Рай для багатих

0 коментувати
Райські документи показали, як мало знає світ про реальні масштаби ухилення від податків

Райські документи. Звучить знайомо, чи не так? Йдеться про злиті файли з юридичної фірми, що спеціалізується на офшорних послугах. Завдяки ним стало відомо, як міжнародна еліта уникає сплати податків. Можливо, більше на вустах «Панамські документи». Але різниця в тому, що в райських документах відбивається суть глобальної офшорної податкової системи.

Як правило, серед експертів з податкових гаванях Панама вважається одним з найнереформованіших куточків офшорного світу. Міжнародні закони, що стосуються ухилення від сплати податків, призначені для того, щоб допомогти національним урядам переслідувати власних порушників. Але Панамські документи оголили інше: офшором користувалися політичні еліти і бізнес в основному Росії, Китаю та багатьох країн Латинської Америки і Азії, країн, де влада тісно пов'язана з бізнесом і менш схильна використовувати нові інструменти міжнародного права для переслідування правопорушників.

Ми дізналися, що Уілбур Росс, міністр торгівлі США, мав фінансові зв'язки з родиною Володимира Путіна

"Райські документи" розкривають образ життя еліт нового офшорного світу – цього разу в нібито дуже зарегульованій гавані Кайманових островів, Бермуд і Сінгапуру. Всі ці місця успішно пройшли експертний розгляд Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) всього кілька років тому. Юридична фірма в центрі нового просочування – Appleby – наполягає на тому, що в жодному з викриттів "немає доказів правопорушення".

Проте, "Райські документи" багато розповідають про діяльність ділових і політичних еліт країн з хорошим регулюванням, таких як США і Великобританія – мова йде про великі транснаціональні корпорації на кшталт Nike і Apple, а також окремих осіб, в тому числі британську королеву.

1. Ухилення від сплати податків  галузь, що швидко розвивається 

Зрозуміло, що такі юрисдикції, як Кайманові острови і Бермуди, де не стягується податок на прибуток, на приріст капіталу, ПДВ, податок на багатство або доходи корпорацій, все ще приваблюють величезну кількість представників бізнесу. Чому, наприклад, герцогство Ланкастер, що керує особистими фінансами королеви, проінвестувало два офшорних фонди на Кайманах і Бермудах? Зрештою, королева платить податки виключно добровільно.

За більш поблажливого тлумачення будь-який великий інвестор, який прагне диверсифікувати свої фінанси, врешті-решт неминуче почне використовувати офшорні фонди. Як повідомляють газети, в офшори було вкладено близько $13 млн особистих грошей королеви – дуже маленький відсоток її багатства. В цьому немає нічого незаконного, але етичність під питанням.

Практично вся індустрія інвестицій в багатство працює через світ офшорів. І причина для цього проста. Кожен внесок або транзакція, літак або яхта, або що завгодно, що люди реєструють на Кайманах або Бермудах, не оподатковується. Воно ховається від суспільства.

2. Секретність через трасти

Незважаючи на нові правила, Райські документи показують, що будь-хто, хто хоче приховати свої справи від конкурентів, союзників, влади або суспільства, все ще може це зробити досить просто, за допомогою "трастів" – архаїчного англосаксонського інструменту, що слугує надійним щитом від критичних поглядів.

Наприклад, ми дізналися, що Уілбур Росс, міністр торгівлі США, мав фінансові зв'язки з родиною Володимира Путіна, що діяла через систему взаємопов'язаних трестів, розташованих в різних офшорних юрисдикціях. Не думаю, що навіть розслідування Мюллера в США стосовно зв'язків адміністрації Трампа з Росією змогло б пробити завісу секретності офшорних трастів.

Але злиті документи юридичної фірми Appleby показують, що будь-яка складна бізнес-угода, що передбачає приховування і трюки, спрацює тільки через трасти. Настав час щось з ними зробити.

3. Використання дуже складних інструментів

Райські документи показують, наскільки складні фінансові інновації, такі як використання вторинних цінних паперів і фінансових угод про свопи, що використовуються для ухилення від податків. Це частина, яка зазвичай мало вивчається.

Проте, нове дослідження показує, що обмінні ставки по валютних кредитах використовуються повсюдно в механізмах мінімізації податків. Важко собі уявити материнську і дочірню компанію, що переводять кредити з однієї валюти в іншу.

4. Закон повинен змінитися

Багато професійних сервісних фірм працюють через офшорні юрисдикції. Всі вони стверджують, що знавці своєї справи і діють відповідно не тільки до букви, а й до духу закону.

Але, якщо ці фірми не будуть нести пряму відповідальність за діяльність своїх клієнтів, світ офшорів продовжить розвиватися. Ці фірми використовують правові лазівки в різних законах і юрисдикціях заради мінімізації податків. Питання в тому, як довго такі практики будуть вважатися законними.

Райські документи показують, наскільки мало світ знає про реальні масштаби ухилення від податків. Британські громадяни, наприклад, можуть законно інвестувати в офшорні фонди і створювати компанії в цих гаванях. Але вони повинні показувати ці активи фіскалам. Ми не знаємо, чи робили це люди, імена яких прозвучали на сторінках преси, і не знаємо, чи стане податкова служба робити щось, якщо ні. Єдине, що ми знаємо – дуже багато грошей проходить через офшори. Райські документи оголили головний факт: незважаючи на обіцянки, в офшорному світі все ще править непрозорість.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок The Conversation Републікація повної версії тексту заборонена

The Conversation

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.