Розчарована Росія. Що покажуть вибори в Держдуму

6 коментувати
Склад Думи кардинальних змін не зазнає. Але самі вибори важливі, оскільки показують, як країна входить в якийсь інший стан

Явка на майбутніх виборах у Державну Думу Росії буде істотно нижчою, ніж зазвичай. Особливо у великих містах, оскільки сучасне міське освічене та відносно незалежне населення переживає роздратування, фрустрацію і дезорієнтацію. І реагує не протестним голосуванням, а абсентизмом, тобто, не ходить на вибори.

Звідси ще одна особливість нинішніх виборів — різке зростання значущості зон керованого голосування: насамперед це Чечня, Дагестан, Татарстан. Тут явка від виборця не залежить, оскільки результати «малюють» місцеві еліти. І оскільки вони все одно «намалюють» явку близько 90%, і близько 80-90% голосів буде у Єдиної Росії, то їх роль на тлі зниження активності великих міст непропорційно збільшиться. Роздратування, що нагромадилося, звісно, вплине на зниження популярності партії влади, але не смертельно. Якщо на попередніх виборах до Держдуми у неї було близько 50%, то на цих - близько 40% (можливо, ще менше).

На тлі низької явки зменшується надія на проходження в Думу альтернативних партій, або так званої опозиції. Знову ж таки, тому що їх зона опори — великі просунуті міста, а там люди голосувати не збираються, не хочуть. Тому я не думаю, що партії ПАРНАС або Яблуко наберуть істотну кількість голосів.

Таким чином, нічого екстраординарного на виборах не відбудеться. Єдина Росія отримає більшість, але менше, ніж п'ять років тому (напевно, на 10-15%). Комуністи і ЛДПР ділять друге і третє місця, четверте — Справедлива Росія. Є мерехтлива, невисока ймовірність, що Яблуко набере необхідні 5%. Утім, на мій погляд, цього не станеться. Коли йдеться про такі невеликі показники, багато залежить від адміністративного ресурсу: трохи підкинув (піввідсотка), і ось вже більше 5%; трохи вкрав — менше 5%. Насправді, доля партії, у якій результати коливаються на рівні 5%, визначається не настроєм виборця, а значною мірою настроєм носія адміністративного ресурсу. Серед останніх симпатизантів Яблука, як і ПАРАНАСу, немає. Тому їх проходження малоперспективнЕ.

Роздратування, що нагромадилося, звісно, вплине на зниження популярності партії влади, але не смертельно

Інша річ, що склад нижньої палати досить істотно зміниться за рахунок одномандатників. Половина Думи обирається в одномандатних округах, і це знову ж таки працює на користь Єдиної Росії. Власне, заради цього і запровадили змішану систему виборів — щоб допомогти єдиноросам. У регіонах сформувалися стійкі елітні групи, які орієнтуються на Кремль і які в економічному сенсі залежать від грошей, які розподіляються з Кремля. Сваритися з центром їм немає ніякого резону. Відповідно, велика кількість з 225 одномандатних кандидатів підуть ніби незалежними (тому що Єдина Росія — партія непопулярна, вони це розуміють), і пройдуть в Думу, де працюватимуть під Кремль. Таких пройде щонайменше 150 осіб. Таким чином, загальна фракція прихильників Путіна складе близько 250-270 депутатів, що на 20-40 голосів менше конституційної більшості. Але вони завжди домовляться з ЛДПР, Справедливою Росією і з тими ж комуністами.

Тож склад Думи ніяких кардинальних змін не зазнає. Але ці вибори важливі. І не тому що вони визначають Думу (власне кажучи, від Думи взагалі нічого не залежить, вона повністю декоративний інструмент), а тому, що вони показують, як Росія входить в якийсь інший стан. Адже раніше до виборів ставилися як до боротьби ідеологій, а зараз до них ставляться дуже прагматично, по-європейськи, голосують гаманцем. Наступні вибори, найпевніше, будуть зовсім гаманцеві.

Але до цього ще не доросли, поки все заплутано. Путін популярний, тому що #Кримнаш, він розширив кордони батьківщини, він підняв її з колін. З економікою чи гаманцем це не пов'язано, це абсолютно ідеологічний мотив. Інші ідеологічні мотиви нікому не цікаві: ніхто не вірить у комуністичну ідеологію, ліберальну ідеологію дискредитували, Захід дискредитований, Україна дискредитована — тож виходить у цій ситуації все на користь Путіна. Ідеологічно люди за нього, а економічно — проти Єдиної Росії, відповідно, проти Медведєва. Правда, це не заважає номенклатурним людям з регіонів проходити в Держдуму.

Цікаво, які зміни відбудуться в настроях еліт і в настроях громадян. Думаю, посилиться розчарування. Але у нас в країні розчарування, на жаль, неконструктивне. Тобто, люди віднімають себе з цього процесу: я не буду ходити, я не буду грати з наперсточниками. Це не європейський погляд і значною мірою інфантильно.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.