчої комісії Верховної Ради Грузинської РСР, протягом місяця за медичною допомогою звернулися 4035 осіб.

16 травня – 8 червня 1989 року. Фергана, Коканд. Під час зіткнення між узбецьким населенням і депортованими з Грузії в 1944 році месхетинцями (грузини-мусульмани). Загинуло 103 особи, з них 52 месхетинця, 36 узбеків, травми отримали 1011 осіб, було поранено 137 військовослужбовців внутрішніх військ і 110 працівників міліції, один з них помер; було спалено і пограбовано 757 житлових будинків, 27 державних об'єктів, 275 одиниць автотранспорту. Судами за участь у заворушеннях було засуджено до 1991 р. близько 100 чоловік, двоє – до смертної кари.

20 січня 1990. Баку. Придушення політичної опозиції підрозділами радянської армії. Загинули 131, ще 744 людини були поранені. Називається цифра і в 137 загиблих. За даними МОЗ Азербайджанської РСР число загиблих на 9 лютого склало 170 осіб.

11 лютого 1990 року, Душанбе. Для наведення порядку в місто довелося перекинути близько 5000 військовослужбовців Міноборони і МВС з наказом відкривати вогонь на ураження, було введено комендантську годину. В результаті придушення було вбито 25 осіб та 565 поранено.

4-7 червня 1990 року. Ош. Міжнаціональні зіткнення між жителями Оша і Ошській області Киргизької РСР, узбецької і киргизької національності. Загинуло близько 1200 осіб, у суди було направлено 1500 кримінальних справ. В конфлікті брали участь близько 30-35 тис. осіб, до кримінальної відповідальності притягнуто близько 300 осіб.

11-13 січня 1991 року. Вільнюс. Після проголошення Верховною Радою Литовської РСР незалежності республіки, радянські війська і спецпідрозділ «Альфа» зробили розгін жителів Вільнюса, які вітали прийняття незалежності. Загинуло 15 осіб, 900 чоловік було поранено.

13-27 січня 1991 року. Рига. Учасники мітингу Народного фронту на підтримку Верховної ради і Ради міністрів, а також в знак протесту проти збройних акцій у Литві, в якому взяло участь близько 500 000 осіб, що зазнали нападу ОМОН МВС СРСР. Загинуло 6, поранено 8 чоловік.

Це тільки частина найвідоміших подій часів правління Горбачовим в СРСР, що розвалювалась. Була величезна кількість арештів, переслідування і репресії проти людей, які домагалися від влади дотримання прав людини. У вересні 1990 року після публікації в партійній газеті «Вільне слово» статті під заголовком «Хайль, Горбачов!» і виступів на мітингах, де Валерія Новодворська розривала портрети Михайла Горбачова, вона звинувачувалася в публічній образі честі і гідності президента СРСР і образі державного прапора. Куди потрапила Новодворська? Правильно, Михайло Сергійович, у в'язницю. Завдяки вашій гласності, перебудові і дивному слову «консенсус», яке промовлялось з будь-якого приводу.

Здається, Горбачов так і не зрозумів, що свободу, навіть ту половинчасту, названу «гласністю», подарувати неможливо. Жоден ЦК КПРС не може дати людям те, що вони повинні самі завоювати, за що мають боротися. Тільки в грудні 1990 року з'являється перший закон, і колишні пропагандисти раптом стали називати себе вільними і незалежними журналістами – без досвіду, без традицій, без школи сучасної журналістики. Їх швидко прибрали до рук нові демократи з колишніх комуністів і нові олігархи, купували на корені все – політичні партії, незалежну пресу, власність, промисловість, газові і нафтові свердловини. І в цьому винні ви, а не американці і не Валерія Новодворська.

Товариш Горбачов, а чи не спробувати вам заявити про те, що ви жалкуєте про руйнування Берлінської стіни і об'єднання двох Німеччин? Або поміркувати про те, що даремно вивели радянські війська з Афганістану? Що вам потрібно було задушити латишів і литовців, щоб зберегти радянську імперію? Спробуйте посміятися над мільйонами радянських людей, яких заарештовували й кидали до в'язниці за бажання заробити зайвий рубль для прогодовування сім'ї. Навряд чи я маю моральне право говорити про те, як Горбачов ще недавно метався між підтримкою Путіна і звинуваченнями Путіна, але як колишній громадянин СРСР точно маю право сказати – тримайтеся подалі, Михайло Сергійович, від політики, ви нічого не розумієте. Вам не вдалося ще змити кров зі своїх рук за минулі злочини.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.