#Чечнянаша. Що відбувається між Путіним і Кадировим

15 коментувати
Мало хто здогадувався, що ступінь вірності Рамзана Путіну безпосередньо залежить від перерахованих до бюджету грошей

Над селом Центорою 30 квітня літав вертоліт, супроводжуючи колону з декількох сотень автомобілів – Bentley, Rolls-Royce, Mercedes, лімузинів і дорогих позашляховиків. На іподромі були скачки, п'ять заїздів, двісті кращих скакунів. На спортивних майданчиках борці показували свою майстерність. Це були не зйомки голлівудського фільму, це Рамзан Кадиров святкував весілля свого племінника Хамзата. За три тижні до весілля Кадиров повідомив Путіну про брак коштів на реалізацію трьох проектів у республіці. Путін обіцяв залагодити це питання до середини квітня. В кінці квітня – шикарне весілля, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Коментуючи подію, Кадиров заявив, що «весілля організоване відповідно до чеченських народних традицій». Тобто, в його інтерпретації традицій, кожен чеченець може запросити дві тисячі гостей і зібрати в одному місці кілька сотень автомобілів, вартість яких разом перевищують річні бюджети сусідніх північнокавказьких регіонів. Насправді, якщо подивитися численні відео, весілля нагадувало інавгурацію президента Туркменістану або, принаймні, середнього африканського вождя племені, що живе за рахунок браконьєрства та продажу природних копалин.

Рамзан, звичайно, не вождь, не цар і, тим більше, не Туркменбаші, але він досить вільно поводиться з чеченськими традиціями, яких, судячи з усього, він зовсім не знає. У серпні 2009 року Кадиров на відкритті ісламського університету імені Шейха Кунта-Хаджі виголосив полум'яну промову, в якій були проникливі слова про роль богослова: «Шейх Кунта-Хаджі був великим духовним наставником не тільки нашого народу, він ніс людям слово правди, вчив стійко зносити труднощі і знаходити у вірі відповіді на всі питання. Шейх Кунта-Хаджі був провідником у світ ісламу, мусульманської етики і культури». У біографії старшого Кадирова написано, що той був мюридом – послідовником Шейха, але не згадується про те, що Кунта-Хаджі був заарештований і засланий російською владою в 1864 році, а його послідовники боролися проти Російської імперії, більшовиків, а на початку 90-х років були на боці першого президента Чечні Джохара Дудаєва.

Послідовники Шейха чинили опір російській окупації, про що Рамзан Кадиров чомусь соромиться згадувати. Називаючи себе теж учнем, Рамзан, найімовірніше, не знає 14-ту заповідь Кунта-Хаджі: «Утримуйтеся від надмірностей, бо надмірності, на відміну від необхідного, не знають меж. Соромно і грішно хотіти того, чого немає в інших, бажати виділятися від інших розкішшю, яскравістю нарядів або розмірами житла. Соромно і грішно мати багато худоби і не ділитися з тими, хто голодує. Соромно і грішно міняти кожен день одяг і проходити зарозуміло повз тих, хто вже давно ходить у рваному одязі. Соромно і грішно стояти поруч з босоногим у дорогому і красивому взутті. Соромно і грішно намагатися виділятися від інших високою, дорогою шапкою. Зайва їжа, зайвий сон, зайвий одяг, зайве житло не наближають, а віддаляють нас від Всевишнього Аллаха. Кожен мусульманин красивий помірністю і скромністю, помірність і скромність – ключі, що відкривають хвіртку до тарикату».

Рамзан наділений безмежною владою і неконтрольованим бюджетом

Чи знає насправді Рамзан вчення чеченських богословів, хранителів чеченських традицій? Наприклад, чеченський кодекс честі «Къонахалла» склався задовго до прийняття чеченцями ісламу, на його характер, як стверджує історик Леча Іллясов, помітно вплинули драматичні події часів навали на Кавказ монголів і Тимура. Кодекс «Къонахалла», за переказами, був записаний в різних варіантах у релігійно-етичних трактатах XVII – XVIII століть: «Къонах» має бути скромним в житті, в побуті, у громадських справах. Розум, мужність, діяння «къонаха» має оцінити, перш за все, його оточення. Але навіть суб'єктивність оцінювання не дає йому привід вихваляти самого себе. «Къонаху» не протипоказане накопичення багатства. Накопичене праведним шляхом багатство цього «къонаха» може послужити не тільки його інтересам, але й інтересам народу і Вітчизни. Жадібність і скупість можуть зробити марними кращі риси будь-якої людини, так само, як і надмірне марнотратство – розорити найбагатшу людину».

У 15-18 століттях, до навали російської армії, у чеченців була своя система взаємовідносин всередині території, країни чеченців. На основі адату, закону, кодексу, прийнятих звичаїв і правил було розроблено велику кількість умов суспільного та військового життя, серед яких були моральні та етичні настанови: «Соціальне лідерство було засноване не на силі і багатстві, а на духовному авторитеті, точному дотриманні норм кодексу честі, що вимагало від людини, яка претендує на лідерство, самовідданості, непідкупності, жертовності у високому розумінні цього слова». Кодекс честі «Нохчалла» об'єднував світоглядні погляди чеченців, що складалися за багато століть, в якому ніколи не було князів і холопів, зневажалися лестощі і чиношанування.

Кавказька війна, винищення чеченців за останні 250 років майже затьмарило значення ідеології «Нохчалла», але ж Рамзан весь час твердить про відродження чеченських традицій і культури. Але чому він сам не дотримується принципів і установок, заповіданих предками? «Жадібність і скупість можуть зробити марними кращі риси будь-якої людини, так само, як і надмірне марнотратство – розорити найбагатшого», – йдеться в кодексі «Къонахалла». І ще, «Культура поведінки – половина віри». Це стосується і публічності обговорення проступків чеченців, але показне багатство, виставлене на загальний огляд фінансової переваги Рамзана Кадирова – виходить з рамок чеченських традицій поведінки. «Ми завжди пишалися тим, що відрізнялися від сусідів, за що сусіди нас, м'яко кажучи, не розуміли, але кодекс поведінки був жорстким на відміну від наших сусідів. Його (Рамзана) поведінка нас травмує», – сказав мені один з чеченських емігрантів, попросивши не називати його імені через побоювання переслідування рідних і близьких на батьківщині.

Те, що відбувається в Чечні, давно вже мало кого турбує, крім самих чеченців, здебільшого тих кількох сотень тисяч людей, які змушені були виїхати з республіки за останні 15-16 років. Путін створив дивну територію, якою керує ним призначена людина, яка ніколи раніше не користувалася ані авторитетом серед населення, ані досвідом адміністративної роботи. Рамзан наділений безмежною владою і неконтрольованим бюджетом. Одне йому не підвладне – чеченські традиції, закони і кодекс честі, за порушення якого йому рано чи пізно доведеться відповідати. І це зовсім не погроза – багато чеченців, з якими мені довелося говорити про нинішню ситуацію в республіці, зайняли вичікувальну позицію, чекаючи природного фіналу. Але ніхто з чеченців заздалегідь не буде обговорювати майбутнє Рамзана, так чи інакше, діятиме адат, а не особиста думка.

В історії з весіллям цікавий інший фактор – чи знав Путін про весілля, організоване багатодітним чиновником, чия офіційна зарплата ну ніяк не дозволяє найняти навіть пристойний ресторан? Гадаю, знав. І підтримав, як він підтримував всі забаганки молодого академіка і генерал-майора. Захотів найбільшу мечеть на пострадянському просторі – будь ласка. Захотів Стівена Сігала – будь ласка. До Рамзана привозили боксерів Майка Тайсона, Марка Хуго і Роя Джонса. Порахувати російських зірок, які приїхали на уклін до Рамзана, не злічити, на додачу і Собчак, і Канделакі. Якби вони опинились поруч з Кадировим років 20 тому, то навряд чи б поглядом торкнулися, тепер інакше, він – улюбленець Путіна, йому все можна.

За останні роки конфуз трапився і з росіянами: з початку першої чеченської війни російська пропаганда активно налаштовувала населення на кавказофобію, називаючи чеченців і «бандитами», і «терористами», і «ваххабітами», і ким тільки не називала. Росіяни відважно відповідали пропаганді взаємністю, щиро ненавидячи чеченців – як наказали, так і ненавиділи. Але дивним чином вони ж загорілися любов'ю до Рамзана, вбачаючи в ньому не стільки чеченця, скільки одного з них – «сколенвечновстающего россиянина», який може і Обаму вилаяти, і по Меркель проїхатися. Сталося це, мабуть, через нестачу друзів і шанувальників Путіна. Але мало хто здогадувався, що ступінь любові Рамзана до Путіна безпосередньо залежить від перерахованих до бюджету грошей. Закінчаться гроші – закінчиться любов. «Чечнянаша», як і «Крымнаш» – це всього-на-всього територіально-окупаційна одиниця, любов до якої залежить від запалу патріотизму та обсягу вкладених грошей.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.