Острів Крим-2016. Чи повертаються українці на анексовані пляжі

27 жовтня 2016, 15:10
7164
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як змінюється пасажиропотік в/з анексованого Криму, скільки російських туристів приходиться на одного українського і як “кримська влада” маніпулює даними

На початку жовтня світ здивувала і розсмішила новина від російських вчених: директор інституту прикладної астрономії РАН Олександр Іпатов заявив, що півострів Крим “движется к России”. Правда, швидкість тектонічного руху літосферних плит виявилась трохи більшою, ніж 1 см в рік. Такими темпами Крим “добереться” до російського узбережжя десь через 1 млн років.

Важливо дослідити більш динамічні і впливові для півострову процеси, а саме – як змінюється пасажиропотік до анексованого півострова. Дослідження і аналіз даних дозволяє відповісти на питання, чи повертаються українці, які покинули Крим після анексії, до своїх домівок, чи зростає кількість туристів з України, як Росія вирішує логістичні проблеми і яка справжня кількість російських туристів.

Добратися до Криму можна на літаку, поромі чи на автотранспорті з материкової України. Найповніша інформація про авіасполучення: щодня з Росії до Криму і зворотному напрямку літає трохи більше 100 рейсів, які за даними російської статистики перевезли за дев’ять місяців 2016-го 4,5 млн чоловік (треба розділити на 2 для розуміння кількості тих, хто приїхав). Це на 24% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

По воді та по землі

Куди більш цікавими і заплутаними є дані щодо морського та наземного шляху. Тому в подальшому аналізі сконцентруємось на цих двох напрямках.

Між Росією та Кримом курсують 12 поромів за двома лініями: “Кавказ-Крим” та “Кавказ – Керченський морський торгівельний порт”. Останню використовують для перевезення вантажного транспорту. Спираючись на дані диспетчерської служби Керченської паромної переправи та Державної прикордонної служби України, було досліджено, звідки їдуть туристи на півострів та чи повертаються вимушено переміщені особи.

Обсяг пасажирського трафіку між Росією та Кримом є достатньо стабільним, якщо виключити літні місяці. За даними Керченської паромної переправи, в середньому за добу переміщується майже 15 тисяч осіб в обидва напрямки. Кардинальний приріст об’єму пасажиропотоку (у 3,5 рази) відбувся влітку 2016. Зростання популярності півострову як туристичного напрямку може бути обумовлене декількома чинниками: російська влада заборонила польоти до популярних курортів - Єгипту та Туреччини (до останньої чартери почали літати у серпні 2016) та намагання влади РФ популяризувати відпочинок у Криму.

Різні інформаційні джерела надають суперечливі дані щодо кількості туристів та завантаженості готелів на півострові. Наприклад, туроператори відзначають, що потік туристів до Криму впав на 25% у порівнянні навіть з минулим роком; власник готелю у Ялті в інтерв’ю DW розповів, що кількість відвідувачів приватних готелів зменшується, а заповнення державних санаторіїв збільшується за рахунок адміністративного ресурсу та бюджетних коштів. Інші ЗМІ, навпаки, завважують, що туристів стало більше, ніж протягом двох останніх літніх сезонів.

Мертві души переправи

За даними Керченської паромної переправи, кількість людей, які перевезені за допомогою порому у туристичний сезон 2016 року і справді у декілька разів більше у порівнянні з показниками 2015-го.

Проте, наявний стрімкий приріст потребує детальнішого аналізу - коректність даних викликає підозру. “Морская дирекция” (диспетчерська служба переправи) звітувала про найбільшу кількість перевезених осіб у липні та серпні 2016 року. В обраний період часу курсували пасажирські пороми «Олимпиада», «Гликофилоуса III», «Протопорос-IV», “Майор Чапичев", «Елена» та вантажні - «Борис Штоколов» та «Ейск». В залежності від кількості працюючих поромів через переправу за добу (пороми працюють цілодобово) можуть проїхати від 39 840 до 44 040 осіб. Згідно даних “Морской дирекции”, загалом за два місяці проїхало 2,5 млн осіб. Враховуючи, яку максимальну кількість людей здатний перевести кожен з поромів, фактичний об’єм перевезень на 6,5% більший від максимальної завантаженості. Тобто, 163 000 осіб не змогли б проїхати, хіба що пороми були перевантажені. Різниця між фактичним і максимальним об’ємом перевезень може бути обумовлена або маніпуляціями з цифрами, або неточністю розповсюджених даних. Навіть за максимальної завантаженості порому в один бік у зворотному напрямку часто їде менше людей - на початку сезону відпочиваючі їдуть переважно до Криму, наприкінці - до Росії. Тому реальна розбіжність між фактичними і офіціальними даними, скоріше за все, набагато більша.

Влітку росіяни в Крим поїхали. А українці?

Восени та весною як через паромну переправу, так і через адміністративну межу з Кримом люди їздять менше, ніж влітку. Найбільше людей через контрольно-пропускні пункти в'їзду/виїзду (КПВВ) у Херсонській області їздять у липні, що пояснюється напливом туристів: так у липні минулого року 221 000 осіб перетнули адміністративну межу, а в цьому році на 10% менше – 198 000.

Порівнявши дані переміщень за 9 місяців 2015-го з аналогічним періодом 2016-го відзначимо, що у 2015-му людей, що виїхали, з півострову було більше, ніж тих, хто в’їхав на 23 000 осіб. І навпаки, у цьому році, кількість людей, які прямували до анексованого Криму з материкової частини України майже на 43 000 більше, ніж тих хто виїхав з півострова. Перевищення кількості осіб, що прямують до Криму, може свідчити про те, що частина відпочиваючих ще не повернулась додому або певна кількість вимушено переміщених осіб, які раніше виїхали із півострова, повертається. Як зазначили у міністерстві соціальної політики на запит VoxUkraine, станом на 20 жовтня 2016 року 29 500 осіб, які переїхали з окупованого Криму до материкової України, зареєструвались як вимушено переміщені особи.

Порівнявши динаміку кількості осіб і транспорту, які перетинали адміністративний кордон, відзначимо, що влітку 2016 року люди стали менше їздити машинами/автобусами і більше перетинали КПВВ пішки. На адміністративній межі з Кримом регулярно утворюються багатокілометрові черги автомобілів, тому перетнути машиною КПВВ займає багато часу. Якщо приїхати до адміністративної межі на автобусі або на таксі, а потім пішки перетнути пропускний пункт, то проходження контролю займе значно менше часу.

Сухий залишок

  1. З України до Криму цього літа в’їхало менше людей, ніж минулого - 990 000 проти 1,1 млн осіб.
  2. За 9 місяців цього року кількість людей, що поїхали до Криму з території материкової України, на 43 000 більше, ніж тих, хто виїхав з півострова. Причинами можуть бути або те, що на момент збору статистики для статті частина відпочиваючих ще не повернулась додому, або частина вимушено переміщених осіб, які виїхали із півострова, повертається.
  3. Росія збільшує пасажиропотік з півостровом. Найбільш динамічно зростає паромне сполучення (за даними дирекції Керченської переправи): кількість пасажирів за три літніх місяці 2016-го склала 3,1 млн (в’їзд/виїзд), що в 3,5 рази більше минулого року.
  4. Скромніше за все російська влада маніпулює даними. Як свідчить дослідження VoxUkraine, фактичний обсяг перевезень на 6,5% більший від максимальної завантаженості поромів. Тобто 163 000 осіб не змогли б проїхати, хіба що пороми були перевантаженні.

VoxUkraine спеціально для Новое Время

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами
Фінанси

Сьогодні, 10:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Lifestyle

Сьогодні, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують