П'ять складних уроків з мого політичного життя

16 вересня 2016, 00:27
Що необхідно знати кожному, хто вирішує зайнятися політикою

Запрошення поговорити про політику в стінах Червоного корпусу Університету ім. Шевченка підштовхнуло мене задуматися про те, чому навчили мене два роки в політиці. Я наводжу далеко не повний, але важливий перелік основних життєвих уроків на цьому етапі життя.

Відео дня

Урок 1. Політика не схожа ні на які інші процеси, її неможливо вивчити за книгами або ззовні

День присяги був моїм першим днем в залі під куполом, до цього я його бачила лише по телевізору і не надавала значення облаштуванню чи архітектурним особливостям. Зал виявився меншим, ніж в кадрі. Я не без хвилювання пройшла з центрального входу до сектора Самопомочі. Обличчя "своїх" трохи заспокоїли, але табличка з моїм ім'ям на робочому місці, більше схожому на незручну парту з монітором з 80-х, знову змусила серце прискорено битися. Чи розумію я до кінця, де я? І що чекає попереду? Чи допоможе мій попередній професійний і життєвий досвід зорієнтуватися в нових умовах?

Зараз вже знаю, що не розуміла, а точніше, помилялася. Реальність разюче відрізняється від прописаних правил в регламенті, законах і навіть елементарних принципів здорового глузду. У той же час, багато процесів перекручені або перекручені в картинках ЗМІ. Насправді парламент нерідко є сумішшю приватних інтересів і суспільних запитів, спроб політиків маневрувати між любов'ю натовпу і негативною реальністю, а "парламентаріїв на зарплаті" – під слушним приводом або відвертою маніпуляцією проштовхувати рішення, вигідні їх господарям, і нарешті, дуже часто малопомітні, але відчайдушні спроби розсудливої меншості захистити принципи або реальні інтереси країни.

Урок 2. Без друзів

Мені пощастило – з самого початку у фракції були люди, яких я знала давно, дружила і вірила. Наприклад, з Андрієм Журжієм ми знайомі багато років, і чотири роки працювали разом в правлінні Асоціації правників України, захищаючи професію і об'єднуючи юристів з усієї країни. Кілька людей стали моїми близькими друзями вже в парламенті – можливо, завдяки спільно пережитим складним моментам і непростим випробуванням. Або ж, можливо, схожі за принципами і цінностямилюди в будь-якій сфері притягуються.

У більшості випадків політика – це змагання в порушенні правил

Але це скоріш виняток, ніж правило. У більшості випадків політика – це змагання в порушенні правил. Перемагає найбільш безпринципний, нахабний і жорсткий.

Завдання ряду політиків – облити брудом тих, хто занадто "білий і пухнастий", вирівняти рівень недовіри і відсутність авторитету у виборців.

По суті, зрівняти всіх у бік негативу. Принцип один: "всі політики однакові, не буває нових або інших". На це спрямовані потужні сили від маніпулятивних заяв псевдоборців і розслідувачів, які колись мали авторитет, а тепер його активно використовують для заробляння грошей і змішування з брудом тих, хто не ставить завдання заробітку на політиці; до формування негативного іміджу з використанням контрольованих ЗМІ, ресурсів а-ля "зливні бачки", які розміщують явну неправду, але принцип, як в єврейському анекдоті, де Авраама звинувачують у тому, що його дочка – повія, хоча у того є тільки сини".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Все це відволікає, емоційно вимотує і змушує витрачати час і сили не на роботу над законопроектами або парламентський контроль, а на реабілітацію і роз'яснення правди.

Жорстка конкуренція, об'єднання за принципом ситуативного інтересу або "виживання", збереження позицій – це реалії політики. Лише одиниці тебе підтримають назажаючи на плітки і ризики для своєї репутації або популярності. Командна гра є ключовим, але часто недосяжним завданням чере особисті амбіції та хронічну нестачу часу й зусиль.

Урок 3. Політика – це завжди складний вибір

До приходу в політику за моєю спиною було десять років досвіду. За інерцією перші місяці я керувалася в прийнятті рішень щодо тих або інших законів виключно правовим аспектом. Більша частина моїх рішень носили юридичний, а не політичний характер. Набагато пізніше, після подій з прийняттям змін до Конституції, досвіду в міжнародних організаціях – Раді Європи, Європейському парламенті, до мене прийшло усвідомлення, що юридична форма – лише остаточна стадія оформлення політичного рішення.

По пам'яті навіть складно пригадати, які політичні рішення не мали двоякого характеру: завжди є хтось або щось, чиї інтереси стан погіршаться або будуть ущемлені в результаті прийняття рішення.

Суспільство розділене на групи і в той же час тісно пов'язане між собою процесами та різними зв'язками (особистими, господарськими, соціальними і т. д). Зачепи стан справ в одній групі – і це, як кола по воді, матиме вплив на інші.

У таких непростих протиріччях доводиться щодня приймати рішення, робити поправки на очікування електорату, пильну увагу іноземців і різноспрямований тиск з боку громадських сил, політичних груп і державних інститутів.

Часто немає правильних рішень, є оптимальні або максимально прийнятні. У мене завжди всередині залишається сумнів і почуття, що може було інше, більш ефективне рішення. Довіра до колективного мислення і рішення фракції тут часто буває ключовою.

Урок 4. Популізм проти професіоналізму

Політики часто не готові до професійного діалогу і аргументування позиції – їм простіше задушити опонента медійно.

Я зі школи боялася сцени і публічних виступів, саме тому часто зголошувалася брати участь у різних постановках і виступах. Дуже хотілося це побороти в собі. Ще я, як і багато інших дітей, соромилася заговорити з незнайомими або висловити свою думку, якщо вона не збігалася з більшістю: а раптом ляпну дурість або зганьблюся. Тому що нас так вчили, нам суворо забороняли вирізнятися.

Ось і у вітчизняній політиці так – добре відомий і впізнаваний політик ляпне дурість, а менш відомий навіть боїться щось протиставити: або на сміх виставлять, або "руку Кремля", "війну" і ще десяток смертних гріхів тут же припишуть. Тому часто мовчать і не висовуються.

Моя професійна позиція у деяких питаннях коштувала мені місяців бруду і маніпуляцій на адресу моєї сім'ї, відвертої брехні та перекручування. І це все на тлі незрівнянно більших ресурсів супротивника, відсутності елементарного професіоналізму в дискусії.

Урок 5. Залишитися собою і пам'ятати про головне

Ніколи не забуду хвилин розгубленості й страху, коли, прилетівши в іншу країну у відрядження, включила телефон і отримала страшне повідомлення про операцію чоловіка, і невизначеності, виживе він чи ні. Три години в літаку дорогою назад в Київ розставили всі пріоритети і цінності по місцях. В такі хвилини дуже добре усвідомлюєш, що головне в житті, які хвилини потрібно цінувати і за що боротися.

Потім на півтора місяця я випала з парламентського і політичного життя заради боротьби за життя чоловіка і його здоров'я. Ні секунди не шкодувала, і мені не соромно, що ці дні я не працювала на країну, але кожен день докладала зусиль і працювала на майбутнє близької людини і своєї сім'ї.

Цей період мого життя розкрив неймовірний потенціал і силу дружби, підтримки знайомих і малознайомих людей, частини колег; показав, як важливо іноді без амбіцій і очікувань робити щось хороше для інших, тоді в несподіваний, але дуже потрібний момент ці інші прийдуть тобі на допомогу – так сталося з моїм чоловіком і нашою сім'єю.

На виході знаю, що немає нічого важливішого за базові цінності: любові, сім'ї, дружби. Кожен політик повинен пам'ятати, що, як і в будь-якому іншому процесі, політична кар'єра коли-небудь завершиться, і дуже важливо знати, ким і до кого ти будеш повертатися.

Більше думокточок зору тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X